Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Regionalnie w Małopolsce

 

Czas czytania: ~3 min


kD9PBMwM7T4rUp1XsY64hqfxgYVynPHTDyJ0AqEGh8J0WDztgzlRnDmufZeY_group-a-agencja-yeti-kryspinow.jpg

Fot. YETI – Agencja Reklamy, Group A Architects Krych + Gajewski

Współczesna architektura coraz częściej sięga po inspiracje bogactwem kulturowym regionu, w jakim powstaje. Nie rezygnując z nowoczesnego języka formalnego i osiągnięć technologicznych, ma na uwadze ochronę lokalnego krajobrazu i jego odpowiedzialne kształtowanie. Za takie podejście do projektowania władze województwa małopolskiego przyznają architektom i inwestorom nagrody im. Stanisława Witkiewicza.

Wręczane co dwa lata Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przyznawane są przez Zarząd Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim oraz podhalańsko-nowosądeckim oddziałem SARP. Ich celem jest promowanie ochrony i odpowiedzialnego kształtowania krajobrazu kulturowego w regionie, a także wysokiej jakości architektury harmonijnie wpisującej się w ten kontekst. Oprócz tego, że w sposób twórczy i nowatorski nawiązywać ma ona do najbardziej charakterystycznych cech budownictwa regionalnego, musi uwzględniać współczesne uwarunkowania funkcjonalne, społeczne, gospodarcze, środowiskowe, kulturowe i estetyczne. Nagroda ma także służyć zwróceniu uwagi na ważny aspekt, jakim jest tworzenie spójnego obrazu architektonicznego regionu.

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: obiekty użyteczności publicznej, w tym mała architektura i zagospodarowanie przestrzeni, architektura mieszkaniowa oraz budynki sakralne. W konkursie mogą brać udział obiekty zrealizowane na terenie województwa małopolskiego i oddane do użytku na przestrzeni dwóch lat kalendarzowych poprzedzających ogłoszenie konkursu.

Laureatami tegorocznych nagród zostali:
W kategorii obiektów użyteczności publicznej: budynek Agencji Reklamowej w Kryspinowie zaprojektowany przez pracownię Group_A Architects Krych + Gajewski dla firmy YETI – Agencja Reklamy. Nagrodę tę przyznano przede wszystkim za oryginalną propozycję 'ukształtowania budynku biurowo-produkcyjnego przez stworzenie autonomicznej przestrzeni wewnętrznej, zamkniętej w formie prowadzącej dialog z otoczeniem'.

g1fJHDxNVwu12b8EjGR1HBOx3hJVz4J7RzO8sAIM4hRfgyD9msOSrgwdjGA6_barycz-saramowicz-willa-libertowie.jpg

Fot. Willa w Libertowie, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

aUcmvBz23VlMkg5SUH6W2lZjQOIjxrUwyUC8cBPvkI6ksQHWRuZI94zHIGNg_architekci-mikolajski-wiese-pod-strzecha.jpg

Fot. Zespół budynków mieszkalnych przy ul. Pod Strzechą w Krakowie, Architekci Mikołajski & Wiese Sp. z o.o.

Spośród zgłoszonych budynków mieszkalnych jurorzy wybrali dwóch zwycięzców: zaprojektowaną przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz willę w Libertowie oraz zespół budynków mieszkalnych przy ul. Pod Strzechą w Krakowie autorstwa pracowni Architekci Mikołajski & Wiese Sp. z o.o.

Pierwszy z budynków – dom wzniesiony z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej dla inwestora Krzysztofa Kwaśnego – nagrodzony został za 'twórcze poszukiwanie współczesnej formy architektury domu mieszkalnego z próbą nawiązania do reprezentatywnych cech zabudowy regionalnej'.

Krakowski zespół mieszkaniowy, który powstał dla Park Lane Sp. z. o. o., zdobył z kolei uznanie sądu konkursowego próbą 'wykreowania interesującego wnętrza siedliskowego, utrzymanego w tradycji i klimacie właściwym dla małego zespołu mieszkaniowego'.

W kategorii architektury sakralnej nagrody nie przyznano ze względu na brak zgłoszeń.

Polecamy także: laureaci Nagrody im. Witkiewicza z 2010 r.

fot. witkiewicz.wrotamalopolski.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera