Regionalnie w Małopolsce - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Regionalnie w Małopolsce

 

Czas czytania: ~3 min


kD9PBMwM7T4rUp1XsY64hqfxgYVynPHTDyJ0AqEGh8J0WDztgzlRnDmufZeY_group-a-agencja-yeti-kryspinow.jpg

Fot. YETI – Agencja Reklamy, Group A Architects Krych + Gajewski

Współczesna architektura coraz częściej sięga po inspiracje bogactwem kulturowym regionu, w jakim powstaje. Nie rezygnując z nowoczesnego języka formalnego i osiągnięć technologicznych, ma na uwadze ochronę lokalnego krajobrazu i jego odpowiedzialne kształtowanie. Za takie podejście do projektowania władze województwa małopolskiego przyznają architektom i inwestorom nagrody im. Stanisława Witkiewicza.

Wręczane co dwa lata Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przyznawane są przez Zarząd Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim oraz podhalańsko-nowosądeckim oddziałem SARP. Ich celem jest promowanie ochrony i odpowiedzialnego kształtowania krajobrazu kulturowego w regionie, a także wysokiej jakości architektury harmonijnie wpisującej się w ten kontekst. Oprócz tego, że w sposób twórczy i nowatorski nawiązywać ma ona do najbardziej charakterystycznych cech budownictwa regionalnego, musi uwzględniać współczesne uwarunkowania funkcjonalne, społeczne, gospodarcze, środowiskowe, kulturowe i estetyczne. Nagroda ma także służyć zwróceniu uwagi na ważny aspekt, jakim jest tworzenie spójnego obrazu architektonicznego regionu.

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: obiekty użyteczności publicznej, w tym mała architektura i zagospodarowanie przestrzeni, architektura mieszkaniowa oraz budynki sakralne. W konkursie mogą brać udział obiekty zrealizowane na terenie województwa małopolskiego i oddane do użytku na przestrzeni dwóch lat kalendarzowych poprzedzających ogłoszenie konkursu.

Laureatami tegorocznych nagród zostali:
W kategorii obiektów użyteczności publicznej: budynek Agencji Reklamowej w Kryspinowie zaprojektowany przez pracownię Group_A Architects Krych + Gajewski dla firmy YETI – Agencja Reklamy. Nagrodę tę przyznano przede wszystkim za oryginalną propozycję 'ukształtowania budynku biurowo-produkcyjnego przez stworzenie autonomicznej przestrzeni wewnętrznej, zamkniętej w formie prowadzącej dialog z otoczeniem'.

g1fJHDxNVwu12b8EjGR1HBOx3hJVz4J7RzO8sAIM4hRfgyD9msOSrgwdjGA6_barycz-saramowicz-willa-libertowie.jpg

Fot. Willa w Libertowie, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

aUcmvBz23VlMkg5SUH6W2lZjQOIjxrUwyUC8cBPvkI6ksQHWRuZI94zHIGNg_architekci-mikolajski-wiese-pod-strzecha.jpg

Fot. Zespół budynków mieszkalnych przy ul. Pod Strzechą w Krakowie, Architekci Mikołajski & Wiese Sp. z o.o.

Spośród zgłoszonych budynków mieszkalnych jurorzy wybrali dwóch zwycięzców: zaprojektowaną przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz willę w Libertowie oraz zespół budynków mieszkalnych przy ul. Pod Strzechą w Krakowie autorstwa pracowni Architekci Mikołajski & Wiese Sp. z o.o.

Pierwszy z budynków – dom wzniesiony z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej dla inwestora Krzysztofa Kwaśnego – nagrodzony został za 'twórcze poszukiwanie współczesnej formy architektury domu mieszkalnego z próbą nawiązania do reprezentatywnych cech zabudowy regionalnej'.

Krakowski zespół mieszkaniowy, który powstał dla Park Lane Sp. z. o. o., zdobył z kolei uznanie sądu konkursowego próbą 'wykreowania interesującego wnętrza siedliskowego, utrzymanego w tradycji i klimacie właściwym dla małego zespołu mieszkaniowego'.

W kategorii architektury sakralnej nagrody nie przyznano ze względu na brak zgłoszeń.

Polecamy także: laureaci Nagrody im. Witkiewicza z 2010 r.

fot. witkiewicz.wrotamalopolski.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera