Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konkurs na Muzeum lokalnej tradycji

 

Czas czytania: ~2 min


Q8JqyQq4p6xeoMEbBWSQ1T8omt88T28yrWgeSpfvyWroyqL7VhkAcj0dVpeH_gdansk-nagroda-1.jpg
7 grudnia ogłoszono wyniki międzynarodowego, zamkniętego konkursu na gmach Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska, który ma stanąć na Targu Siennym i Rakowym. W konkursie zwyciężyła propozycja pracowni Studio Kwadrat z Gdyni. Organizatorem konkursy była spółka Forum Radunia. Nowy gmach ma stanąć na Targu Siennym i Rakowym, czyli w okolicy, która ma właśnie zostać poddana modernizacji i rewitalizacji. Gmach muzeum będzie jednym z elementów tego przedsięwzięcia. Jak można przeczytać na stronie interntowej Miasta Gdańsk, „Położenie przy osi przedłużonej Drogi Królewskiej, w pobliżu budowanej stacji SKM Gdańsk Śródmieście oraz zapewniona możliwość podjazdu autokarów gwarantują, że punkt ten będzie doskonałym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania Gdańska. Dlatego też w centralnym miejscu budynku znajdzie się ogólnodostępna sala z makietą śródmieścia historycznego Gdańska, która przybliży zwiedzającym skalę i układ przestrzenny miasta. (...) Dla turystów przygotowywana jest narracja złożona z wielu elementów, np.: zabytkowe miasto historyczne, kolebka Solidarności, miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej, ale i elementy „mitologiczne” np.: Światowa Stolica Bursztynu, tereny dawnych stoczni, inspiracje literackie Güntera Grassa”. Konkurs na siedzibę Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska był zamknięty: zaproszono do niego dwanaście pracowni, w tym z Polski, Dani, Holandii i Hiszpanii. 10 złożyło koncepcje architektoniczne, a spośród nich jury wybrało jeden najlepszy oraz trzy wyróżnione.
S1zWyf64ko2R13wNeUFGQ5WeERfHrmQ82oOT6dM8q4qQ3bQ0MFx5bKrzEjqr_gdansk-nagroda-3.jpg
Nagrodę główną otrzymało Studio Architektoniczne Kwadrat Sp. z o.o. z Gdyni, które zaproponowało gmach, złożony z kilku brył o charakterze lekkich pawilonów. Nie dominująca nad otoczeniem, otwarta i jakby „zapraszająca” do środka forma obiektu urzekła jury. Budynek według wizji biura Studio Kwadrat ma nowoczesny charakter, ale jest na tyle skromny i przejrzysty, że dobrze komponuje się z historycznym otoczeniem.
NnHrCzhbZgU8jBPYXVFKMnT6GeMxWa2OEcpZxEOsxCA6OvyXOIVd6IePwQUH_gdansk-kurylowicz-2.jpg
Wyróżnienia w konkursie otrzymały trzy pracownie: Konior Studio z Katowic, Kuryłowicz & Associates z Warszawy oraz Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT z Gdańska. Zespół prof. Ewy Kuryłowicz zgłosił wizję organicznego gmachu o płynnie układających się elewacjach.
UfkEmkdC8DefMTyhHZIRBZWpaoKWvtpiBP9a7qOPMwKHxfb3aLYzkx1n8nc9_gdansk-konior-1.jpg
Pracownia Tomasza Koniora zaproponowała zbudowanie dynamicznego zespołu zgeometryzowanych brył
5Gds9EuaMQaDy26a4qhmIhxaJHLByuTO5ep6O4ABnfh3BbkFQOhIQSpakFxT_gdansk-fort-1.jpg
Pracownia Fort zaproponowała kompleks utrzymany w zielonkawej tonacji. Koszty realizacji budynku Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska ma pokryć spółka Forum Radunia (która na poziomie –1 nowego obiektu będzie mogła stworzyć przestrzeń komercyjną). Budynkiem zarządzać będą jednak władze Gdańska. Ilustracje: gdansk.pl

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera