Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stare Miasto w Oświęcimiu - wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~4 min


EkJByaYqJFEG7YACw1MwhcV4cT6CkEfX8YSRVsYkuxAhwwDLmZL0EzUfLTzv_oswiecim-zakres-obszaru-opracowania.jpg

5 października 2012 roku ogłoszono wyniki konkursu SARP na opracowanie koncepcji
urbanistyczno - architektonicznej zagospodarowania fragmentu terenu w obszarze Starego Miasta w Oświęcimiu pomiędzy ulicami: Bulwary, Dąbrowskiego, B. Joselewicza a terenem Zakładu Salezjańskiego.

Gmina Miasto Oświęcim w lipcu tego roku ogłosiła studialny, jednoetapowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno - architektonicznej zagospodarowania fragmentu terenu w obszarze Starego Miasta w Oświęcimiu pomiędzy ulicami: Bulwary, Dąbrowskiego, B. Joselewicza a terenem Zakładu Salezjańskiego; w październiku jury wybrało laureatów: przyznano nagrody pierwszą i drugą oraz trzy trzecie ex aequo. Ponadto trzy projekty nagrodzono wyróżnieniami honorowymi.

Jw7iMlF0MhKFDan8nv5pnixcJ6R2Vg6fDAMOSWH3tpr6NuobTX9Z33FmY305_fragment-terenu-ktorego-dotyczyl-konkurs-1.jpg

Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu, jego celem było „uzyskanie najlepszej pod względem urbanistycznym, architektonicznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym koncepcji zagospodarowania terenu w obszarze Starego Miasta, której realizacja pozwoli na podniesienie jakości przestrzeni publicznej podkreślając szczególny kontekst kulturowy”. Ponadto – jak podkreślali organizatorzy – „konkurs pozwoli na uzyskanie wszechstronnego i szerokiego spektrum spojrzenia na przestrzeń tego fragmentu miasta, a uzyskane z konkursu wnioski stanowić będą podstawę wytycznych dla przyszłego planu miejscowego, co pozwoli uniknąć ekspansji niekontrolowanych i przypadkowych działań inwestycyjnych”.

Architekci dostali do dyspozycji teren położony w centrum miasta, w sąsiedztwie kilku obiektów wpisanych do rejestru zabytków, zawierający niewielkie pochylenie terenu. w projekcie należało uwzględnić kilka wymaganych przez organizatora obiektów (m.in. widownię, parking, budynek informacji turystycznej, czasowe stoiska handlowe). Poza tym architekci zobowiązani byli do zaproponowania atrakcyjnej, przyjaznej przestrzeni publicznej, która w przyszłości stałaby się „bramą do miasta” i połączyłaby się z planowanymi inwestycjami, w tym założenia o nazwie Ogrody Europy i kładką pieszą, prowadzącą do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau.

FF1421OrajkHWLpulFafhaY0aNzU3Om2etDtVDIQCx1gv6PIpeqm7XcXQCo5_visio-architects-and-consultants.jpg

Fot. ARCA Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury i VISIO Architects and Consultants

Do konkursu zgłosiły się 74 pracownie. Jury konkursowe spośród nich wybrało najlepsze propozycje.

I nagrodę otrzymał zespół z Gliwic: ARCA Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury i VISIO Architects and Consultants, w składzie: arch. Michał Stangel, arch. Rafał Schurma, arch. Aleksandra Witeczek, stud. Maciej Wężykowski, stud. Marta Ulfik. W uzasadnieniu werdyktu napisano: „Praca otrzymuje pierwszą nagrodę za atrakcyjną propozycję kompozycji wnętrza urbanistycznego, eksponującą walory otoczenia a zarazem maskującą jego niedostatki. Umiejętne wykorzystanie konfiguracji terenu pozwala w tarasowym ukształtowaniu pomieścić zarówno wymagany program funkcjonalny jak i zachować rekreacyjny charakter obszaru. Dodatkowym walorem pracy jest nowa kompozycja architektoniczna dowiązująca do obiektu hotelowego, dla którego wcześniej wydane zostało pozwolenie na budowę”.

h0ivce2ff6sK4m925MOjoQBcHKDuoO3cccCq8XFTS8usCTxcTgC3dLNzf0kS_ii-biuro-architektoniczne-moska-i-rachuba.jpg

Fot. Biuro Architektoniczne Moska i Rachuba s. c

II nagroda przypadła Biuru Architektonicznemu Moska i Rachuba s. c., Leszek Moska, Mariusz Rachuba z Chorzowa „za interesującą kompozycję przestrzenną złożoną z dwu głównych elementów, to jest wielofunkcyjnego placu i powierzchni trawiastych pod którymi ukryte zostały parkingi”.

Gg3zpkLgxtU21jmCEL9E76B5OKB2ce2x4lt4g47PDJMODKVNh7bZvzK47L3T_iii-nagroda-javier-arizcuren-arquitecto.jpg

Fot. Javier Arizcuren Arquitecto


Fot. Ostrowscy Architekci

Fot. Susuł & Strama Architekci z Oświęcimia

Trzecie nagrody przyznano aż trzy. Otrzymały je pracownie: Javier Arizcuren Arquitecto z Hiszpanii („za interesującą próbę regulacji urbanistycznej ul. B. Joselewicza zharmonizowaną z naturalnym stokiem opadającym w kierunku bulwaru Soły”); Ostrowscy Architekci z Katowic („za oryginalną aranżację architektoniczną wnętrza urbanistycznego, otwierającą możliwości wzbogacenia programu użytkowego tego terenu”) oraz Susuł & Strama Architekci z Oświęcimia („za interesującą próbę wprowadzenia nowych kubatur w nawiązaniu do planowanego w tym obszarze obiektu hotelowego”).

YLyHgveolhvPt7pKGaJy2AvLWtVSvzSFDQU5YAALV25TconQW0lRiSQYPFh2_wyroznienie-karol-gonczaruk-maria-wronka.jpg

Fot. Karol Gonczaruk, Maria Wronka

Fot. Michał Patyk, Krzysztof Kaczmarczyk, Michał Kniaź, Marek Kowalski, Aleksander Wasielewski

Fot.  Marcin Galas i Tomasz Smuga

Ponadto jury przyznało też trzy wyróżnienia honorowe. Marcin Galas i Tomasz Smuga dostali je „za zręczne wprowadzenie znacznych kubatur i programu użytkowego w postaci atrakcyjnej formy architektonicznej”; zespół w składzie: Michał Patyk, Krzysztof Kaczmarczyk, Michał Kniaź, Marek Kowalski, Aleksander Wasielewski wyróżniono „za ascetyczne rozwiązanie placu w postaci błoń otoczonych skromnymi kubaturami mieszczącymi program funkcjonalny”, zaś duet Karol Gonczaruk, Maria Wronka za „za jednoznaczną kompozycję placu uformowanego w kształcie amfiteatru”.

Nagrody w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno - architektonicznej zagospodarowania fragmentu terenu w obszarze Starego Miasta w Oświęcimiu pomiędzy ulicami: Bulwary, Dąbrowskiego, B. Joselewicza a terenem Zakładu Salezjańskiego przyznał sąd konkursowy w składzie: Aleksander Böhm (SARP), Janusz Chwierut (Prezydent Miasta Oświęcim), Kazimierz Łakomy (Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Rady Miasta Oświęcim), Wacław Stefański (SARP), Marcin Włodarczyk (SARP), Marek Kozień (SARP).

Ilustracje dzięki uprzejmości Organizatora Konkursu.


Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera