Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Schronisko z przetworów

 

Czas czytania: ~2 min


QGKhOhMtzhDACuMutjMcV4pVi3Mv1HTWZhx6d7y5EOU1wVjAqXPGOSCeMIpB_striker-shelter1.JPG

Festiwal Przetwory to inicjatywa skupiona wokół zagadnienia kreatywnego 're-use' w projektowaniu. Głównym celem imprezy, która w tym roku odbyła się już po raz szósty, jest stworzenie 'czegoś z niczego', a właściwie – czegoś użytecznego z tego, co uznane zostało za bezużyteczne.

nYNCNzpD3Nb3G8JCU0532MWtTZ6t7Jlh3jPvBlYKREwl9OGF1gQYWB6AF7ik_striker-shelter2.JPG

Tegoroczny festiwal odbył się w dniach 10-11 grudnia 2011 r., a zmaganiom projektantów ze śmieciami tradycyjnie towarzyszył konkurs o tytuł Przetworu Roku. Jego zwycięzcami zostali Aleksandra Siłuch i Michał Wiak – studenci Architecture for Society of Knowledge, czyli nowej specjalizacji na studiach magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (więcej o tej specjalizacji oraz sukcesach jej studentów w międzynarodowym konkursie re:connect w Vancouver.


oC0wkGCFIFAaQTYixk8GiZq4Y5snO3FLwrub28MDssmqjXT6YAVgYBphMNOT_striker-shelter3.JPG

Projekt 'Shelter fo a Striker' został opracowany podczas kursu Experimental Project 1 prowadzonego na studiach ASK przez profesora Jerzego Wojtowicza oraz architektów Natalię Paszkowską i Marcina Strzałę.

W odniesieniu do wiodącego tematu Przetworów: 'Co design może zrobić dla Ciebie', zadaniem studentów było zaprojektowanie jednoosobowego schronienia, które w swojej warstwie materialnej miało podejmować problem recyklingu w architekturze. Zwycięski projekt to propozycja schronienia dla strajkujących.

BLFFPhtkLL1VVlYspbqiv3xHPX6VL53fek7DzyNmMp15G76guJuIOiCfJf16_striker-shelter-szkice.jpg

W założeniu projektantów, obiekt miał być jednocześnie schronieniem i materialną formą manifestu – pełną ekspresji zarówno jako pojedynczy obiekt, jak i w większym skupisku. Ze względu na swoją funkcję, miał być przy tym lekki oraz łatwy transporcie i montażu, tak by mogła sobie z tym poradzić jedna osoba. Konstrukcję namiotu tworzy sześć lekkich, ale wytrzymałych bambusowych tyczek, między którymi rozpięte zostały stare banery reklamowe. Układają się one w kształt trójkątnego hamaka i rozpiętego nad nim zadaszenia.

Zgodnie z intencją projektantów, namiot dla strajkujących ma być jednocześnie nośnikiem ich idei. Użytkownik ma wiele możliwości wyrażania swoich poglądów, na przykład przyczepiając do konstrukcji emblematy z hasłami protestacyjnymi. Pokrywając powierzchnię schronienia, stworzą na nim dodatkową, zewnętrzną powłokę – druga skórę. Sam obiekt, dzięki swojej dynamicznej formie i gabarytom – po złożeniu ma ok, 4,5 metra wysokości – jest doskonale widoczny i przyciąga uwagę. Po rozmontowaniu, obiekt zamienia się w plecak, do którego można spakować wszystkie jego części. Bambusowe tyczki wystają wówczas pionowo z plecaka, a przyczepione do nich transparenty powiewają nad głowami uczestników manifestacji.

Fot: materiały prasowe

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera