Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kołobrzeski szczebelkowiec

 

Czas czytania: ~4 min


8Uec0XorxGvBkGXdERT7dabiaJMJqhMWNUlHkOP072C9YsSqIHODGVoeqNxq_kolobrzeg-urzad-miasta-08.jpg

Konkurs obejmował stworzenie projektu na przebudowę i rozbudowę Urzędu Miasta Kołobrzeg, który w jej wyniku miał się zmienić w „Regionalne Centrum Innowacyjnej Administracji”. Na konkurs nadesłano ponad 80 prac, do drugiego etapu zakwalifikowano sześć projektów. Projektanci poza stworzeniem gmachu, zapewniającego funkcjonalne pokoje dla urzędników, przestrzenie do obsługi petentów, sale konferencyjne itp. musieli wpisać nowy obiekt w bardzo specyficzny kontekst.

9uo8CvjxP6L4xWJGl8dgZcj8cPVQP77yO3VUBrH4G9pDjbZpHseT3GmemHYk_kolobrzeg-urzad-miasta-01.jpg

Kołobrzeg był bardzo zniszczony w czasie II wojny światowej, więc dziś jego centrum składa się w obiektów, powstałych w bardzo różnych epokach. Obok średniowiecznych zabytków stoją tu i bloki z wielkiej płyty, i postmodernistyczne obiekty z pierwszych lat kapitalizmu. Mieszkańcy miasta są bardzo przywiązani do swojego dziedzictwa – dlatego nowy gmach musiał uszanować przestrzeń Skwer Miast Partnerskich, na którym jest planowana zabudowa, naśladująca nieistniejącą, historyczną (ta idea budzi w mieście wiele kontrowersji, dlatego na razie Skwer pozostanie pusty). Autorzy zwycięskiego projektu – zespół z pracowni 22Architekci tak opisał punkt wyjścia dla swojej propozycji: „Przy tak wyrazistym, ale niespójnym kontekście, założeniem autorów pracy było zaprojektowanie budynku o dostojnym, ponadczasowym charakterze, którego architektura nie zestarzałaby się poddana próbie czasu. Celem było, aby był to budynek współczesny, który wpisując się w zastany kontekst, porządkowałaby otoczenie i nie konkurował z Ratuszem czy Katedrą”.

WJKieLfe1zLdvnnuDmWxf1CgfMJDZgY37774buAoxDSfhMt9hwUzFVRQle4w_kolobrzeg-urzad-miasta-07.jpg

Architekci zaproponowali bardzo prosty gmach o elewacjach o silnie zaakcentowanych pionowych podziałach – szczebelkach. Tam, gdzie budynek uzupełnia pierzeję ulicy otrzymał dwuspadowy dach, w większej części został jednak przekryty płasko.

zWQNE6bJCIvT8zuI4wxCEUqR6BwwvqELKy6lI8o1fErby44JV6i8P74q3eN5_kolobrzeg-urzad-miasta-02.jpg

Zalecenia konkursu wymagały, aby elewację od strony skweru ukształtować tak, by w przyszłości nie było przeszkód na jej rozbudowę – gdyby idea wzniesienia na skwerze nowych budowli jednak weszła w życie. „Szukaliśmy takich rozwiązań, które w wyniku realizacji budynku centrum zapewnią przestrzennie skończoną i harmonijnie zagospodarowaną przestrzeń, nie zamykając jednocześnie żadnej z przeciwstawnych możliwości” - mówił przewodniczący jury, Jerzy Szczepanik-Dzikowski.

qBweFzcBLnq4dG8kymcz1GekI1F2sWuppV1AXAKK5LfcBuKb82NYhAfS7Teq_kolobrzeg-urzad-miasta-03.jpg

Prosta, minimalistyczna i rytmiczna bryła, jaką stworzył zespół biura 22Architekci jest neutralna w najlepszym tego słowa znaczeniu: oddaje powagę urzędu, nie przytłaczając i nie „strasząc” nadmiernym monumentalizmem, wprowadza ład w wielostylową zabudowę miasta. Płyty betonowe, którymi mają być wykończone elewacje, miały mieć ciepły odcień, przełamany ciemnografitową stolarką okienną i drzwiową, który to zabieg nadałby bryle nowoczesnego rysu.

OhAFIPlvJlkG3PbPNnDq1jBiCsYPTMY4nBtmahiQdkuTB56e6tFUmKd99g8E_kolobrzeg-urzad-miasta-04.jpg

W jednym z wywiadów Maciej Kowalczyk z pracowni 22Architekci mówił: „Nasze rozwiązanie jest elastyczne. Ze względu na dzisiejszy brak akceptacji społecznej dla rozwiązania jakim jest zabudowa skweru, projekt zapewnia możliwość działania budynku zarówno przy zachowaniu Skweru Miast Partnerskich w obecnym kształcie, jak i przy ewentualnej zabudowie jego fragmentu w przyszłości. Kluczowa zatem stała się taka lokalizacja nowego budynku, aby stanowił on wizytówkę miasta w obydwu przypadkach. Dlatego też zdecydowaliśmy się usytuować budynek prostopadle do istniejącego budynku Urzędu Miasta, tworząc nowy front ze strefą wejściową od strony pierzei Placu Ratuszowego w szerokości historycznej parceli. Dzięki takiemu rozwiązaniu obiekt stanie się nową pierzeją Skweru Miast Partnerskich, będąc jednocześnie doskonale widocznym od strony Ratusza i przesłaniając mniej atrakcyjną, boczną ścianę istniejącego budynku Urzędu. Po ewentualnym odtworzeniu zabudowy całego kwartału, budynek pozostanie widoczny jako samodzielnie funkcjonujący w pierzei ulicy Ratuszowej, a przylegające do niego dwukondygnacyjne przejście bramne stworzy atrakcyjne półotwarcie, przyciągające obserwatora do wnętrza”.

Koa3ovKxjc0I8oC1k5bJpBCLS08ESCeRRaM3Yfip8sb061HC7H58XcVxjZq8_kolobrzeg-urzad-miasta-05.jpg

Obecnie w Kołobrzegu trwa dyskusja, czy decyzja prezydenta, by odrzucić jednak zwycięski projekt i wybrać ten, który jest odrobinę tańszy (to propozycja poznańskiego Przedsiębiorstwa ARI, która zajęła drugie miejsce) była zgodna z regulaminem. Jerzy Szczepanik-Dzikowski w liście otwartym do prezydenta wyraził sprzeciw wobec takich „zakulisowych” praktyk (kryterium ceny jest priorytetem w przetargu, nie powinno nim być w konkursie). Na razie nie wiadomo, co będzie dalej z projektami konkursowymi, i który z nich (czy w ogóle któryś?) zostanie zrealizowany.

TE6Z7wK8o7GtVkwoTeHeoDnUpyVHvsuZQtWe8x45iVtDXA8emcXbt4gqOEOK_kolobrzeg-urzad-miasta-06.jpg

Regionalne Centrum Innowacyjnej Administracji w Kołobrzegu
Projekt konkursowy, I nagroda
Autorzy: 22Architekci: Wojciech Conder, Aleksander Drzewiecki, Maciej Kowalczyk, Michał Tatjewski; współpraca: Agnieszka Lewandowska, Rafał Kłos, Aleksandra Franz, Jakub Kołakowski
Ilustracje: 22architekci.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera