Krakowskie anty-nagrody 2011 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Krakowskie anty-nagrody 2011

 

Czas czytania: ~2 min


RQxCDC1d2qO8bU1YwRy5VRGHV5hLDe7zKLw8ODVQJ9hgIwlEkEonvxsCyrxO_archiszopa2011-stadion-wisly-krakow.jpg

Zwycięstwo w tym konkursie z pewnością nie jest powodem do dumy. Ale też powodem do dumy dla miasta nie są budynki, które są w tym konkursie 'nagradzane'. 16 listopada rozstrzygnięta została kolejna edycja krakowskiej 'Archi-Szopy'.


Za najgorszy budynek wzniesiony w stolicy Małopolski w 2011 r. sędziowie uznali stadion Wisły zaprojektowany przez pracownię zmarłego w lutym tego roku Wojciecha Obtułowicza.

Trwająca od 2006 r. budowa stadionu przy ul. Reymonta od początku przebiegała w cieniu kontrowersji i piętrzących się problemów. W listopadzie 2009 r. biuro Obtułowicza zostało nawet odsunięte od projektowania obiektu, ale po kilku miesiącach doszło do porozumienia między wykonawcą a projektantem oraz renegocjacji umowy. Stadion Wisły od początku był faworytem do tytułu Archi-Szopy 2011 r., a w głosowaniu jurorów otrzymał aż dziewięć z dwunastu głosów. Także internauci w swoim głosowaniu okrzyknęli go największą architektoniczną porażką Krakowa w mijającym roku. Budynek o eklektycznej, niespójnej bryle, porównywanej do nie najwyższych lotów architektury wielopoziomowych parkingów samochodowych czy portów przeładunkowych nie dość, że okazał się bardzo kosztowny w realizacji, to także niefunkcjonalny. W nominacji obiektu podkreślono także jego negatywny wpływ na pejzaż miasta, a zwłaszcza sąsiadującego z nim parku Jordana.

Oprócz stadionu, w finale konkursu znalazło się czterech innych kandydatów:
-zbiorową nominację otrzymały 'budynki-wieszadła', a dokładnie – olbrzymie banery reklamowe zasłaniające fasady budynków i sprowadzające je do rangi 'wieszaków'. Zarówno jurorzy, jak i publiczność, przyznali im mało zaszczytne, drugie miejsce,
-zmodernizowany budynek Biprostalu, który został uznany za przykład 'wtórnego architektonicznego analfabetyzmu i dowód na to, jak nieświadome działanie może zabić osobowość budynku',
-hotel Galaxy na Grzegórzkach, który określono mianem pretensjonalnej architektonicznej osobliwości, psującej krajobraz w miejscu tak dla Krakowa ważnym, jak nadwiślańskie bulwary,
-hotel Garden Inn przy ul. Marii Konopnickiej, który – w opinii nominujących – nawet nie zasługuje na miano architektury, a jedynie zwykłego budownictwa – to zwykłe, prostopadłościenne pudło z wyciętymi oknami.

W głosowaniu uczestniczyli członkowie organizującego konkurs Stowarzyszenia Archi-Szopa: Monika Bogdanowska, Andrzej Madej i Zbigniew Nęcki oraz zaproszeni goście: Dorota Szpil, Zbigniew Beiersdorf, Krzysztof Bień, Andrzej Jajszczyk, Krzysztof Jakubowski, Mikołaj Kornecki, Jerzy Lewiński, Marcin Kwaśny, Bartek Paturej i Piotr Kozaniecki. Dodatkowy głos w głosowaniu finałowym należał do internautów.

Fot. Mateusz Skwarczek, Agencja Gazeta

Podepnij swój artykuł

tagi

Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego
Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na wykonanie koncepcji kompleksu sportowego z zagospodarowani ...

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera