Nauka w kamieniołomie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nauka w kamieniołomie

 

Czas czytania: ~3 min


pJzrb8tWdjOk9Z13AFrFeYo6GI3yOIS8KK8vL12NoWJ6iMj9bkuQjMjhxRe4_europejskie-centrum-edukacji-geologicznej.jpg

Nieczynny kamieniołom niedaleko Chęcin w województwie świętokrzyskim przekształci się niedługo w nowoczesne centrum uniwersyteckie. W miejscu, z którego niegdyś wydobywano dolomit, powstaną specjalistyczne laboratoria, sale dydaktyczne i konferencyjne oraz baza noclegowa. Konkurs na projekt założenia wygrała pracownia Marka Budzyńskiego.

gpcEcz3XnfkSsCPP3YH192bIkEQL2FrVuNdHlBnlXVSFGdRLIlDxKnyu8gVR_europejskie-centrum-edukacji-geologicznej-2.jpg

Budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej to inicjatywa Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Składający się z pięciu budynków zespół będzie służył jako baza zajęć terenowych dla uczących się na kierunkach przyrodniczych studentów z uczelni polskich i zagranicznych. W nowym centrum będą się mogły odbywać zajęcia między innymi z zakresu geologii podstawowej i historycznej, kartowania geologicznego, mikropaleontologii czy hydrologii.

mvt5XWQYiKRfmlR89PlCrrzdgrmGPO2KSW7JpE4wHUsV1gau24H1GrFSIERe_europejskie-centrum-edukacji-geologicznej-3.jpg

W założeniu autorów zwycięskiej koncepcji, ingerencja architektoniczna na terenie dawnego kamieniołomu będącego obecnie rezerwatem przyrody powinna tworzyć ekosystem oparty na zasadach współżycia człowieka i natury. Sam kamieniołom bowiem – będąc świadectwem brutalnej ingerencji człowieka w przyrodę – odsłaniając strukturę góry stworzył imponującą przestrzeń informacyjną obrazującą relacje tych dwóch sił: przyrody i działalności ludzi. Te założenia stały się podstawą dla rozwiązań przestrzenno-technicznych nagrodzonej pracy.

4sKpVJ6fYyCq0gPhlNb5b8aYEnpUIQjZC0pxKXDORLsfMvBrZbYneNz7FGNa_europejskie-centrum-edukacji-geologicznej-4.jpg

Zgodnie z oczekiwaniami organizatora konkursu, program założenia został rozmieszczony w pięciu niezależnych budynkach scalonych wewnętrznym łącznikiem tworzącym przestrzeń informacyjną, której kulminacją będą hole, foyer i sala konferencyjna.

Założenie zostało podzielone na dwie strefy w zależności od stopnia dostępu: przestrzeń informacyjna będzie strefą otwartą dla wszystkich użytkowników Centrum, a także – po wykupieniu biletu – dla zwiedzających. Strefą ograniczonego dostępu objęte zostały hotele, laboratoria i sala konferencyjne, do których wejść będą mogli jedynie posiadacze kart elektronicznych.

I467PpSyUtWLoMoeHj13VeY22QxOsQCFN4mNTRgepScEMLg5k0eklJSOgMkI_europejskie-centrum-edukacji-geologicznej-5.jpg

W kształtowaniu zewnętrznej formy budynków i organizacji założenia projektanci przyjęli kilka nadrzędnych zasad, które mają zapewnić przestrzenną 'symbiozę' założenia z otoczeniem. Łącząca budynki przestrzeń informacyjna od strony rezerwatu przyrody potraktowana została jak 'Dolina Wiedzy o Ziemi' i wzajemnych relacjach między roślinami, wodą, skałami i ziemią. Skośne, zielone dachy budynków i nasypy stworzą naturalną ścianę tej 'doliny'.

YkgVu5oEo5gRtnu4X2LbIftRmVEagYx9AZ0W1LkdvZNWnTpHOT8ORR6QZgpH_europejskie-centrum-edukacji-geologicznej-6.jpg

System strumieni i zbiorników wodnych zbierający wodę napływającą z wyrobisk skalnych tworzyć będzie naturalne podziały przestrzenne, a przy tym zabezpieczy przed nadmiernym napływem wody na poziom pomieszczeń podziemnych (min. Sala Konferencyjna).

9NzyKNdyUJZwTFl5GrTTL9GBfa6f3N1H1o39SFAyso4CpNutBO97g8UL7brr_europejskie-centrum-edukacji-geologicznej-7.jpg

Zamknięcie zespołu budynków od strony doliny ograniczonej grzywami Korzeckowskimi stanowić będzie 'ściana dydaktyczna' uformowana ze ścian szczytowych czterech budynków oraz ścian osłaniających urządzenia techniczne budowli i murów tworzących ogrodzenie Centrum. Kamieniarka tej ściany nawiązywać będzie do przekrojów geologicznych polskich gór, a jej projekt powstanie we współpracy z naukowcami z Wydziału Geologii UW.

Od strony rezerwatu przyrody 'Góra Rzepka' przewidziano tereny zielone. Zbocza i skały kamieniołomu oraz wyrobisko porośnięte są wapieniolubnymi roślinami, wśród których są także gatunki chronione oraz sucholubną murawą kserotermiczną. Dlatego ingerencja w naturalną roślinność będzie jak najmniejsza, a nowe nasadzenia i kompozycje roślinne pojawią się przede wszystkim w pobliżu projektowanych budynków i na ich dachach.

Druga nagrodę w konkursie otrzymało biuro WXCA, trzecią – pracownia MDA Macieja Dembińskiego.

Fot: echodnia.eu


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice
Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice

Nowa Chmielna – pod tym hasłem władze Warszawy zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt mod ...

Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych
Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych

Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przed ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera