Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wzorcowa biblioteka

 

Czas czytania: ~3 min


HogqAgAShFib3ZHXGfBBFvd5qb8q0XnePrcCBVH4qhjL8y4A0WbkrXLmKbF8_biblioteka-konkurs-1.jpg

Kilka miesięcy temu rozstrzygnięto ogłoszony przez Instytut Książki i warszawski oddział SARP konkurs na koncepcję gminnej biblioteki publicznej. Jury pod przewodnictwem Marka Budzyńskiego zdecydowało, że najlepiej konkursowe wymogi spełniła propozycja, zgłoszona do konkursu przez duet architektów z Białegostoku, Annę i Macieja Żukowskich. Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu, „głównymi kryteriami oceny były integralność kompozycji, funkcjonalność rozwiązań, niskie koszty eksploatacji i innowacyjność rozwiązań”.

j3QYb8Zj9vlHhEbvQeOzhMVJ0wz36TFBW3uO8ZLPZcND0QGXyHjcEn8eHnTE_biblioteka-konkurs-2.jpg

Na konkurs nadesłano 40 projektów. I nagrodę zdobyło biuro projektowe Żukowski – Maciej Żukowski z Białegostoku za projekt biblioteki w Supraślu; II nagrodę przyznano Marlenie i Makowi Happachom z Warszawy za projekt biblioteki w Gierałtowicach. W konkursie wręczono też dwie równorzędne III nagrody: Małgorzacie Lipińskiej i Mateuszowi Ley z Będzina za projekt biblioteki w Bolesławcu oraz Krzysztofowi Koronie, Urszuli Koronie, Łukaszowi Polaszkowi i Mateuszowi Polaszkowi za projekt biblioteki w Komarowie-Osadzie.

k5JntxY5uSNZMJ0ShQkVOzpcbf13N0hiV6n5JQYHuNFNmpAIr8zDEQS5qYTE_biblioteka-konkurs-3.jpg

Konkurs architektoniczny był elementem działań związanych z promocją programu Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego, a realizowanego przez Instytut Książki „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek”. Jego celem jest poprawa stanu bibliotek publicznych w Polsce, szczególnie tych ulokowanych w małych miejscowościach. Jak piszą twórcy programu: „Strategicznym celem programu jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego, a także wprowadzenie systemu certyfikującego dla bibliotek”.

ddJKyrKtiuTpgYIIqHIOdT1RowRkollWjlcQSlDSWl120AaDRDdGPIZaQmfl_biblioteka-konkurs-6.jpg

Promocja nowatorskich, niedrogich i funkcjonalnych rozwiązań architektonicznych jest jednym z ważnych elementów programu. Dlatego też nagrodzone w konkursie obiekty będą prezentowane samorządowcom, urzędnikom, działaczom lokalnym, ale także innym architektom. Wszystko po to, aby urzędnicy zobaczyli wielość rozwiązań, jakie niewielkim nakładem kosztów można realizować, a architekci dostrzegli w takich przedsięwzięciach możliwości kreacyjne.

ipvDir5yOEWhLa29SBkF1YIwY66vdAN7Ms9zRrKrIk7jXLvus91Qswvuvja9_biblioteka-konkurs-7.jpg

Odznaczony pierwszą nagrodą projekt architektoniczny Anny i Macieja Żukowskich – to połączenie budynku dawnej plebani z nowym gmachem o otwartym planie. Dobudowany do starego, drewnianego budynku gmach naśladuje kształt sąsiada, ma takie same gabaryty i łamany dach; uzupełnia pierzeję ulicy i dobrze komponuje się z okoliczną zabudową, jej charakterem i skalą. „Nowo projektowana bryła nawiązuje formą do tradycyjnej architektury regionu, a jednocześnie stanowi wyrazisty akcent nie dominując przy tym nad otoczeniem” – opisują go architekci. Nowym zabiegiem jest tu zastosowanie półprzejrzystych elewacji. Dzięki tym – jak je określają architekci – „eterycznym” ścianom każdy przechodzień może zajrzeć do wnętrza biblioteki. Gmach wydaje się o wiele bardziej przyjazny, otwarty, jasny i zapraszający. Dwa różne budynki, połączone wspólną funkcją pozwalają też lepiej rozdzielić przestrzenie, przeznaczone na różne aktywności. Bo zaprojektowany obiekt nie jest tylko biblioteką – ma być nowoczesnym centrum dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodkiem życia społecznego.

9aB3nIimfXZFmv8nDXc7e1i8aWcBuo2znwDuSjBOtB2pk1U6XBLydbkVN3nY_biblioteka-konkurs-11.jpg

Jury konkursu tak uzasadniło nagrodzenie właśnie projektu Anny i Macieja Żukowskich: „Nagrodę przyznano za powiązanie istniejącej zabudowy – w starej plebani z otwartym „wolnym” planem nowej zabudowy. Tworzy nadzieję na przenikanie i rozdzielanie różnych form aktywności. Tworzy system wzajemnego wspierania się działań w różnych częściach budynku, umożliwiając jednocześnie względnie prostą kontrolę nad zdarzeniami. Forma zewnętrzna stanowi utrzymanie zanikającej publicznej przestrzeni miejskiej. Podbudowuje ulicę „deptaku” ponadczasową współczesną formą, której materiały i kolor ukierunkowują przyszłość pojęcia trwałości przestrzeni niezbędnej dla zmienności pozytywnych zdarzeń”.

Więcej o programie „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” na bibliotekaplus.pl.
Wizualizacje: sarp-bialystok.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera