Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsze dyplomy 2011

 

Czas czytania: ~4 min


PSaM8WmdgJMavRrS1r2uLQRzhla1WnyypKpvbb9VZy5wtyk6K5T34VJJRhuh_piotr-kaminski-dyplom-roku-2012.jpg

'Przestrzeń czytania i czytanie przestrzeni' – to najlepszy dyplom architektoniczny ubiegłego roku w Polsce. Laureatem tegorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego dedykowanej absolwentom którzy uzyskali stopień magistra inżyniera architekta na polskiej uczelni architektonicznej, został Piotr Kamiński.

IzJMxqstLXIPEeVXmxS9fYYvvAyJRaOHanOIORWDmuGZzfSpzeSbvRc6pCpe_piotr-kaminski-dyplom-roku-2012-2.jpg

Nagrodzona praca powstała pod kierunkiem dr inż. arch. Stanisława Sipińskiego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jak wyjaśnili jurorzy, przyznano ją za 'wskazanie skutecznego sposobu na odrodzenie nawyku kontaktu z książką poprzez realizację obiektu, który w przyjazny sposób zachęci nawet przypadkowych przechodniów, do skorzystania z łatwo dostępnych zasobów słowa drukowanego i przełamie zanikające pod naporem zalewu informacji z innych źródeł zainteresowanie czytelnictwem'.

XKXuXFkhzGJI1h5sfcUMnAFVSp7PWuSaevekqaeePmGfXvaUwBhb0m2xPnA0_piotr-kaminski-dyplom-roku-2012-3.jpg

Podkreślono także trafny wybór lokalizacji budynku – w centrum Poznania, przy skrzyżowaniu o dużym natężeniu ruchu pieszego – oraz wykorzystanie ekspozycji obiektu, który sam w sobie staje się manifestem czytania – dzięki umieszczeniu księgozbioru bezpośrednio przy szklanej elewacji będzie on dobrze widoczny z zewnątrz. Do wnętrza budynku można się dostać z wielu stron i bez zbędnych utrudnień, a organizacja wnętrza zapewnia swobodny dostęp do całego księgozbioru.

3JlHU3JzF92bn7FiKcOYQFolYljl0c651TDu8S9KU3qFMOY5LTifWc4YepkC_piotr-kaminski-dyplom-roku-2012-4.jpg

W pracy Piotra Kamińskiego jurorzy docenili także wysoką wartość zaproponowanych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, świadome i konsekwentne rozwijanie idei oraz wysoki poziom warsztatu graficznego.

uTWZJ8HeU1j6ossR2mkZcQE5vCb2o6l9EotWfedXiwVfDeb1wVIY8jBo9SPT_anna-dzierzon-dyplom-roku-2012-wyroznienie-1st.jpg

Wyróżnienie pierwszego stopnia jury przyznało Annie Dzierżoń za pracę Zoo Proactiv, czyli projekt przebudowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. Dyplom ten powstał pod kierunkiem dr inż. arch. Jana Kubeca na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

W tym przypadku jurorzy docenili trafną diagnozę problemu oraz czytelną i konsekwentnie przeprowadzoną ideę, która nadaje nową wartość tej części Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku – geometryczne formy projektowanej architektury jednoznacznie definiują przestrzeń oraz stanowią ciekawą oprawę dla rozwiązań funkcjonalnych. Sędziowie zwrócili także uwagę na część analityczną pracy oraz wysoki stopień realności zaproponowanych rozwiązań.

Jurorzy zadecydowali także o przyznaniu dwóch równorzędnych wyróżnień. Otrzymali je Paulina Witczak i Łukasz Stawski.

 

IRShwk2uz6l8XSYU5XYBYUvfMA36pnHY196umwHklXXhVl0HzeJlKoHeWAKh_anna-dzierzon-dyplom-roku-2012-2.jpg

Praca Pauliny Witczak to koncepcja adaptacji dawnego schronu przeciwlotniczego przy ul. Świętojańskiej w Szczecinie na winotekę, wykonana pod kierunkiem dr inż. arch. Piotra FIUKA w Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyróżnienie przyznano za trafny wybór programu rewitalizacji obiektu, właściwą skalę oraz opracowanie tematu w sposób przemyślany, z dbałością o szczegół i estetykę. Jak podkreślili jurorzy, to dobry przykład nadania nowych wartości budowli, która szpeci okolicę, a przez to –szansa na podniesienie jakości okolicznego krajobrazu. W wyróżnionej pracy przedwojenny, betonowy bunkier został przekształcony w modernistyczną winiarnię, a leżące u jego stóp wzgórze stało się malowniczą winnicą.

l0chvzjdl2uGwwxos5X5qA4BNJgRCT4zHBQFBfjeaPllSU07EB1Yl7SXWnOB_anna-dzierzon-dyplom-roku-2012-3.jpg

Drugie z wyróżnień otrzymał Łukasz Stawski za projekt domu studenckiego PWSFTViT opracowany pod kierunkiem promotorów: mgr inż. arch. Włodzimierza Krakowskiego i dr inż. arch. Elżbiety Będkowskiej w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Przyznano je za wykreowanie interesującego miejsca zamieszkania dla studentów 'Filmówki' oraz zaproponowanie ciekawego i zróżnicowanego programu funkcjonalnego podanego z dużą znajomością warsztatu projektowego. Jury szczególnie doceniło dojrzałość rozwiązań projektowych, a także poprawne operowanie fakturą i materiałem elewacyjnym.

Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego dla najlepszych architektonicznych dyplomów roku przyznawana jest od 1964 roku i początkowo jej patronami byli architekci Stanisław Nowicki i Stanisław Skrypij. W 2000 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich wybierając na patrona nagrody Zbyszka Zawistowskiego chciał uhonorować tego wybitnego architekta, byłego Prezesa ZG SARP, przedwcześnie zmarłego w 1998 roku.

O nagrodę walczą projekty zakwalifikowane przez komisję powołaną przez właściwy Zarząd Oddziału SARP w porozumieniu z Wydziałem Architektury. W tym roku zgłoszone zostały 32 prace dyplomowe z jedenastu uczelni architektonicznych w całym kraju.

Fot. SARP


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera