Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lalki w kryształach

 

Czas czytania: ~2 min


PSM8ov6HR042LgXpjITt1PHLejFeAOSwjEHYbKAox5a8b7dAs4F8yJFGsUQa_otlia-rzyski-stach.jpg

Optymistyczne, jak się okazało, plany zakładały, że w tym roku zakończy się przebudowa Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Tymczasem dopiero teraz udało się pozyskać środki na realizację projektu, który zwyciężył w konkursie rozstrzygniętym w 2009 r. – minister kultury przyznał na ten cel 10 milionów złotych dofinansowania. Pozostałą część dołoży ze swojego budżetu miasto. W ten sposób Opole wzbogaci się o kolejną ciekawą realizację architektoniczną.

nUGbMiXo7cAKg3HSU1lG9eajSWuglqa5SgP0CncDm7qZPfGKwjYyTbMqKXky_otlia-rzyski-stach-2.jpg

Autorami zwycięskiego projektu są Jacek Rzyski i Radosław Stach. Ich projekt zwraca uwagę przede wszystkim spektakularną fasadą – szklana ściana o kryształowo ukształtowanej powierzchni pomyślana została jako specyficzna 'kurtyna', granica między szarą rzeczywistością ulicy a magicznym światem teatru. Elewacja ta pełnić ma nie tylko rolę dekoracji, sprawiając, że budynek będzie zmieniał swój wygląd w zależności od pory dnia i kąta padania światła, ale także służyć jako multimedialny ekran, na którym można będzie wyświetlać to, co dzieje się w środku.

Projektując przebudowę wzniesionej w latach 50. XX wieku siedziby Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, autorzy zwycięskiej pracy potraktowali budynek jako nośnik treści i symboli, wychodząc z założenia, że forma ważnych obiektów użyteczności publicznej powinna w wyraźny sposób mówić o przestrzeni, którą w sobie kryją i być jej wizytówką.

JaQDEnyHJbZ6Vu76EFefvpNQ9T4Y6V3zIJGMYWFBgKzfyULRVApnxmc7tV31_otlia-rzyski-stach-3.jpg

Chcąc stworzyć jednoznaczną i odnoszącą się do historii instytucji identyfikację, architekci odwołali się do postaci jej twórcy i patrona – Alojzego Smolki. Jego przetworzone graficznie zdjęcie dzięki możliwościom, jakie daje projektowanie parametryczne, zostało nałożone na strukturę nowych brył. Uzyskaną w ten sposób siatkę konstrukcyjną dostosowano następnie do wymogów wynikających z przeprowadzonej analizy przestrzennej.

Inwestycja obejmować będzie zarówno przebudowę elewacji frontowej, jak i wnętrz. Po rozbudowie teatr zyska dodatkowe 620 metrów kwadratowych powierzchni. Najciekawszym elementem nowego wnętrza będzie klatka schodowa prowadząca do foyer znajdującej się na piętrze dużej sali teatralnej. Wachlarzowe schody z biegnącą płynną linią balustradą stanowić będą niekwestionowaną dekorację wnętrza oraz kontrapunkt dla konsekwentnej, prostej geometrii definiującej architekturę budynku. W efekcie przebudowy siedziba teatru zostanie także przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

y31DvZC5XwjzBMoCAkKv7HMA6IPzycEng4vswSvDaZdvXYlapjbwvUef65Xf_otlia-rzyski-stach-4.jpg

Inwestycja ma ruszyć w marcu przyszłego roku i zakończyć się w 2014 r. Na jej cel minister przekazał 10 mln 268 tys zł. Drugie tyle musi dołożyć miasto.

Więcej o projekcie przebudowy OTLiA

fot. materiały organizatora konkursu

Polecamy uwadze także inne opolskie realizacje: galerię Artpunkt w Opolu autorstwa pracowni M. i A. Domicz , Miejską Bibliotekę Publiczną zaprojektowaną przez studio ARCHITOP oraz przebudowę Amfiteatru 1000-lecia według projektu Biuro 87A


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera