Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modułowe przedszkole

 

Czas czytania: ~4 min


FW3dYfMp6UKDEhvES2IkiO6PyZTBtVgBCYWyheHShVHwDGnvlg1Ehycbkrmc_i-nagroda-pawel-klamann4.jpg

Fot. I nagroda: Paweł Klamann

Architektura modułowa lub komponowana z kontenerów jest modna. Buduje się w ten sposób dizajnerskie sklepy, domy, pawilony. Ma też zastosowanie, gdy konieczne jest zbudowanie szybko i tanio schronienia, np. dla ofiar klęsk żywiołowych.

dQxzO8cukih2CRytu9Hfhh662m3IA0rxTum8N46Id1rSgJzDQOFPl5YD4LJd_i-nagroda-pawel-klamann.jpg

Fot. I nagroda: Paweł Klamann

Twórcy witryny Made of Boxes piszą o architekturze modułowej tak: „To rozwiązanie jest dla ludzi którzy mają głowę pełną pomysłów, energię twórczą, dla tych którzy chcą zmieniać swoją przestrzeń tu i teraz. Natychmiast.

Są zmęczeni wiecznym planowaniem, zniechęceni niedostępnością przestrzeni publicznej dla inicjatyw zwykłych obywateli, rozczarowani komercyjną polityką przestrzenną. Chcą sami tworzyć przestrzeń wspólną. Za pomocą zabudowy modułowej w ciągu kilku dni mogą zmienić swoje najbliższe otoczenie, mogą zrealizować koncert, wystawę, klub - w najbardziej nawet ekstremalnych warunkach architektonicznych”.

xY5BYlcGIsLjK7x9cWqvV6CCYZg11WqTEn7q4pLqn1vwLilHBnlJPNpiQqSw_i-nagroda-pawel-klamann2.jpg

Fot. I nagroda: Paweł Klamann

Rozstrzygnięty w ostatnich dniach marca 2013 roku konkurs na projekt architektoniczny przedszkola modułowego miał na celu wyłonienie koncepcji, która dobrze pasowałaby do ducha współczesności: taki budynek bowiem jeśli jest dobrze zaprojektowany, buduje się łatwo i szybko, a dziś, gdy zmiany demograficzne są dynamiczne zmienia się też zapotrzebowanie na poszczególne budynki. Modułowe przedszkole można szybko zbudować np. na nowym osiedlu, gdzie dynamicznie zrosła liczba dzieci lub w miejscowości wypoczynkowej, w której z sezonie letnim potrzebna jest przestrzeń do zabawy dla najmłodszych.

elcbSFUrVMCHnkIkkHp04AuWtViFhHiuJ2YGc7Kt2CVMZ0vyxXRoY4t8fEts_i-nagroda-pawel-klamann3.jpg

Fot. I nagroda: Paweł Klamann

Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała propozycja, którą zgłosił absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Paweł Klamann. Zaproponował dość prostą kompozycję kontenerów, które funkcjonalnie podzielono dla dwie strefy: powitalną z holem i częścią administracyjną oraz tę, oddaną we władanie dzieciom, z salami do zabawy i wypoczynku. Budynek wzbogacono w „attykę”, skomponowaną z porastających dach roślin. Jury konkursu tak uzasadniło swój wybór: „Projekt odznacza się szlachetną prostotą rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych. Oszczędny w wyrazie i nienarzucający się sąsiedztwu – cechuje się sporym uniwersalizmem – może być z powodzeniem realizowany w różnym otoczeniu. Prosta i jednocześnie elegancka elewacja o interesujących podziałach podnosi wartość estetyczną kontenerowej konstrukcji. Na uznanie zasługuje układ funkcjonalny o dość zwartej formie z dobrze rozwiązaną komunikacją oraz interesującymi propozycjami ew. rozbudowy. Walory projektu podnosi zielony dach, który zwiększa wartość estetyczną obiektu oraz może stanowić ciekawe uzupełnienie terenów rekreacyjnych dla dzieci w przypadku posadowienia na niewielkich działkach”.

398Y1dCLHMmrwt9e9A5plHqV4Js8XVHEBEeGRYi4me4YsWov1vLDUbXjcBxg_ii-nagroda-mai-bui-ngoc-i-anna-makowska.jpg

Fot. II nagroda: Mai Bui Ngoc i Anna Makowska

aGIbkKDC3NIkW2632yPJmIdKjZL24s4UfqmsbrXoVY8lw2az44ulH8ZVzmCl_ii-nagroda-mai-bui-ngoc-i-anna-makowska2.jpg

Fot. II nagroda: Mai Bui Ngoc i Anna Makowska

II nagroda w konkursie przypadła duetowi: Mai Bui Ngoc i Anna Makowska, który w elewacje budowli wkomponował motyw graficznego wzoru. Jury napisało: „Projekt w wyróżniający sposób łączy prostotę i oryginalność koncepcji opartej o motyw tangramu. Charakterystyczne elementy elewacji ożywiają kontenerową formę, a jednocześnie mają szansę korzystnie wpływać na rozwój wyobraźni i poczucia estetyki u dzieci. Mogą też być silnym, choć nienachalnym wizualnie znakiem rozpoznawczym w przestrzeni. Korzystnie rozwiązany został czytelny układ funkcjonalny o właściwych proporcjach między strefami administracyjną i edukacyjną, z przyjazną użytkownikom strefą wejścia. Na uznanie zasługuje prosta koncepcja dalszego rozwoju obiektu. Ze względów bezpieczeństwa wskazane byłoby jednak „wyprostowanie” nadmiernie skomplikowanego ciągu komunikacyjnego łączącego sale poszczególnych oddziałów”.

Fot. Wyróżnienie: SO.D.A. - Studio Dobrej Architektury

fclkZOu03FIAwDa8Czsyxde9ttDkfFYFRXvVwqhMy4lIUULvKLkrAEKa1Aj3_wyroznienie-adam-zarczynski.jpg

Fot. Wyróżnienie: Adam Żarczyński

QDvvx9X1qvOIbvsDrYLzBlVDnoKRa2EhXPqxy0ljG1hA2Nljkd460qVPfWTD_wyroznienie-artur-klimczek.jpg

Fot. Wyróżnienie: Artur Klimczak

Ponadto w konkursie wręczono też trzy wyróżnienia. Otrzymali je: SO.D.A. - Studio Dobrej Architektury za „ciekawie zakomponowaną, rozrzeźbioną bryłę”; Adam Żarczyński za „nowoczesną bryłę zrytmizowaną powtarzającymi się elementami „termitier” – atrakcyjnych i wyjątkowo oryginalnych przestrzeni zabaw dla dzieci” oraz Artur Klimczak, autor „wyjątkowo interesującej gry elementów dwukondygnacyjnej bryły”.

Więcej o konkursie na madeofboxes.pl i facebook.com/pages/madeofboxes/209527142393871


Podepnij swój artykuł

tagi

Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji
Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji

Zaprojektowany przez JEMS Architekci kompleks trzech budynków biurowych Generation Park X, Y, Z wpis ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera