Cegła i dąb - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cegła i dąb

 

Czas czytania: ~3 min


keL8hC4BF26bz7rMp7T8zrOjY9kTgJvskyZHsO3RZ1sZV5iIoM4pUhBPUoss_ratusz-konstancin06.jpg

Siedmioosobowe jury konkursowe laureatów wybierało z 19 nadesłanych prac. Laureatów pierwszej nagrody zaproszono do dalszych negocjacji „z wolnej ręki”, których skutkiem ma być wykonanie dokumentacji projektowo-wykonawczej. Poza laurem dla warszawskiego biura Brzozowski Grabowiecki Architekci czterem innym zespołom przyznano wyróżnienia. Jury doceniło prace zgłoszone przez pracownie: Przedsiębiorstwo ARI z Poznania oraz z Warszawy: Marek Rytych Architekt; Bulanda, Mucha Architekci oraz konsorcjum 22Architekci i APP Unimed.

nDjPIot8rmCUvnU6EgBXqZlfbz55NVmrnkQDABIGtQ4C3yGmt3g42s9PlVM3_ratusz-konstancin05.jpg

Podwarszawska miejscowość Konstancin-Jeziorna, malowniczo położona wśród lasów, ma specyficzny charakter. Przed laty znana była przede wszystkim jako uzdrowisko – do dziś działają tu tężnie, zachwyca zabytkowy park zdrojowy i charakterystyczne dla kurortów przedwojenne wille. Dziś zaś miejscowość jest ulubionym miejscem zamieszkania stołecznych bogaczy, którzy wznoszą tu widowiskowe posiadłości, pomiędzy którym można jednak znaleźć też PRL-owskie bloki.

PSrSMSPZ9PuHd1nuL0wQoRE859RRTPsZFc2dE2JG0R3swNJtQDudTNvvBgoR_ratusz-konstancin04.jpg

Zwycięski projekt ratusza pracowni Brzozowski Grabowiecki Architekci na różne sposoby odnosi się do charakteru miejscowości, w której ma powstać. Cegła na elewacjach jest nawiązaniem do zabytkowego zespołu Starej Papierni, czworoboczne dziedzińce zaś są inspirowane wnętrzem konstancińskiej tężni. Na jednym z dziedzińców miałby rosnąć dąb, czyli drzewo, znajdujące się w herbie Konstancina. Co ważne, ratusz powstaje w niezabudowanej na razie okolicy, która wkrótce ma być zaczątkiem nowej dzielnicy miasteczka. Dlatego jego bryła nie nawiązuje do okolicznej, tymczasowej i chaotycznej zabudowy. To nowy ratusz ma wyznaczyć stylistykę przyszłego wyglądu tej okolicy.

BMCuUvQhgebYHTLvqcMxs4CBQLlIHFh9M89iX8Xo2zylxnprvfITgJG97GGC_ratusz-konstancin01.jpg

”Ratusz jest obiektem szczególnym w pejzażu polskich miast. To obiekt wyrażający stan kondycji lokalnej społeczności i władzy która jest jej reprezentacją. Ich forma, rozegranie przestrzeni, jest zarówno odbiciem historii i tradycji lokalnej, ale również aspiracji i  kierunków rozwoju” – słusznie zauważają architekci w opisie swojego projektu. Swoją propozycję budynku oparli o ideę porządku i spokoju. Proste formy gmachu mają być odzwierciedleniem nie tylko powagi urzędu, ale i ładu oraz poczucia bezpieczeństwa, jaki ma dawać. Budowlę zaplanowano jako klarowny układ prostych brył o łatwym do odczytania rytmie ceglanych elewacji i dużych przeszkleń. Jak opisują architekci: „Budynek otoczony jest reprezentacyjną „skórą” – czyli ścianą wykonaną ze szlachetnego materiału jakim jest cegła ceramiczna. Wewnętrzna struktura budynku zorganizowana jest wokoło dwóch dziedzińców: wejściowego i wewnętrznego na który otwierają się pokoje do pracy. Budynek w pewnym sensie ma dwa oblicza: zewnętrze reprezentacyjne i oficjalne i wewnętrzne przyjazne dla jego użytkowników, otwarte i przejrzyste”.

sWk5b5eEQvIgYAZUWbKtDi0VNkYtKOVUabWUS8M3xucYyR8ap22WT82mZZJM_ratusz-konstancin02.jpg

Dominantę w budynku ma stanowić wieża na skrzydle południowym, mieszcząca salę rady miasta. Ma ona górować nad parterowym budynkiem, być nawiązaniem do tradycji wież ratuszowych, widocznych w panoramach historycznych polskich miasteczek. „Na wieży z salą rady miasta znajduje się również zegar słoneczny – element tradycyjnie identyfikujący budynek ratusza. Jest symbolem porządku, przewidywalności i harmonii” - można przeczytać w opisie autorskim.

bUXHDnVK5iLc1DHgcozvvCyRedkn9oJ88w8R1EYkRFmKnDmziLVdPUMLlEjN_ratusz-konstancin03.jpg

Prosty, geometryczny, ceglany budynek ma być też przyjazny środowisku, co wydaje się oczywiste w przypadku inwestycji na terenie uzdrowiska i miejscowości o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Myślenie ekologiczne w gmachu ratusza przejawi się zarówno w zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych środowisku, jak i w starannym zaprojektowaniu zieleni w najbliższym sąsiedztwie obiektu (np. plac przed wejściem wyłożony będzie zatopionymi w trawie płytami z prefabrykowanego betonu).

Ratusz Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, projekt konkursowy
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna, ul. Piaseczyńska
Inwestor: Miasto i Gmina Konstancin-Jeziorna
Projektanci: Brzozowski/Grabowiecki Architekci (I nagroda w konkursie); zespół autorski: Jan Belina Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Emilia Sobańska; wizualizacje: Paweł Filip, Maciej Rąbek
Projekt: 2013
Planowana realizacja: 2015
Ilustracje: konstancinjeziorna.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera