Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieża logistyczna

 

Czas czytania: ~3 min


yrbNiZEYwMgOX2pKoDNq5TSVYHVWtoxNmsXe1ITf2ZpVBkVg9566WlH8iw06_logica-tower.jpg

Wieżowiec do zadań specjalnych – z takim wyzwaniem co roku mierzą się uczestnicy eVolo Skyscraper Competition. Swoim konkursowym projektem podzieliły się z nami Katarzyna Buczkowska i Otylia Danielewicz-Labacka tworzące zespół projektowy One Architekci.

oaYdAWTfnM62YeGeqM4aYjBZf0K56NzKvVlnjWttjPGppyXHu7P3K5yHOmPN_logica-tower-2.jpg

Celem organizowanego przez eVolo Magazine konkursu jest poszukiwanie wizjonerskich koncepcji mających przedefiniować zarówno funkcje, jak i wygląd wieżowców. Oczekiwane są nowatorskie projekty sięgające po najnowsze osiągnięcia technologiczne, nowoczesne materiały, estetykę, organizację przestrzeni, a także uwzględniające zasady zrównoważonego rozwoju oraz możliwość adaptacji budowli do nowych warunków społecznych i ekologicznych. Konkurs jest też z założenia wykrywaczem nowych talentów – początkujących architektów, których idee mogą zmienić sposób rozumienia i postrzegania architektury oraz jej związków ze środowiskiem naturalnym i tworzonym przez człowieka.

1ZLwOn0esg71XbnMnLphw9QXZPgCQkeU6FlADeVaueMiLgHTWdNrjWuxyngP_logica-tower-3.jpg

Zaprojektowany przez Katarzynę Buczkowską i Otylię Danielewicz-Labacką drapacz chmur to wielkie centrum logistyczne. Dzięki swojej formie i lokalizacji ma pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z nieodpowiednio wykorzystaną przestrzenią, przytłaczającą architekturą i uciążliwym transportem, z jakimi boryka się Europa.

iVd4AnGFBQlo35VYARq2FbBCU3aOE1KemDsBdpRtLWrD1DHeqKdo7TXGUjoO_logica-tower-4.jpg

Transport, który towarzyszy ludzkości od początku rozwoju cywilizacji i bez którego nie mogłyby funkcjonować inne działy gospodarki, należy do tych jej sektorów, które mają najbardziej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Transport samochodowy odpowiada dziś za 1/3 emisji wszystkich gazów cieplarnianych do atmosfery, a przejeżdżające przez miasta i miasteczka w całej Europie setki ciężarówek obniżają jakość i komfort życia mieszkańców. 'Logica Tower' jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak zminimalizować uciążliwości związane z transportem kołowym.

VX9yxA6BImQaoLn90dvWBXihNqbIMgJbpNoH3p4HVFxgYY7u1QNZX4nNo3hP_logica-tower-5.jpg

Autorki projektu uznały, że choć centra logistyczne, których celem jest tworzenie warunków do sprawnego przepływu towarów i ich magazynowania, są niezbędne, w swojej standardowej formie tworzą krajobraz ponurych, nieatrakcyjnych i monotonnych, blaszanych hal, zajmujących hektary powierzchni, którą można by zagospodarować zupełnie inaczej – z korzyścią dla ludzi, a przede wszystkim środowiska. „Logica Tower” – European Logistic Center zlokalizowane na obrzeżach dużych i rozwijających się gospodarczo miast Europy, gdzie wciąż rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe, przedstawia nowy sposób myślenia o transporcie i składowaniu towarów.

eYV05QhAaa8JrC6GlvLSRIk71WCqbCU3c61DxsxrFEBEzCcfDMJyondtxQNQ_logica-tower-6.jpg

Jak wyjaśniają architektki: 'Usytuowane przy strategicznych węzłach komunikacyjnych autostrad o dużym natężeniu ruchu ELC zostało zaprojektowane tak, aby nie zmieniając swojej formy wznieść się nad każdym dowolnym węzłem drogowym Europy. Trzydzieści jeden wież jest ze sobą bezpośrednio połączonych przy pomocy torów dla napędzanych indukcyjnie kontenerów transportowych. Tory biegnące ponad głównymi autostradami łączącymi największe miasta Europy, tworzą nową, innowacyjną sieć komunikacyjną. Kontenery transportowe poruszają się na zasadzie nowoczesnych kolei indukcyjnych z prędkością dochodzącą nawet do 300 km/h. Dzięki eliminacji transportu ciężarowego, a co za tym idzie emisji spalin, transport staje się szybszy, efektywniejszy i zdecydowanie mniej szkodliwy dla środowiska niż dotychczas. Dodatkowo eliminacja samochodów ciężarowych z dróg i autostrad sprawia, iż podróżowanie staje się przyjemniejsze, szybsze i mniej kolizyjne.'.

N7FNuHe8ufpKoVUvxb7Z1cLT9Rd2Q4s1JzYuDH3XiXlcrJ3NxSznT2oXW3rk_logica-tower-7.jpg

Wieżowiec ma budowę modułową – powtarzalne kondygnacje można multiplikować w zależności od potrzeb danej lokalizacji. Ponieważ forma budynku ma się kojarzyć z transportem, ma być dynamiczna i zmienna: 'prosta forma wieży z ruchomą, ciągle zmieniającą się elewacją stanowi mocną dominantę na terenach niezabudowanych w monotonnym krajobrazie autostrad.' Wieża, będąca jednocześnie budynkiem i maszyną, ma być także podsumowaniem i kwintesencją możliwości zautomatyzowania dzisiejszego świata.

qvbu9vnT5XVZDymSnXWfbnZsXU4TK4QazWMrTGkDTgihTV1l8jVCVc5IwdUe_schemat1.jpg
qQGhqj0lMjtEnmghYRa5sF6wJ277qNFL3VYNqmx8UZrRxNG1UHM3fTpX7bVj_schemat2.jpg

Zgodnie z założeniami architektury zrównoważonej, Logica Tower ma nie tylko odpowiadać na potrzeby współczesnych pokoleń, ale również służyć kolejnym nie stwarzając dla nich zagrożenia ani ekonomicznego, ani ekologicznego.

Fot: materiały projektantek

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

Przemiana 11 kamienic
Przemiana 11 kamienic

W latach 2015-2023 związana z branżą medyczną Grupa Epione kupiła jedenaście kamienic przy ul. Dworc ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera