Architektura z butelek - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura z butelek

 

Czas czytania: ~2 min


OLdZzCVfCwGm116XVE4SQxMn8WlG9E56kscsdCyYsXPQzDjdzkwmLcuSmVoP_siuda-gonzalez-devebere.JPG

W tym roku obecność Polaków na Biennale Architektury nie ograniczy się do wystawy w Pawilonie Polonia. Młody polski architekt Maciej Siuda wspólnie z Rodrigo Garcíą Gonzálezem z Hiszpanii zrealizują w tym czasie w Wenecji swój projekt ekologicznego pawilonu Devebere.

Koncepcja obiektu z plastikowych butelek powstała na międzynarodowy konkurs Gau:di adresowany do studentów architektury. Pomysł polsko-hiszpańskiego duetu zdobył w nim największe uznanie, pokonując projekty dziewięciu innych innych zespołów, które zakwalifikowały się do finału (w sumie na konkurs wpłynęło ponad 130 prac).

9ftyk0CccgRVcu2Nj95NUXagmxr8roTYgEIHu3uilxokz1rH5n6leYVM4JCM_siuda-gonzalez-devebere-2.JPG

Konkurs Gau:di, który w tym roku odbył się po raz trzeci, związany jest z zagadnieniami architektury zrównoważonej. Tm razem zadaniem uczestników było zaprojektowanie hali targowej zapewniającej elastyczną przestrzeń dla stoisk handlowych, wystaw, teatrów ulicznych– interaktywne miejsce spotkań w miejskim środowisku. Oczywiście, obiekt tan musiał być zbudowany z odpadów.

R4SdC247HTLp3zsgSmwpydQduayjt3HHEhv6KxkdsgFylQgzJoh5C0CR0174_siuda-gonzalez-devebere-3.JPG

Zaprojektowany przez Siudę i Gonzáleza pawilon zbudowany będzie z plastikowych butelek: zostaną one umieszczone w specjalnym rękawie, który – po wyssaniu zeń powietrza – stanie się sztywny. Budynek może zmieniać formę w zależności od potrzeb użytkowników, można go bez problemu przenosić z miejsca na miejsce, a nawet umieścić na wodzie.

Projektując recyklingowe obiekty, uczestnicy konkursu musieli jednocześnie wskazać preferowaną lokalizację dla ich realizacji. Autorzy zwycięskiej koncepcji wybrali Wenecję i ich projekt zostanie zbudowany na tegoroczne Biennale Architektury, które rozpocznie się w 28 sierpnia. Będzie go można zobaczyć przy Riva dei Sette Martiri.

0T5NyRlUwukx02A1gjdK2z33RSjsRShOAuyUROQijJO4Pdl9517kHVjJgtaI_siuda-gonzalez-devebere-4.JPG

Powstanie 'hali z butelek' będzie poprzedzone testami technologicznymi oraz budową prototypów we Francji, Hiszpanii i Włoszech. Proces prototypowania i budowy Devebere będzie się odbywał we współpracy z innymi uczestnikami konkursu i weneckim przedsiębiorstwem do spraw recyklingu oraz przy wsparciu Institut Francais de l’Architecture.

Jak podkreśliło jury, projekt Devebere otrzymał pierwszą nagrodę ze względu na aktualność tematu, spójność idei, nowatorstwo i konstrukcyjną innowacyjność, a także oryginalność i poczucie humoru.

Fot. devebere.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego
Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na wykonanie koncepcji kompleksu sportowego z zagospodarowani ...

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera