Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hotel dla sztuki

 

Czas czytania: ~2 min


78paF9EL5HEPCCmntphGfQev9YV0czclGpRIfZPtY1l9nz6RglkLOkqHM0DW_inspiration-hotel-1.jpg

Konkurs „Inspiration hotel” został zorganizowany przez portal Opengap. Jego celem było znalezienie optymalnej formy dla budynku, w którym mieściłyby się przestrzenie, wynajmowane przez artystów. Architektura gmachu miała być ukształtowana tak, aby pobudzać i wyciszać jednocześnie, aby wspomagać kreatywność, ale i ułatwiać skupienie. Uczestnicy konkursu sami wybierali lokalizację dla swoich projektów. Tomasz Grzyb zdecydował się na Cieszyn, m.in. ze względu na położenie na granicy dwóch krajów, których obywatele mogliby z usług obiektu korzystać. „Klienci hotelu, mieszkańcy obu państw przekraczając granicę, wkraczają na terytorium innego państwa, które już samo w sobie jest nieznane i inspirujące. Obce zabytki, kultura i ludzie pobudzają ciekawość zwiedzających a wszystkie uczucia potęguje wrażenie ciszy, kiedy nie słyszy się ojczystego języka w swoim otoczeniu” – pisał autor projektu w opisie swojej koncepcji.

zzVkUHSEkRk8W9mjeM8tyG4eZLXjP8qJ77eQVxUhHtXtSjWVD4YE4mCWJ0nq_inspiration-hotel-3.jpg

Główną siłą wyrazu obiektu architekt uczynił... pustą przestrzeń. Cisza i pustka wysokich, smukłych, doświetlonych od góry wnętrz ma służyć budowaniu nastroju, sprzyjającego tworzeniu sztuki. Pokoje – pracownie biegną przez kilka kondygnacji, są ze sobą na różne sposoby połączone, m.in. spiralnymi klatkami schodowymi. Układ wnętrz zaplanowano tak, aby pojedynczy pokój mogła wynająć jedna osoba, ale gdyby wspólnie chciała pracować np. grupa studentów lub artysta chciałby zamieszkać w hotelu z rodziną, pokoje można było połączyć w większe zespoły. „W chwili nagłego natchnienia każdy z nich może zejść do swojej pracowni bez obawy o niewłaściwy ubiór czy późną porę. Natomiast w razie braku pomysłu, każdy z artystów może spojrzeć na problem z innej perspektywy, wchodząc na najwyższy stopień spiralnych schodów”, opisuje tę wizję architekt.

wfQZdVii3AHNbfZpYrfvrrrAkLiuwW1bbMkgJZTpsAfbK7g3xwta1Mpn0KUl_inspiration-hotel-4.jpg

Budynek, podobnie jak tradycyjne hotele, będzie miał ogólnodostępne lobby oraz sale do spotkań, wykładów, wystaw czy prezentacji. Jako że hotel miałby być wpisany w historyczna tkankę zabudowy Cieszyna zewnętrzne formy projektant ukształtował w prosty, czytelny, pozbawiony ekstrawagancji sposób. Prosta kostka hotelu najlepiej dopasuje go do sąsiedniej zabudowy, doskonale nada się też do dowolnego ukształtowania jej wewnątrz.

mlBvGalzBcqpzQ3Dx3RAEs03VLf3i6pJS46P3YhWMZzaKakNLXchA7qCr5TC_inspiration-hotel-2.jpg

Inspiration hotel - hotel dla artystów
Lokalizacja: Cieszyn
Projektant: TGARCHITEKT, Tomasz Grzyb
Projekt: 2012, projekt konkursowy
Powierzchnia zabudowy: 2605m2
Powierzchnia użytkowa: 4598m2
Ilustracje: tgarchitekt.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera