Z funkcją i formą - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Z funkcją i formą

 

Czas czytania: ~3 min


1dVAi3c8Trv5MGkp0qepTKhRvTdhDyyL70dd5dFmzsKdY9Mmfyg6vZkUoHwf_81-waw-pl-dom-lublin-01-www-1800.jpg

Planując budowę domu przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę funkcjonalność, która zapewni komfort mieszkańcom. Coraz częściej jednak zamawiający projekty domów oczekują nie tylko idealnie do ich potrzeb dopasowanej organizacji przestrzeni wewnętrznej, ale także niebanalnej formy, która będzie się zdecydowanie odróżniać od typowych 'domów z katalogu'.

ypI6kWHXiYZgDevLsrp5vFxzU1xZYjaBihNvI7nAvfJgfA4AtdlMA7D1IozZ_81-waw-pl-dom-lublin-02-www-1800.jpg

Zaprojektowany przez architektów z pracowni 81.waw.pl dom jednorodzinny, który ma stanąć pod Lublinem, powstał w efekcie połączenia tych dwóch czynników – funkcji ubranej w niebanalną formę.

Budynek będzie się odznaczał dynamiczną bryłą o kształcie zbliżonym do litery 'Y', której ramiona otwierają się, tworząc korytarz prowadzący do głównego wejścia. Dom ulokowany będzie na prostokątnej działce o wymiarach 30 x 50 metrów kwadratowych, która krótszym bokiem graniczy z drogą. Właśnie od tej strony znajdzie się wjazd na teren posesji. Drogę od furtki do wejścia wyznaczać będzie czarne granitowe ramię konstrukcji oddzielające strefę wejścia od podjazdu. Od strony ogrodu ramię to staje się oryginalnym zadaszeniem tarasu.

S0p54GytC3AU1TRNXdzwUpionY3HwW730OGM1qw55TIWKAX8OmNJJhsG5fnJ_81-waw-pl-dom-lublin-03-www-1800.jpg

Projekt domu powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie. Będzie miał 470 metrów kwadratowych powierzchni, a jego wnętrze podzielone będzie na dwie odrębne strefy: dzienną i prywatną. Optymalne rozplanowanie funkcji zapewni wszystkim mieszkańcom intymność, natomiast przestronna strefa dzienna stworzy warunki dla wspólnego spędzania czasu. Na piętrze znajdą się sypialnie, pokój kąpielowy i pralnia. Parter podzielony będzie na dwie części: jedną zajmie garaż, gabinet do pracy oraz garderoba, drugą – salon z wyjściem na taras oraz kuchnia z jadalnią wizualnie oddzielone od salonu kominkiem.

10aMlhJwcadc2Pov6CgZH1OVl7mV4mcxNOS4H8AcHVOQKAeS059gB20GrHX2_81-waw-pl-dom-lublin-04-www-1800.jpg

Od strony południowej salon będzie się otwierał na ogród dużym przeszkleniem, które zapewni odpowiednią ilość naturalnego światła oraz wrażenie ciągłości między wnętrzem i otoczeniem domu. Efekt ten potęgować będzie wykonana z płomieniowanego bazaltu posadzka 'wypływająca' na zewnątrz i łamiąca w ten sposób barierę między tymi dwiema strefami. Ponieważ działka nie jest zadrzewiona, przyszli mieszkańcy mogą dowolnie zaaranżować zieleń wokół domu.

Wnętrze domu utrzymane jest w neutralnych, monochromatycznych kolorach, a spójny charakter nadadzą mu ręcznie wykonane meble. Centralne miejsce w salonie zajmie ogromna kanapa w obiciu o wzorze przypominającym drewno, która ociepli całe wnętrze.

1im1UjkC6M5jiV9qWe6kKsxTANgWThqxC0Hkn3fOjHVPcAxfWRExFd56KzAo_81-waw-pl-dom-lublin-05-www-1800.jpg

Ze względu na nietypowy kształt budynku, jego konstrukcja w większej części wykonana będzie w technologii żelbetowej. Elewacje wykończone będą białym tynkiem i kontrastującą z nim okładziną z czarnego granitu. Takie zestawienie materiałów elewacyjnych oraz ich proporcje podkreślać mają dynamiczny charakter bryły. W stolarce okiennej zastosowano aluminiowe nakładki, zaś na zewnątrz dodatkowo zamontowano specjalny system trójszybowy charakteryzujący się niskim przenikaniem ciepła.

Wizualizacje: 81.waw.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera