Lalki w kryształach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lalki w kryształach

 

Czas czytania: ~2 min


PSM8ov6HR042LgXpjITt1PHLejFeAOSwjEHYbKAox5a8b7dAs4F8yJFGsUQa_otlia-rzyski-stach.jpg

Optymistyczne, jak się okazało, plany zakładały, że w tym roku zakończy się przebudowa Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Tymczasem dopiero teraz udało się pozyskać środki na realizację projektu, który zwyciężył w konkursie rozstrzygniętym w 2009 r. – minister kultury przyznał na ten cel 10 milionów złotych dofinansowania. Pozostałą część dołoży ze swojego budżetu miasto. W ten sposób Opole wzbogaci się o kolejną ciekawą realizację architektoniczną.

nUGbMiXo7cAKg3HSU1lG9eajSWuglqa5SgP0CncDm7qZPfGKwjYyTbMqKXky_otlia-rzyski-stach-2.jpg

Autorami zwycięskiego projektu są Jacek Rzyski i Radosław Stach. Ich projekt zwraca uwagę przede wszystkim spektakularną fasadą – szklana ściana o kryształowo ukształtowanej powierzchni pomyślana została jako specyficzna 'kurtyna', granica między szarą rzeczywistością ulicy a magicznym światem teatru. Elewacja ta pełnić ma nie tylko rolę dekoracji, sprawiając, że budynek będzie zmieniał swój wygląd w zależności od pory dnia i kąta padania światła, ale także służyć jako multimedialny ekran, na którym można będzie wyświetlać to, co dzieje się w środku.

Projektując przebudowę wzniesionej w latach 50. XX wieku siedziby Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, autorzy zwycięskiej pracy potraktowali budynek jako nośnik treści i symboli, wychodząc z założenia, że forma ważnych obiektów użyteczności publicznej powinna w wyraźny sposób mówić o przestrzeni, którą w sobie kryją i być jej wizytówką.

JaQDEnyHJbZ6Vu76EFefvpNQ9T4Y6V3zIJGMYWFBgKzfyULRVApnxmc7tV31_otlia-rzyski-stach-3.jpg

Chcąc stworzyć jednoznaczną i odnoszącą się do historii instytucji identyfikację, architekci odwołali się do postaci jej twórcy i patrona – Alojzego Smolki. Jego przetworzone graficznie zdjęcie dzięki możliwościom, jakie daje projektowanie parametryczne, zostało nałożone na strukturę nowych brył. Uzyskaną w ten sposób siatkę konstrukcyjną dostosowano następnie do wymogów wynikających z przeprowadzonej analizy przestrzennej.

Inwestycja obejmować będzie zarówno przebudowę elewacji frontowej, jak i wnętrz. Po rozbudowie teatr zyska dodatkowe 620 metrów kwadratowych powierzchni. Najciekawszym elementem nowego wnętrza będzie klatka schodowa prowadząca do foyer znajdującej się na piętrze dużej sali teatralnej. Wachlarzowe schody z biegnącą płynną linią balustradą stanowić będą niekwestionowaną dekorację wnętrza oraz kontrapunkt dla konsekwentnej, prostej geometrii definiującej architekturę budynku. W efekcie przebudowy siedziba teatru zostanie także przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

y31DvZC5XwjzBMoCAkKv7HMA6IPzycEng4vswSvDaZdvXYlapjbwvUef65Xf_otlia-rzyski-stach-4.jpg

Inwestycja ma ruszyć w marcu przyszłego roku i zakończyć się w 2014 r. Na jej cel minister przekazał 10 mln 268 tys zł. Drugie tyle musi dołożyć miasto.

Więcej o projekcie przebudowy OTLiA

fot. materiały organizatora konkursu

Polecamy uwadze także inne opolskie realizacje: galerię Artpunkt w Opolu autorstwa pracowni M. i A. Domicz , Miejską Bibliotekę Publiczną zaprojektowaną przez studio ARCHITOP oraz przebudowę Amfiteatru 1000-lecia według projektu Biuro 87A


Podepnij swój artykuł

tagi

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R
Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R

Architekci z pracowni Stoprocent opracowali interesujący projekt przebudowy budynku pochodzącego z l ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera