Majówka na zielono - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Majówka na zielono

 

Czas czytania: ~6 min


55ShgFglRPuKvoXYXGYxKTr3nFbSX2HLdhnWc2gsPh05KADlqnoKhhge6gCU_1.jpg

Wiosna w pełni, a majowy weekend sprzyja odpoczynkowi na łonie natury. Na szczęście wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto, żeby się nim cieszyć – wystarczy znaleźć enklawy zieleni i ciekawie zaaranżowaną przestrzeń publiczną, które pozwolą wykorzystać piękną pogodę, żeby oddać się leniwemu relaksowi nawet w centrum miasta.

yIfAvAP9QFGvt86H26U1mzSiR3nxrFkqRPDU8nvRr4NTpjv1nF0YFwEYA0HW_balmori-associates-bilbao-fot-iwan-baan.jpg

Od stu lat pojęcie „krajobrazu” jest nieodłącznym elementem architektury i urbanistyki. Początkiem „zielonej rewolucji” były architektoniczne utopie przełomu XIX i XX wieku, których konsekwencją była idea miast-ogrodów kontynuowana później przez modernistów postulujących „urbanistykę z ludzką twarzą”. Jej kwintesencją była uchwalona w 1933 r. Karta Ateńska, która głosiła, że architektura i urbanistyka mają służyć człowiekowi, kierując się wartościami humanistycznymi. Ideałem stało się zapewnienie mieszkańcom miast słońca, przestrzeni i zieleni, czyli spełnienie tak zwanych „trzech marzeń urbanisty”. Miasta miały być otwarte na naturę, bezpieczne i demokratyczne, umożliwiając ludziom swobodny dostęp do rozrywki, kultury, wypoczynku i usług.

EDVy4fiNcl41rIWpQ5C8OpKDZoex6l0jhSBpg8dZmCXue9ZJ9fYCYHXdB5d5_2.jpg

Wraz z rosnącą popularnością idei ekologicznego projektowania, zieleń staje się nieodłącznym elementem myślenia o przestrzeni miejskiej – zarówno w dużej skali miejskich parków, jak i małych zielonych skwerów, a także ogólnodostępnych ogrodów na dachach budynków. Zieleń jest także doskonałym sposobem na rewitalizację przestrzeni publicznej – sztandarowym przykładem takiej interwencji jest nowojorski High Line Park – miejski park, który powstał na dawnym wiadukcie kolejowym na Manhattanie według projektu biura Diller Scofidio Renfro.

qepMhn3TAa8DtxuNHnISVm0Fpc6hwWycZQntUk0kbkfnzHrWIN1BHx4HAo4V_3.jpg

Dla miłośników spędzania czasu na łonie natury doskonałe rozwiązanie oferuje łotewskie miasto Jurmala, w którego centrum rośnie las z 200-letnimi sosnami i objętymi ochroną gatunkami czarnych jagód. Ze względu na rozrastanie się tkanki rbanistycznej i powstawanie kolejnych obiektów użyteczności publicznej i mieszkalnych wokół tego terenu, pojawiła się idea włączenia go w system miejskiej infrastruktury i zaadaptowanie na przestrzeń publiczną dostępną dla mieszkańców. Jednocześnie, należało zapewnić dalszą ochronę cennym gatunkom roślin. W tej sytuacji, zaproszeni do współpracy architekci z biura Substance zaprojektowali parkową infrastrukturę jako mechanizm, który kontroluje kontakt ludzi z naturalnym środowiskiem parku, nie dopuszczając do jego niszczenia.

O6MMursRucSjfEYCPapvjA8OY1R12nYf5vNvcECF8podbri9VchL6MVkvU88_4.jpg

Zaprojektowane przez nich obiekty zostały równomiernie rozmieszczone w parku i połączone drewnianymi ścieżkami-platformami dla pieszych wyniesionymi ponad poziom gruntu. Najważniejszym elementem programu rekreacyjnego jest usytuowany w środku założenia skatepark. Oprócz niego powstały place zabaw, boisko, kawiarnia, wypożyczalnia sprzętu sportowego i toalety.

QJFk3SqlDZdijjaurpwvFaYyrU3GI7ITTkMQ3o5ifxg1e9CeLiUOgfeU45D7_5.jpg

Zielona przestrzeń rekreacyjna w mieście wcale nie musi zajmować kilkunastu hektarów. Równie dobrze może się rozgościć na niewielkim skwerku, albo... na miejskich schodach. Tak jest w przypadku ogrodu, który powstał w Bilbao według projektu biura Balmori Associates. Ten piękny kwietnik ulokowany został na schodach prowadzących między dwoma wieżowcami Araty Isozakiego do zaprojektowanego przez Santiago Calatravę mostu pieszego na rzece Nervión i pnie się po nich falistą linią, tworząc dynamiczną przestrzeń miejską, której wygląd zmienia się wraz z porami roku. Kolorowa kaskada bujnej roślinności zachęca, by na chwilę przystanąć albo usiąść na schodach i odpocząć od miejskiego zgiełku.

AHIfAsP6yUA4LAzQPwIZda0R4vNFwyjlVGUwUcn5rzWJfmFyBTd3i6GTwR9m_park-odkrywcow-fot-cnk.jpg

Dużą popularnością cieszą się też w ostatnim czasie parki tematyczne, które oprócz relaksu na łonie natury oferują 'wartość dodaną' zachęcającą do bardziej aktywnego eksplorowania przestrzeni. Na miłośników aktywnego spędzania czasu w Warszawie czeka Park Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik zaprojektowany – podobnie jak sam budynek CNK – przez pracownię Rar2 Laboratorium Architektury Jana Kubeca. Jak wyjaśniają inicjatorzy przedsięwzięcia: „Parku Odkrywców nie da się przypisać do żadnej z kategorii – nie jest to ani kolejna plama zieleni na mapie miasta, ani wielki plac zabaw. To połączenie przestrzeni rekreacyjnej z miejscem do eksperymentowania, oazą natury, przybytkiem sztuki.”.

HzKBJYhBwS6KgV7pKwIpDEwth8zGaEb4R6KZ5K2rkpNeClazSU1tnBHsvUBI_park-odkrywcow-fot-cnk-2.jpg

Park Odkrywców ze wszystkimi swoimi atrakcjami został otwarty dla zwiedzających w lipcu ubiegłego roku. To ogólnodostępna, zielona przestrzeń zaaranżowana na powierzchni 28 tysięcy metrów kwadratowych i łącząca budynek CNK z Wisłą. Projekt ukształtowania terenu nawiązuje do rzeźby pradoliny tej rzeki oraz związanych z nią procesów erozyjnych – nierówny i pofalowany, pełen jest łagodnych wzniesień, granitowych głazów i ścieżek powtarzających dawny bieg rzeki. Rosnące w nim rośliny są z kolei charakterystyczne dla naturalnego nadwiślańskiego krajobrazu – można tu zobaczyć klony, derenie jadalne, wierzby, tawuły, jałowce, wrzosy i trawy ozdobne. Na trawnikach pomiędzy drzewami i krzewami można zaś znaleźć eksponaty artystyczne, które w nietypowy sposób ilustrują prawa przyrody, wykorzystując na przykład efekty dźwiękowe i właściwości fali głosowej.

4kEZerTxM9WA7wC2z9nYrwzB3BwFL4oJF3AGu1HKw9PMHxEySLVbsSyvvmeJ_substance-dzintari-park-fotansis-starks.jpg

 

Amatorzy literatury mogą w czasie majówki odświeżyć sobie pamięć i odwiedzić warszawskie Pole Mokotowskie, które od 2010 r. można przemierzać śladami Ryszarda Kapuścińskiego. Zaprojektowana wspólnie przez studio Knockoutdesign i grafika Mariana Misiaka, upamiętniająca twórczość pisarza „Ścieżka Kapuścińskiego” prowadzi spacerowiczów trasą, którą niemal codziennie przemierzał Kapuściński. Kierując ich przez kolejne punkty, którym towarzyszą cytaty z książek reportera, ścieżka staje się przygodą z jego twórczością, angażując w proces jej poznawania i nadając odbiorowi literatury bardziej indywidualny wymiar.

osty0cAGiB4PuOp4OGZA0XZt8VN1lyF8ebV4qOnqaoUTgGXFW8REYykTPj4U_substance-dzintari-park-fotansis-starks-2.jpg

W miejskich parkach coraz częściej można też spotkać sztukę. W jednym z najważniejszych londyńskich zieleńców – Kensington Garden, w którym mieści się słynna Serpentine Gallery i co roku powstają jej słynne, letnie pawilony, regularnie pojawiają się także rzeźby i instalacje tworzone przez najlepszych współczesnych twórców, min. Anisha Kapoora. W intencji organizatorów przedsięwzięcia, umieszczenie obiektów artystycznych w miejskim ogrodzie ma znaczenie podwójne – z jednej strony, wstawione w niezobowiązującą przestrzeń parku rzeźby przybliżają sztukę szerokiej publiczności, z drugiej – sprawia, że przechodnie zaczynają się uważniej przyglądać się przyrodzie i w ten sposób nawiązują z nią bliższy kontakt, zbyt często zagubiony w intensywnym miejskim życiu.


Podepnij swój artykuł

tagi

CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu
CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu

10 czerwca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy Ortopedyczno ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera