Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy stary kościół

 

Czas czytania: ~3 min


cSFIkWrf1ZnGx6GZAPZwI5bJWxJ63DN9wBr8hCTTRtLoXxS4dgD9xxbXIAHk_rokitnica-kosciol02.jpg

Współczesne obiekty sakralne w Polsce nie cieszą się najlepszą opinią. Ludzie nie lubią zbudowanych w XX wieku kościołów, nierzadko nie umiejąc docenić ich odważnych, niestandardowych form. Jednak etap ogromnych, widowiskowych kościołów mamy już chyba za sobą – od kilku lat w Polsce powstają obiekty sakralne o znacznie skromniejszych rozmiarach i niezwykle wysmakowanej architekturze.

bnPlQ1H0mi55L7mwHl1cAS0gSnk3KgeKYznz3gVQuasifwVWI82nRZOq2SKJ_rokitnica-kosciol06.jpg

Być może do ich grona dołączy kościół w podpoznańskiej Rokietnicy. Zbudowana pod koniec XIX wieku niewielka, ceglana świątynia do II wojny światowej służyła ewangelikom; wzniesiono ją w stylistyce charakterystycznej dla architektury pruskich kościołów ewangelickich. Niedawno podjęto decyzję o rozbudowie budynku. Wszystkie plany z tym związane ustalano z konserwatorem zabytków, który ma gmach pod swoją opieką.

1C4lOnSl1DhKeJD2AIwxlgPftOp8vO094d5lNw5StLNyqdMhuhjoxavud5wr_rokitnica-kosciol05.jpg

Projekt architektoniczny rozbudowy kościoła powstał w poznańskiej pracowni Front Architects, która w 2007 roku zdobyła rozgłos, projektując Single Hauz, maleńki domek na słupie, który można ustawić w dowolnym miejscu kuli ziemskiej. Trzy lata później w Poznaniu oddano do użytku dom studencki Karolek, akademik, którego architektura choć prosta, jest niezwykle pogodna. Umiejętność łączenia starego z nowym architekci pokazali w projekcie rozbudowy nastawni kolejowej na potrzeby kawiarni.

xSNZfinEOVXzpwUX8ued3WFpFGWqp6h4vHh9YLHgq0Fs9czIKBisMVyb4tqz_rokitnica-kosciol01.jpg

Teraz Front Architects zaprojektowali rozbudowę kościoła. „Mając na uwadze oczekiwania parafii, co do przyszłej powierzchni użytkowej, jak również uwzględniając wskazania konserwatorskie postanowiono rozbudować kościół od strony istniejącego prezbiterium, podporządkowując gabaryty, formę oraz proporcje przyszłej rozbudowy istniejącej bryle kościoła, która stanowi istotny element historyczny i kulturowy oraz kompozycyjny w panoramie Rokietnicy” – piszą autorzy projektu.

AiRXcI13mzYvq2WqFSnsXvY4gX8nXzg7eeNcygDzluDnMQWXVjg7XYrGVpzM_rokitnica-kosciol03.jpg

Nowa część otrzymała plan krzyża greckiego, którego jeden z końców styka się bezpośrednio z prezbiterium istniejącego budynku. Zachowano oczywiście tę samą wysokość obu gmachów (13m). Mimo zabytkowego charakteru kościoła jego nowa część nie będzie naśladowała stylów z przeszłości. Swoją propozycją architekci nazywają „twórczym dialogiem pomiędzy starym i nowym”; mówią: „Oszczędna w wyrazie i uproszczona forma rozbudowy, kontynuując bryłę istniejącego kościoła, wyraźnie odcina się od zastosowanej artykulacji istniejącego kościoła, a dzięki rozwiązaniom kompozycyjnym i użytym materiałom podkreśla twórczy dialog pomiędzy „starym” a „nowym”.

EKBFbKniJJH42PFDfVzKdTsU9ZLyyhczgz5PlHlLNgigfjqSq3mf32NNocOq_rokitnica-kosciol04.jpg

W nowej części kościoła znajdzie się prezbiterium z ołtarzem i amboną oraz zakrystia; w części południowej umieszczona będzie zaś kaplica oraz antresola z chórem, część wschodnią i środkową zajmą ławki dla wiernych.

Architekci uznali, że do zabytkowej bryły najlepiej będzie pasowała forma prosta i czytelna. Nowy kościół zwieńczono więc dwuspadowym dachem, który pokryty ma zostać – podobnie jak część elewacji – płytkami z blachy miedzianej. Ściany szczytowe nowej budowli (zakończenia ramion krzyża) będą przeszklone i wypełnione witrażami.

a0fzKV5lgdnJrklmA6kUEx4w3YvpMGY9s6t1DVQtqCFhoFdfGDQPytVCtRrH_rokitnica-kosciol07.jpg

Nowy kościół – którego budowa już się rozpoczęła – w twórczy sposób interpretuje tradycje modernistycznych obiektów sakralnych, w których prostota bryły i klarowność przestrzeni były ważniejsze niż efektowne rozwiązania konstrukcyjne i uderzające formy i rozmiary. Jako że nowy kościół w Rokietnicy budowany jest ze składek wiernych bardzo trudno przewidzieć, kiedy zakończy się jego budowa.

JHGjIxSkzySNVjvwTpZ7AKMGPrm9GxTNA6ho9krY7h3Z3RuIrir8HzlBY0II_rokitnica-kosciol08.jpg

Rozbudowa kościoła z XIX wieku
Lokalizacja: Rokietnica, ul. Szkolna
Inwestor: Parafia pw. Chrystusa Króla w Rokietnicy
Projektanci: Front Architekci, Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson
Powierzchnia użytkowa: 608m2
Powierzchnia użytkowa łączna: 771m2
Kubatura: 1813m3
Projekt: 2012
Rozpoczęcie realizacji: 2012
Ilustracje: frontarchitects.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera