Symboliczna deformacja - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Symboliczna deformacja

 

Czas czytania: ~3 min


Ji436oNbXdwb7eCg4bhSOg9qWUKkOIF3uORFGBik4dJcszwFduOSIMnH7jWP_mauzoleum-martyrologii-wsi-polskich-ndi.jpg

Rozbita, dynamiczna bryła budynku jest symbolicznym obrazem tragedii, którą upamiętniać będzie mieszczące się w nim muzeum. We wsi Michniów w Świętokrzyskim właśnie ruszyła budowa nowej siedziby Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich zaprojektowanej przez pracownię Nizio Design International.

h0ESB4EfA8emRbohBkLNZx8Cd1RI37LfnwZDKY90dBmrvIvgSucQpH1Kynws_mauzoleum-martyrologii-wsi-polskich-ndi-2.jpg

Latem 1943 r. będący siedzibą sztabu partyzanckiego Michniów został brutalnie spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne. Zamordowano wówczas 203 osoby, a blisko trzydzieści wywieziono do obozu w Auschwitz i na roboty przymusowe do Rzeszy. W 1979 r. narodziła się idea utworzenia w Michniowie ogólnopolskiego Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie drugiej wojny światowej. Najpierw w niewielkiej, drewnianej chacie powstała izba pamięci, którą w 1997 r. zastąpiono bardziej okazałym Domem Pamięci. W końcu przyszedł czas na większą inwestycję – w 2009 r. ogłoszony został konkurs na projekt gmachu muzeum, w którym zwyciężyła pracownia Mirosława Nizia.

QhhMpgwrsFDtCq9ed0E5uzEREmToyXdPSELqI6Nr4QHyI9yu5AQWWYRAfCJX_mauzoleum-martyrologii-wsi-polskich-ndi-3.jpg

Projektując muzealny budynek, architekci musieli połączyć bolesną pamięć o historycznych wydarzeniach z koniecznością stworzenia placówki odpowiadającej potrzebom i oczekiwaniom współczesnych użytkowników i odbiorców. By oddać dramatyzm wydarzeń, sięgnęli po symboliczną, rzeźbiarską dekonstrukcję bryły – długi budynek o przekroju nawiązującym do archetypicznego kształtu wiejskiej chaty został podzielony na mniejsze segmenty, a liczne cięcia i szczeliny w elewacjach układać się będą w rysunek przenikających się krzyży. Efekt ten najlepiej widoczny będzie w nocy, kiedy obiekt będzie podświetlony od środka. Im dalej w głąb budynku, tym deformacja bryły będzie coraz odważniejsza, aż do punktu kulminacyjnego – ostatniego modułu, który sprawiać będzie wrażenie, jakby rozpadał się na mniejsze elementy i znikał.

T6Dt7i1lv1HSmMwPNSqfaYx0Kahu1KfcTpfDTmquSOGEIOK3cD97fQLZhhLI_mauzoleum-martyrologii-wsi-polskich-ndi-4.jpg

Cofnięte drzwi wejściowe prowadzić będą do pierwszej części muzeum – Domu Pamięci, pełniącego także funkcję kaplicy. Właściwa ekspozycja znajdzie się w kolejnych segmentach, z których każdy poświęcony będzie innym wydarzeniom z historii represji polskich wsi w czasie wojny. Z ostatniego roztaczać się będzie widok na Las Pamięci, czyli pole krzyży poświęconych poszczególnym spacyfikowanym w czasie wojny miejscowościom. Między krzyżami znajdą się kamienie pamięci oraz elementy małej architektury.

XqJqFFmsH29Z94xZcLK0dgItdVtuUE0RRd1KGXcJfHrjJQVW7fHNcmxgQ5DE_mauzoleum-martyrologii-wsi-polskich-ndi-5.jpg

Niespokojna bryła budynku korespondować ma także z otaczającym terenem, którego liczne uskoki i nierówności wykorzystane zostaną do stworzenia mniejszych, odizolowanych miejsc pamięci i kultu. Przedłużeniem 'pęknięć' w elewacjach będą ścieżki dla zwiedzających. Wyrazem szacunku dla historii miejsca będzie zachowanie obiektów już na terenie Mauzoleum istniejących – zbiorowego grobu ofiar pacyfikacji, Piety Michniowskiej autorstwa Wacława Staweckiego, Domu Pamięci Narodowej i symbolicznego cmentarza, na którym każda polska wieś dotknięta podobną jak Michniów tragedią ma mieć swój krzyż.

caEzYZ16HQ53dY0HF2in0KSwz4xLM2zvRxr1J49lpSSRtNLlovqYm1sitFwM_mauzoleum-martyrologii-wsi-polskich-ndi-6.jpg

Głównym materiałem, z którego będzie zbudowane Mauzoleum jest zaimpregnowane spalone drewno, wydzielające charakterystyczny zapach. Zostanie ono użyte jako budulec elementów wystawienniczych prezentujących materiał merytoryczny i stanowiska multimedialne. Z czarnym kolorem drewna kontrastować będzie użyty na podłodze i ścianach beton z widocznym rysunkiem szalunkowym.

Mauzoleum będzie miało powierzchnię 16 350 m², z czego na stałą wystawę przeznaczone będzie 1700 m². Zgodnie ze współczesnymi, chętnie stosowanymi przez Nizio Design, metodami, znajdą się w nim ekspozycje multimedialne wykorzystujące panele dotykowe, projektory i ekrany.

8dOxpVf0Uw7dtV22MXTMWlt5BUw4rVbVvJjo0Xcux7bUVsQnUAu4ezCUFkNn_mauzoleum-martyrologii-wsi-polskich-ndi-7.jpg

Janusz Karpiński dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej opiekującego się michniowskim Mauzoleum podkreśla, że placówka nie ma być kolejnym typowym muzeum, lecz miejscem, które ma zarazem edukować i wywoływać emocje. Placówka ma się stać centrum martyrologii, miejscem pojednania i przeciwdziałania rasizmowi oraz ksenofobii.

Projekt muzeum został wyróżniony w Londynie prestiżową nagrodą European Property Awards.


Podepnij swój artykuł

tagi

Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego
Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na wykonanie koncepcji kompleksu sportowego z zagospodarowani ...

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera