Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom (nie)typowy

 

Czas czytania: ~2 min


aqZSWp6DyNNqDoAIxAe5cn509OgdICrHstTmvXV0qKebkQJKTFZpppJRsIxq_doomo-dom-08.jpg

Projekty domów jednorodzinnych – to najczęściej wyszukiwane w internecie hasło, związane z architekturą. Wiedza i świadomość na ten temat wśród Polaków nie jest zbyt duża, dlatego gdy budujemy dla siebie domy, projektów szukamy w przypadkowych miejscach, z pomocą internetowej wyszukiwarki. Po drugie projekty gotowe, katalogowe są zazwyczaj tańsze niż te, tworzone w pracowni, na indywidualne zamówienie. W takiej sytuacji na dalszy plan schodzi fakt, że te „katalogowce” – to najczęściej projekty sztampowe, banalne, nieciekawe, czasem po prostu bardzo złe.

VP2ertgVvtuBcgbEEOGqKukNI27qeJoSa35cFadKrbBjWwKeOtewYtb5dkbY_doomo-dom-09.jpg
RwACdw64YFZLysmiSxbWhu3RxYxniQyg0OyfqAy49Fs34aURzUNJrcrhk9P1_doomo-dom-04.jpg

Widząc to architekci Jarosław Krysiak i Barbara Borowik-Krysiak, założyciele pracowni Doomo postanowili przeciwstawić się szpetocie doów z katalogów i stworzyć wobec nich realną alternatywę. Jak sami piszą: „Naszym celem jest tworzenie dla Państwa najwyższej jakości, oryginalnych, autorskich projektów, których koszt zakupu i realizacji nie przekracza standardów typowego polskiego domu”.

WRbR1s0Xi9Zov0fuuBlaxkTyiXkaGydrZ7iFTL2pJVWcshQw2XFJHS2LuzQX_doomo-dom-05.jpg
LYdVMa4NlDZdR37WUPiYUDyfdCVVAmFVscB8pa438etF1adXTAyvAKTuBRk0_doomo-dom-01.jpg

Projekt domu jednorodzinnego „Brda” jest jedną z takich właśnie propozycji. Inspirując się znanym w drugiej połowie XX wieku modelem domku letniskowego „Brda”, w którym ściany zastępował dwuspadowy dach sięgający ziemi stworzyli projekt domu, w którym wygoda łączy się z kontaktem z naturą i ekologicznymi rozwiązaniami.

VYDB84fhQgQ6eVe3ktVglYRcHqFhheJuOGRG0xMoAqXA2USwQh8GDIw0qDlZ_doomo-dom-02.jpg
5X3uNvHe0jSoBzAFSpyKir6cfxEerkFr2ge8jAkCvXWhNmS7C4DeiRGPy95s_doomo-dom-03.jpg

Dom wygląda jak zygzakowaty wąż, który to zapada się pod ziemię, to się nad nią unosi. Ma zielony dach, który poprawia bilans energetyczny wnętrz, ale też znacznie lepiej wpisuje budynek w krajobraz. Tak zaaranżowany dach daje również szansę wykorzystywania go jako tarasu wypoczynkowego i widokowego.

Trójkątny kształt domu można powtarzać – ten sam kształt mogą mieć ustawione obok wiaty, służące jako garaż czy schowek na narzędzia ogrodnicze.

f0pNysYIS1asZ23dhW2dImNGRUxELJFOdZmhhFJRZPXZOleFTkOSGqu63HRL_doomo-dom-06.jpg
CX2Ssfiz0VH2JNjO7FovxxGe0T3gRG9Ay0ljANSz8zFp3UDnKkPUQ88xIBtj_doomo-dom-07.jpg

Niewygórowana cena domu została osiągnięta tym, że przy jego budowie wykorzystuje się standardowe rozwiązania techniczne. Nie ma tu niezwykłych urządzeń, nietypowych materiałów czy trudnych w produkcji elementów budowlanych. Kształt domu, jego ustawienie względem stron świata oraz zielony dach zapewniają właściwie to samo, co dałyby drogie, nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jak piszą sami architekci: „Jednocześnie pod względem technicznym przewyższa standardowe rozwiązania. Jego zalety to: duża bezwładność cieplna zapobiegająca przed wychładzaniem zimą i nagrzewaniem latem; tłumienie hałasów; znacznie dłuższa trwałość; odparowywanie większości opadów deszczowych; pochłanianie zanieczyszczeń i produkcja tlenu oraz możliwość odzyskania utraconej pod zabudowę powierzchni biologicznie czynnej”.

Dom „Brda”
projekt katalogowy
Projekt: Doomo, Jarosław Krysiak, Barbara Borowik-Krysiak
Powierzchnia użytkowa: 136,3 m2
Ilustracje: www.doomo.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera