Krakowskie anty-nagrody 2011 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Krakowskie anty-nagrody 2011

 

Czas czytania: ~2 min


RQxCDC1d2qO8bU1YwRy5VRGHV5hLDe7zKLw8ODVQJ9hgIwlEkEonvxsCyrxO_archiszopa2011-stadion-wisly-krakow.jpg

Zwycięstwo w tym konkursie z pewnością nie jest powodem do dumy. Ale też powodem do dumy dla miasta nie są budynki, które są w tym konkursie 'nagradzane'. 16 listopada rozstrzygnięta została kolejna edycja krakowskiej 'Archi-Szopy'.


Za najgorszy budynek wzniesiony w stolicy Małopolski w 2011 r. sędziowie uznali stadion Wisły zaprojektowany przez pracownię zmarłego w lutym tego roku Wojciecha Obtułowicza.

Trwająca od 2006 r. budowa stadionu przy ul. Reymonta od początku przebiegała w cieniu kontrowersji i piętrzących się problemów. W listopadzie 2009 r. biuro Obtułowicza zostało nawet odsunięte od projektowania obiektu, ale po kilku miesiącach doszło do porozumienia między wykonawcą a projektantem oraz renegocjacji umowy. Stadion Wisły od początku był faworytem do tytułu Archi-Szopy 2011 r., a w głosowaniu jurorów otrzymał aż dziewięć z dwunastu głosów. Także internauci w swoim głosowaniu okrzyknęli go największą architektoniczną porażką Krakowa w mijającym roku. Budynek o eklektycznej, niespójnej bryle, porównywanej do nie najwyższych lotów architektury wielopoziomowych parkingów samochodowych czy portów przeładunkowych nie dość, że okazał się bardzo kosztowny w realizacji, to także niefunkcjonalny. W nominacji obiektu podkreślono także jego negatywny wpływ na pejzaż miasta, a zwłaszcza sąsiadującego z nim parku Jordana.

Oprócz stadionu, w finale konkursu znalazło się czterech innych kandydatów:
-zbiorową nominację otrzymały 'budynki-wieszadła', a dokładnie – olbrzymie banery reklamowe zasłaniające fasady budynków i sprowadzające je do rangi 'wieszaków'. Zarówno jurorzy, jak i publiczność, przyznali im mało zaszczytne, drugie miejsce,
-zmodernizowany budynek Biprostalu, który został uznany za przykład 'wtórnego architektonicznego analfabetyzmu i dowód na to, jak nieświadome działanie może zabić osobowość budynku',
-hotel Galaxy na Grzegórzkach, który określono mianem pretensjonalnej architektonicznej osobliwości, psującej krajobraz w miejscu tak dla Krakowa ważnym, jak nadwiślańskie bulwary,
-hotel Garden Inn przy ul. Marii Konopnickiej, który – w opinii nominujących – nawet nie zasługuje na miano architektury, a jedynie zwykłego budownictwa – to zwykłe, prostopadłościenne pudło z wyciętymi oknami.

W głosowaniu uczestniczyli członkowie organizującego konkurs Stowarzyszenia Archi-Szopa: Monika Bogdanowska, Andrzej Madej i Zbigniew Nęcki oraz zaproszeni goście: Dorota Szpil, Zbigniew Beiersdorf, Krzysztof Bień, Andrzej Jajszczyk, Krzysztof Jakubowski, Mikołaj Kornecki, Jerzy Lewiński, Marcin Kwaśny, Bartek Paturej i Piotr Kozaniecki. Dodatkowy głos w głosowaniu finałowym należał do internautów.

Fot. Mateusz Skwarczek, Agencja Gazeta

Podepnij swój artykuł

tagi

Rozbudowa szkoły w śląskim stylu z Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki
Rozbudowa szkoły w śląskim stylu z Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki

„Nowoczesna bryła w śląskim stylu” – takimi słowami można opisać projekt Autorskiej Pracowni Projekt ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera