Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzyka nad rzeką

 

Czas czytania: ~3 min


K8Org3O603w6dJ6VWPH9ASdSUfDng5Bv585L2r6VmHqtjhvd3NUacSegn0Kf_centrum-muzyki-krakow-i-nagroda.jpg

Fot. I nagroda: Wojciech Chmielowiec, Bartłomiej Gowin, Krzysztof Siuta, Tomasz Janus i Karolina Czech

28 marca ogłoszono wyniki konkursu na gmach Centrum Muzyki w Krakowie. Najlepszy projekt architektoniczny budynku, jak orzekło konkursowe jury, zgłosił zespół architektów z Krakowa, Wieliczki i Żywca w składzie: Wojciech Chmielowiec, Bartłomiej Gowin, Krzysztof Siuta, Tomasz Janus i Karolina Czech.

W ogłoszonym w ubiegłym roku konkursie chodziło nie tylko o wyłonienie propozycji architektonicznej – bo Centrum Muzyki nie ma być wolnostojącym gmachem, a całym założeniem urbanistycznym, które przyczyni się do rewitalizacji całej okolicy, stworzy przestrzeń publiczną, odnowi oblicze tego fragmentu miasta. Wśród celów konkursu, jakie wyliczał jego regulamin, znalazł się m.in. podpunkt: „Konfrontacja idei urbanistycznych i architektonicznych dla miejsca stanowiącego początek „nowej przestrzeni muzyki w Krakowie – policentrycznym Mieście Sztuki” i wielkiej metropolii w Małopolsce”.

Krakowskie Centrum Muzyki ma być siedzibą wojewódzkich instytucji kultury: krakowskiej Filharmonii, Capelli Cracoviensis, Simfonietty Cracovia, miałoby stanowić także bazę dydaktyczną dla Akademii Muzycznej w Krakowie, uczelni która jest współinwestorem w tym przedsięwzięciu (pozostałymi inwestorami są województwo małopolskie i miasto Kraków).

Jury pod przedownictwem Marka Dunikowskiego pierwszą nagrodę w konkursie przyznało zespołowi Wojciech Chmielowiec, Bartłomiej Gowin, Krzysztof Siuta, Tomasz Janus i Karolina Czech. W uzasadnieniu werdyktu można przeczytać, że nagroda została przyznana m.in. za „jednoznaczną dyspozycję przestrzenną dla przyszłych zamierzeń inwestycyjnych Centrum Muzyki w Krakowie, wyrazisty podział planistyczny wyznaczający funkcje kubaturową, placową i parkową dającą gwarancje zachowania właściwego porządku urbanistycznego, proponowany kierunek myślenia architektonicznego, zmierzający do stworzenia współczesnego symbolu przestrzennego w dolinie rzeki, czytelnego w skali miasta”.

„Wygrała praca jednoznaczna, prosta, zrozumiała i dobrze rozdzielająca funkcje część kubaturowej, placowej i parkowej przestrzeni, które zagospodarujemy; projekt pokazuje nową jakość urbanistyczną nad Wisłą" - mówił na pokonkursowej konferencji prasowej przewodniczący jury, architekt Marek Dunikowski.

ADsx1KqN2orKnAlUByqKgvAOGaeYtPQe37HHZcPypwN2UQzNVAWEF7KzuvP2_centrum-muzyki-krakow-ii-nagroda-imb-asymetria.jpg

Fot. II nagroda: IMB Asymetria

Jury przyznało też dwie równorzędne drugie nagrody.
Jedna powędrowała do pracowni IMB Asymetria za „za wykorzystanie tradycyjnej skali zespołu Starego Miasta Krakowa do projektowania nowych dzielnic miasta, za projekt zespołu budynków publicznych, który stanowi rodzaj miasta muzyki, jest spójny kompozycyjnie i interesujący, zarówno od strony dzielnicy Grzegórzki, jak i od doliny Wisły i za plac, który jest atrakcyjny dzięki otwarciom w ścianach otaczających budynków, które go tworzą i zamknięty kościołem św. Kazimierza Królewicza”.

UJnK5aLvvYG6uagnh3JC4cZ6zzhxdzpcX6aoMbEuz1WHiGxh0p7YpIjxFUJt_centrum-muzyki-krakow-ii-nagroda-air-jurkowscy.jpg

Fot. II nagroda: AiR Jurkowscy

Drugą nagrodę otrzymał też zespół projektantów z biura AiR Jurkowscy za „udaną próbę przestrzenną, unikalną w skali Krakowa, wytworzenia nowej kulminacji architektonicznej w obszarze wałów wiślanych oraz dynamiczny, a jednocześnie powściągliwy w swej ekspresji język architektoniczny obiektów muzycznych nowego centrum”.

M9nI8PFwzyEuI8Mejtn48sdqdBhXBwZKkADrcPke6XZImTD9qeV1H4Kt5Ku2_centrum-muzyki-krakow-wyroznienie-ekotektura.jpg

Fot. Wyróżnienie: pracownia Ekotektura (Piotr Pyrtek, Andreas Fiołka)

mBzsbDfaqx6oKpArCtwtRa1hrwqH28ffGqJPzKk692sjhdWVENe9xZw9VyOM_centrum-muzyki-krakow-wyroznienie-alicja.jpg

Fot. Wyróżnienie: Alicja Ścigaczewska

Poza nagrodami w czasie ogłoszenia wyników przyznano też dwa wyróżnienia. Otrzymali je: pracownia Ekotektura (Piotr Pyrtek, Andreas Fiołka) oraz Alicja Ścigaczewska.

Wizualizacje: facebook.com/pages/SARP-Kraków/202719269620?fref=ts


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowe wcielenie białej kostki
Nowe wcielenie białej kostki

Historia miasta zapisana jest w jego architekturze i ci, którzy współcześnie w tę przestrzeń chcą wp ...

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera