Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polska Architektura 2011 – znamy zwycięzców!

 

Czas czytania: ~4 min


0WUQyydeIOv14953qmI2RttKp7uCrl6VsXoqUm6gidgTIabB06i72EoDTSIL_hs99-ciniba.jpg

Fot. HS99, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Czwarta edycja naszego corocznego plebiscytu na najlepsze architektoniczne realizacje i wydarzenia minionego roku dobiegła końca. Głosowanie zakończyło się 6 maja. Czas na podsumowanie wyników.

W tegorocznym plebiscycie o zwycięstwo walczyło blisko pięćdziesięciu kandydatów w dziewięciu kategoriach. Oddano łącznie ponad 3800 głosów. Tradycyjnie, oceniło ich profesjonalne jury oraz publiczność w głosowaniu internetowym. Jaki więc był dla polskiej architektury rok 2011?

Najpierw przedstawiamy wyniki głosowania jurorów, którymi byli: Urszula Gołota (kustosz działu architektury współczesnej w Muzeum Architektury we Wrocławiu), Bartosz i Michał Haduchowie (architekci z krakowskiej pracowni NArchitekTURA, publicyści), Marcin Kościuch (architekt z pracowni Ultra Architects, wiceprezes poznańskiego oddziału SARP), Piotr Kuczia (architekt).

ZxKWTv6Bfhhm7ctvmhDODBQR1s47KviwRHhuX6F8gXPLeJH7mkzP4ayyiILY_jems-19-dzielnica-fot-marcin-citko-3.JPG

Fot. JEMS Architekci, 19 Dzielnica

W kategorii 'Kultura i nauka' zwycięzcą został gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) w Katowicach  zaprojektowany przez architektów z pracowni HS99.

Za najlepszą realizację w kategorii 'Dom i mieszkanie' jurorzy uznali zespół mieszkaniowy 19 Dzielnica w Warszawie autorstwa biura JEMS Architekci.

JOKDKWakOcFXEZxjBtD4e9x0oMocJhV8naYrSZzIKHg5ZhpwJZthrLQl5QYt_mww-vroa-ch-trzon-centralny.jpg

Fot. VROA Architekci / Ch+ Architekci, Muzeum Współczesnego Wrocław

W kategorii 'Nowe i stare' wybór jurorów padł na tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego Wrocław, na której potrzeby zaadaptowany został schron z lat 40 XX wieku. Autorami projektu adaptacji są dwie wrocławskie pracownie: VROA Architekci / Ch+ Architekci.

Wśród budynków biurowych i przemysłowych największe uznanie jury wzbudziły dwa obiekty: Komin73, czyli biuro pracowni projektowych przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie autorstwa trzech pracowni: Projekt Praga, Super Super i WWAA oraz siedziba firmy Pol Aqua w Warszawie zaprojektowana przez biuro Hermanowicz Rewski Architekci.

uA0wl6tZNg4ouj53ShLthBvfToCKazGGtl9q5VFP7gxlwSUpi4gv4qvqH2aB_demonstracyjny-dom-pasywny.jpg

Fot. Dom Architekci, demonstracyjny dom pasywny pod Złotowem

Także dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano w kategorii 'Ekologia'. Ex aequo zajęły je: demonstracyjny dom pasywny pod Złotowem zaprojektowany przez Emilię Durkę-Zielińską i Walentego Durkę z biura Dom Architektów oraz siedziba firmy FIS SST w Gliwicach  autorstwa pracowni Zalewski Architecture Group.

qePMpoaJ4aPNQGG2FRLTB8jV49CyAzUxW1l5JytSrSDmmRc015AlbiOfZiyr_pgearena4.jpg

Fot. RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architekci i HPP International Planungsgesellschaft mbH, PGE Arena w Gdańsku

W kategorii obiektów sportowych laur przypadł w udziale stadionowi PGE Arena w Gdańsku zaprojektowanemu przez konsorcjum firm RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architekci i HPP International Planungsgesellschaft mbH.

xcwtrU203nbSY8hxlU7bdZJJJYg69BDq4sjRjfMGW9Fq6rooaEBWLkwKVtAU_park-odkrywcow-fot-cnk.jpg

Fot. RAr2 Laboratorium Architektury, Park Odkrywców

uvoZXAyDokj9PG4qBasIK3w9dfkfn6VlBNFFC3oTercvJDGdDGJV5FgYqZVE_sda-szczesniak-denier-architekci.jpg

Fot. Szcześniak Denier Architekci, Wieży Kontroli Ruchu Lotniczego w Łodzi

Tytuły najlepszych w kategorii 'Przestrzeń publiczna i transport' przypadły dwóm realizacjom: Parkowi Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie  zaprojektowanemu (podobnie jak gmach CNK) przez RAr2 Laboratorium Architektury oraz Wieży Kontroli Ruchu Lotniczego w Łodzi autorstwa biura Szcześniak Denier Architekci.

 

i1FrSr8sIq5bctTc6ZDrWzjyYq07el9Cg0O7KpWSraPde5qX833sW0BFEoEO_robert-konieczny-dom-arka-2.JPG

Fot. Robert Konieczny, Dom-arka

Spośród architektonicznych wydarzeń największą uwagę jurorów wzbudziło kolejne już zamieszanie wokół budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, największą nadzieją zaś jest w ich oczach Dom-arka Roberta Koniecznego w Brennej.

A jak głosowała publiczność?
W kilku przypadkach opinie Czytelników pokryły się z decyzją profesjonalnego jury. Było tak w kategorii 'Kultura i nauka', w której internauci przyznali pierwsze miejsce gmachowi CINiBA w Katowicach oraz obiektów sportowych – także publiczność za najlepszą realizację w tej dziedzinie uznała gdański stadion PGE Arena.

SGCGJ7JRWNiqTY9QHqUBUl1dxvdL89l20rBPs4k4I7CnUVdw01rTobpQsuAF_001-komin73-projekt-praga-super-super-wwaa.jpg

Fot. Projekt Praga-Super Super-WWAA, Komin 73

Podobnie było w kategorii budynków biurowych – tu publiczność wskazała na jednego z faworytów jurorów, czyli Komin 73 – i w dziedzinie ekologii, w której laur od publiczności otrzymała gliwicka siedziba firmy FIS ST.

Za najlepsze połączenie nowego ze starym publiczność uznała rozbudowę poznańskiej sceny kameralnej, czyli Malarni zaprojektowaną przez młode poznańskie biuro trabendo we współpracy z Jerzym Gurawskim.

Najwięcej głosów w kategorii dom i mieszkanie otrzymał 'Dom zero schodów' zaprojektowany przez Przemka Kaczkowskiego i Olę Targonską.

Tytuł najlepszej przestrzeni publicznej otrzymała warszawska Soho Factory przy ul. Mińskiej, czyli szeroko zakrojona inicjatywa reanimacji dawnego zespołu fabrycznego na warszawskim Kamionku, za której koncepcję architektoniczną odpowiada biuro Projekt Praga.

bV95dCzYUIb1cVCKYJMqxsj9zGlYa6ANm5ACNUWP43CcWG0dDVEqMGccLLA0_hra-architekci-pol-aqua.jpg

Fot. HRA Architekci, Pol-Aqua

Za największe wydarzenie 2011 r. publiczność uznała projekt edukacyjny Przedszkole! zrealizowany przez Fundację Młodej Kultury Hopsiup Projekt.

Największe nadzieje spośród projektów powstałych w 2011 r. wzbudziła natomiast futurystyczna wizja wieży logistycznej 'Logica Tower' autorstwa Katarzyny Buczkowskiej i Otylii Danielewicz Labackiej ze studia One Architekci.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Czytelnikom zaś dziękujemy za udział w tegorocznym plebiscycie i już teraz zapraszamy do zabawy za rok!


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera