Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modułowe przedszkole

 

Czas czytania: ~4 min


FW3dYfMp6UKDEhvES2IkiO6PyZTBtVgBCYWyheHShVHwDGnvlg1Ehycbkrmc_i-nagroda-pawel-klamann4.jpg

Fot. I nagroda: Paweł Klamann

Architektura modułowa lub komponowana z kontenerów jest modna. Buduje się w ten sposób dizajnerskie sklepy, domy, pawilony. Ma też zastosowanie, gdy konieczne jest zbudowanie szybko i tanio schronienia, np. dla ofiar klęsk żywiołowych.

dQxzO8cukih2CRytu9Hfhh662m3IA0rxTum8N46Id1rSgJzDQOFPl5YD4LJd_i-nagroda-pawel-klamann.jpg

Fot. I nagroda: Paweł Klamann

Twórcy witryny Made of Boxes piszą o architekturze modułowej tak: „To rozwiązanie jest dla ludzi którzy mają głowę pełną pomysłów, energię twórczą, dla tych którzy chcą zmieniać swoją przestrzeń tu i teraz. Natychmiast.

Są zmęczeni wiecznym planowaniem, zniechęceni niedostępnością przestrzeni publicznej dla inicjatyw zwykłych obywateli, rozczarowani komercyjną polityką przestrzenną. Chcą sami tworzyć przestrzeń wspólną. Za pomocą zabudowy modułowej w ciągu kilku dni mogą zmienić swoje najbliższe otoczenie, mogą zrealizować koncert, wystawę, klub - w najbardziej nawet ekstremalnych warunkach architektonicznych”.

xY5BYlcGIsLjK7x9cWqvV6CCYZg11WqTEn7q4pLqn1vwLilHBnlJPNpiQqSw_i-nagroda-pawel-klamann2.jpg

Fot. I nagroda: Paweł Klamann

Rozstrzygnięty w ostatnich dniach marca 2013 roku konkurs na projekt architektoniczny przedszkola modułowego miał na celu wyłonienie koncepcji, która dobrze pasowałaby do ducha współczesności: taki budynek bowiem jeśli jest dobrze zaprojektowany, buduje się łatwo i szybko, a dziś, gdy zmiany demograficzne są dynamiczne zmienia się też zapotrzebowanie na poszczególne budynki. Modułowe przedszkole można szybko zbudować np. na nowym osiedlu, gdzie dynamicznie zrosła liczba dzieci lub w miejscowości wypoczynkowej, w której z sezonie letnim potrzebna jest przestrzeń do zabawy dla najmłodszych.

elcbSFUrVMCHnkIkkHp04AuWtViFhHiuJ2YGc7Kt2CVMZ0vyxXRoY4t8fEts_i-nagroda-pawel-klamann3.jpg

Fot. I nagroda: Paweł Klamann

Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała propozycja, którą zgłosił absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Paweł Klamann. Zaproponował dość prostą kompozycję kontenerów, które funkcjonalnie podzielono dla dwie strefy: powitalną z holem i częścią administracyjną oraz tę, oddaną we władanie dzieciom, z salami do zabawy i wypoczynku. Budynek wzbogacono w „attykę”, skomponowaną z porastających dach roślin. Jury konkursu tak uzasadniło swój wybór: „Projekt odznacza się szlachetną prostotą rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych. Oszczędny w wyrazie i nienarzucający się sąsiedztwu – cechuje się sporym uniwersalizmem – może być z powodzeniem realizowany w różnym otoczeniu. Prosta i jednocześnie elegancka elewacja o interesujących podziałach podnosi wartość estetyczną kontenerowej konstrukcji. Na uznanie zasługuje układ funkcjonalny o dość zwartej formie z dobrze rozwiązaną komunikacją oraz interesującymi propozycjami ew. rozbudowy. Walory projektu podnosi zielony dach, który zwiększa wartość estetyczną obiektu oraz może stanowić ciekawe uzupełnienie terenów rekreacyjnych dla dzieci w przypadku posadowienia na niewielkich działkach”.

398Y1dCLHMmrwt9e9A5plHqV4Js8XVHEBEeGRYi4me4YsWov1vLDUbXjcBxg_ii-nagroda-mai-bui-ngoc-i-anna-makowska.jpg

Fot. II nagroda: Mai Bui Ngoc i Anna Makowska

aGIbkKDC3NIkW2632yPJmIdKjZL24s4UfqmsbrXoVY8lw2az44ulH8ZVzmCl_ii-nagroda-mai-bui-ngoc-i-anna-makowska2.jpg

Fot. II nagroda: Mai Bui Ngoc i Anna Makowska

II nagroda w konkursie przypadła duetowi: Mai Bui Ngoc i Anna Makowska, który w elewacje budowli wkomponował motyw graficznego wzoru. Jury napisało: „Projekt w wyróżniający sposób łączy prostotę i oryginalność koncepcji opartej o motyw tangramu. Charakterystyczne elementy elewacji ożywiają kontenerową formę, a jednocześnie mają szansę korzystnie wpływać na rozwój wyobraźni i poczucia estetyki u dzieci. Mogą też być silnym, choć nienachalnym wizualnie znakiem rozpoznawczym w przestrzeni. Korzystnie rozwiązany został czytelny układ funkcjonalny o właściwych proporcjach między strefami administracyjną i edukacyjną, z przyjazną użytkownikom strefą wejścia. Na uznanie zasługuje prosta koncepcja dalszego rozwoju obiektu. Ze względów bezpieczeństwa wskazane byłoby jednak „wyprostowanie” nadmiernie skomplikowanego ciągu komunikacyjnego łączącego sale poszczególnych oddziałów”.

Fot. Wyróżnienie: SO.D.A. - Studio Dobrej Architektury

fclkZOu03FIAwDa8Czsyxde9ttDkfFYFRXvVwqhMy4lIUULvKLkrAEKa1Aj3_wyroznienie-adam-zarczynski.jpg

Fot. Wyróżnienie: Adam Żarczyński

QDvvx9X1qvOIbvsDrYLzBlVDnoKRa2EhXPqxy0ljG1hA2Nljkd460qVPfWTD_wyroznienie-artur-klimczek.jpg

Fot. Wyróżnienie: Artur Klimczak

Ponadto w konkursie wręczono też trzy wyróżnienia. Otrzymali je: SO.D.A. - Studio Dobrej Architektury za „ciekawie zakomponowaną, rozrzeźbioną bryłę”; Adam Żarczyński za „nowoczesną bryłę zrytmizowaną powtarzającymi się elementami „termitier” – atrakcyjnych i wyjątkowo oryginalnych przestrzeni zabaw dla dzieci” oraz Artur Klimczak, autor „wyjątkowo interesującej gry elementów dwukondygnacyjnej bryły”.

Więcej o konkursie na madeofboxes.pl i facebook.com/pages/madeofboxes/209527142393871


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera