Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lalki w kryształach

 

Czas czytania: ~2 min


PSM8ov6HR042LgXpjITt1PHLejFeAOSwjEHYbKAox5a8b7dAs4F8yJFGsUQa_otlia-rzyski-stach.jpg

Optymistyczne, jak się okazało, plany zakładały, że w tym roku zakończy się przebudowa Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Tymczasem dopiero teraz udało się pozyskać środki na realizację projektu, który zwyciężył w konkursie rozstrzygniętym w 2009 r. – minister kultury przyznał na ten cel 10 milionów złotych dofinansowania. Pozostałą część dołoży ze swojego budżetu miasto. W ten sposób Opole wzbogaci się o kolejną ciekawą realizację architektoniczną.

nUGbMiXo7cAKg3HSU1lG9eajSWuglqa5SgP0CncDm7qZPfGKwjYyTbMqKXky_otlia-rzyski-stach-2.jpg

Autorami zwycięskiego projektu są Jacek Rzyski i Radosław Stach. Ich projekt zwraca uwagę przede wszystkim spektakularną fasadą – szklana ściana o kryształowo ukształtowanej powierzchni pomyślana została jako specyficzna 'kurtyna', granica między szarą rzeczywistością ulicy a magicznym światem teatru. Elewacja ta pełnić ma nie tylko rolę dekoracji, sprawiając, że budynek będzie zmieniał swój wygląd w zależności od pory dnia i kąta padania światła, ale także służyć jako multimedialny ekran, na którym można będzie wyświetlać to, co dzieje się w środku.

Projektując przebudowę wzniesionej w latach 50. XX wieku siedziby Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, autorzy zwycięskiej pracy potraktowali budynek jako nośnik treści i symboli, wychodząc z założenia, że forma ważnych obiektów użyteczności publicznej powinna w wyraźny sposób mówić o przestrzeni, którą w sobie kryją i być jej wizytówką.

JaQDEnyHJbZ6Vu76EFefvpNQ9T4Y6V3zIJGMYWFBgKzfyULRVApnxmc7tV31_otlia-rzyski-stach-3.jpg

Chcąc stworzyć jednoznaczną i odnoszącą się do historii instytucji identyfikację, architekci odwołali się do postaci jej twórcy i patrona – Alojzego Smolki. Jego przetworzone graficznie zdjęcie dzięki możliwościom, jakie daje projektowanie parametryczne, zostało nałożone na strukturę nowych brył. Uzyskaną w ten sposób siatkę konstrukcyjną dostosowano następnie do wymogów wynikających z przeprowadzonej analizy przestrzennej.

Inwestycja obejmować będzie zarówno przebudowę elewacji frontowej, jak i wnętrz. Po rozbudowie teatr zyska dodatkowe 620 metrów kwadratowych powierzchni. Najciekawszym elementem nowego wnętrza będzie klatka schodowa prowadząca do foyer znajdującej się na piętrze dużej sali teatralnej. Wachlarzowe schody z biegnącą płynną linią balustradą stanowić będą niekwestionowaną dekorację wnętrza oraz kontrapunkt dla konsekwentnej, prostej geometrii definiującej architekturę budynku. W efekcie przebudowy siedziba teatru zostanie także przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

y31DvZC5XwjzBMoCAkKv7HMA6IPzycEng4vswSvDaZdvXYlapjbwvUef65Xf_otlia-rzyski-stach-4.jpg

Inwestycja ma ruszyć w marcu przyszłego roku i zakończyć się w 2014 r. Na jej cel minister przekazał 10 mln 268 tys zł. Drugie tyle musi dołożyć miasto.

Więcej o projekcie przebudowy OTLiA

fot. materiały organizatora konkursu

Polecamy uwadze także inne opolskie realizacje: galerię Artpunkt w Opolu autorstwa pracowni M. i A. Domicz , Miejską Bibliotekę Publiczną zaprojektowaną przez studio ARCHITOP oraz przebudowę Amfiteatru 1000-lecia według projektu Biuro 87A


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera