Stalowy owal dla filmowców - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stalowy owal dla filmowców

 

Czas czytania: ~3 min


rRyY60C9og94E3rcHoIl1qGNBBCZFugjJACYAsquf4OkqV0lBVoPHCqpSwoa_gdynia-c1-800x600.jpg

W listopadzie 2012 roku został rozstrzygnięty jednoetapowy konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Drugą nagrodę otrzymała futurystyczna propozycja warszawskiej pracowni Mobius Architekci, której zespół postanowił wykreować budynek nie tylko funkcjonalny, ale też oddziałujący na całą przestrzeń wokół.

I2VWwn6MzpKrm094wbU6RRvD9GhYJWjhVJ29XCIKcmWFAhnRuXjCNkSzVhVV_gdynia-c2-800x587.jpg

„Projektowany budynek będzie się znajdował w ścisłej korelacji z publiczną przestrzenią towarzyszącego mu placu” – piszą architekci. „Nowy budynek Szkoły Filmowej w odniesieniu do wspomnianego otoczenia powinien nawiązywać do wspomnianych relacji oraz według naszej propozycji nie tylko stanowić ramę dla placu ,ale tworząc budynek bez wyraźnych narożnych krawędzi, płynny w swoich kształtach, przybierać formę rzeźby znajdującej się w otaczającej przestrzeni.

q4jUxXZB8osSr7pFaZMjcidvVkxCKO70DhRcJAQEqzQcdVEwtCRUCMLrNqtR_schemat-4-1332x800.jpg

Na projekt kształtu budynku w rzucie oddziaływały również otwarcia perspektyw .Załamanie ścian do środka placu tym samym zmniejszenie długości ściany elewacji od ul. Wolności miało na celu wcześniejsze otwarcie widokowe na plac i zabytkowa scenę .Podobny zabieg otwiera perspektywę na plac przeciwległa ściętą ściana budynku” – uzasadniają wybrany kształt obiektu.

Zespół pracowni Mobius Architekci Gdyńskiej Szkole Filmowej zaproponowali siedzibę w formie nieregularnej owalnej bryły, której elewacje pokryto aluminium. Gmach miałby stanąć na placu, którego przestrzeń była by prosto i czytelnie umeblowana, a jej atrakcją byłoby zróżnicowanie poziomów posadzki, pod poziomem placu ulokowano parking oraz publiczną toaletę.

Oka7uHGM8Jg9ryf3XAfMLEH6qQEM5XL0nG1S7U6gZLpePbEkEZVRKydG18J9_schematy-1-1600x800.jpg

”(…) powstał budynek o organicznym kształcie, lekkiej formie kliszy, w której wycięte zostały liczne obrazy zmieniające się i zanikające bez końca i początku”, opisują swoją wizję architekci. „Miękkość rysów elewacji oraz gradientowe rozświetlenie poprzez perforacje elewacji w dzień i w nocy będzie elementem przyciągającym uwagę, jednocześnie użytkownicy wewnątrz budynku poprzez rysunek przeszkleń w elewacje będą czuli komfort przebywania w nim”.

F769ai33K5ARG0gdK8R0PzJdMN9MkipV9LJFMFLZVJPICXUdXmGCWqG0XYAs_schematy-3-1600x800.jpg

Przy tak oryginalnej bryle łatwo zapomnieć o detalach projektu. Tu jednak taka sytuacja nie miała miejsca. Do stworzenia samej bryły architekci użyli narzędzi do projektowania parametrycznego, poza tym jednak zadbali i o jakość mebli czy elementów małej architektury, i o dodatkowe „atrakcje” (jak poliwęglanowe świetliki, rozjaśniające wnętrza), i parametry techniczne (np. izolacja dźwiękowa studiów nagraniowych i sal kinowych).

Architekci podkreślają, że „celem estetycznym było stworzenie jednolitej formy architektonicznej o płynnych kształtach stanowiącej monolityczną formę rzeźby reagującej na zmieniające się warunki .Próbą nawiązania do idei kształtowania filmu – do płynnego przepływu obrazów i zawartych w nich treści”.

3jv2dH7KwF7aKweUYMYf4tTvgYGCeWoC4j0mNrNqPygAyExAtKk4PgW1sQty_sytuacja-1600x800.jpg

Chęć udziału w konkursie zgłosiło 147 zespołów, 46 z nich w terminie dostarczyło prace konkursowe. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia ARCH-DECO z Gdyni, trzecią - Bernatek Architekci z Gdańska.

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna budynku Gdyńskiej Szkoły Filmowej wraz z parkingiem podziemnym pod placem Grunwaldzkim i zagospodarowaniem placu Grunwaldzkiego
Lokalizacja: Plac Grunwaldzki, Gdynia
Organizator konkursu: Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni
Projekt konkursowy: Mobius Architekci - Przemysław Olczyk, zespół: Agata Sztyber, Piotr Janus
Ilustracje: Mobius Architekci


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci
Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci

Dom Cedrowy zaprojektowany w pracowni Wrzeszcz Architekci stanął w spokojnej, willowej dzielnicy mie ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera