Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura przyszłości

 

Czas czytania: ~3 min


7SwZiS9uJRd1LC1eTtn7sqBrULbvkA6wWKnaHS34bUwvznlCT4MgQtUsNbB7_olivier-lluansi.jpg

Czy rzeczywiście tworzymy budynki, w których chcielibyśmy żyć pracować, odpoczywać? Jak nowe trendy i technologie wpłyną na architekturę, jej funkcję i formę?

Na te i inne tematy dyskutowali w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Wacław Celadyn, Jan Kubec, Krzysztof Ingarden, Didier Roux i Stanisław Fiszer. Konferencja „Architektura przyszłości”, zorganizowana przez grupę Saint-Gobain 6 października zgromadziła ponad 140 architektów i projektantów.

Gości przywitał Olivier Lluansi, Delegat Generalny Saint-Gobain, który przedstawił strategię Grupy i działalność spółek w Polsce. Jerzy Szczepanik-Dzikowski w wykładzie otwierającym „Jutro architektury, architektury jutra” podkreślał, że architektura jest odzwierciedleniem stanu kultury i społeczeństwa, dlatego nie można jej opisywać przy pomocy zjawisk mierzalnych i pojmowalnych. „Istota tkwi w talencie i osobowości twórcy, w jego możliwie głębokim odczuwaniu kulturowego kontekstu i znaczenia dzieła, które tworzy. Kontekst to ciągłość – myśli, historii, odczuwania, formy.” Zachęcił do poszukiwania prawdy i autentycznych przeżyć w projekcie.

xIDB7qcG74nQvIYGvs2xW1WGqGM0LWd5RkVUHxORUKw3M3OBBkIQIjcc3P0B_waclaw-celadyn.jpg

Wacław Celadyn z Politechniki Krakowskiej przedstawił innowacje, które według niego będą miały największy wpływ na architekturę. Jego zdaniem nasze społeczeństwo może potrzebować więcej czasu, by zaakceptować nowe rozwiązania techniczne, które „często kolidują ze sferą mentalną, obyczajową i potrzebami użytkowników”

ooPdb0rdp9IM0iqUPZ4hcBaRiQ68PFqtty2nuhvW5JN4VUO668XcN1qqzkSs_krzyszot-ingarden.jpg

„Wielkie architektoniczne wizje, idee i utopie decydują o zmianach, nawet przełomach w architekturze, każą nam zastanowić się nad możliwością ich realizacji w naszej rzeczywistości fizycznej i kulturowej” – dowodził Krzysztof Ingarden w swoim wykładzie „Architektura między topos a utopią”. Według niego architekci nie powinni się bać tzw. „papierowej architektury” – dzięki niej architektura może być wyzwaniem, szansą na rozwój.

leychZLv8AeNbqmaKCVVFTBCp2m5tkI3gyUgU27Z4FItRaPkZBPtCSKQ4aug_jan-kubec-o-naturbanity.jpg

Jan Kubec jako ważną tendencję w architekturze wskazał „naturbanity” , wtopienie nowoczesnej architektury w naturalny kontekst, gdzie „natura jest materiałem i narzędziem, modelem i środkiem”.

6BLke3K00vGh5tYNw4MJpmu1K7bUMqbKwIX5PPqJppDzDAUGEmLzsddW1DGJ_didier-roux.jpg

Didier Roux, Viceprezes Grupy Saint-Gobain, odpowiedzialny za badania i rozwój, przedstawił wyzwania związane z ochroną środowiska, przed którymi stoi dzisiaj świat oraz rozwiązania proponowane przez Grupę. Należą do nich m.in. szyby dwukomorowe ze specjalną powłoką, która powoduje, że więcej ciepła wnika z zewnątrz, a mniej jest oddawane na zewnątrz.

fTkLqz19cDxBNaLawqUTPtaBk9pfphstJt6wo1LYG5oV7a1noOoNvmq8p5LY_stanislaw-fiszer.jpg

Stanisław Fiszer, gość specjalny konferencji, w swoim wystąpieniu „Architektura kontekstu i zrównoważonego rozwoju” poparł ideę certyfikatów środowiskowych i zaznaczył, że dbają nie tylko o środowisko, ale także o jakość architektury.

Panel dyskusyjny kończący konferencję, pokazał, że architektura przyszłości będzie dalej kompromisem między wizją architekta i budżetem, a także między nowymi rozwiązaniami a przyzwyczajeniami inwestora. W swojej pracy architekt musi wykazać się wiedzą z wielu dziedzin, dlatego jego przygotowanie powinno być możliwie interdyscyplinarne.

Źródło: Saint-Gobain

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera