Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dla tych, co za morzem

 

Czas czytania: ~2 min


BmrvRGssekzG5iP9A9LMj6L1TtOzte2DWmv6SEXpvXZHFAPb7TYH528DtG37_muzeum-emigracji-gdynia06.jpg
„Muzeum Emigracji w Gdyni to najmłodsza gdyńska instytucja kultury i zarazem jedyne w kraju muzeum poświęcone emigracji z ziem polskich. Powołana w 2012 roku placówka ma obecnie status muzeum w organizacji. Otwarcie wystawy stałej w siedzibie Muzeum w budynku Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1 planowane jest na przełom 2014/2015 roku” – można dowiedzieć się ze strony internetowej Urzędu Miasta w Gdyni.
RkzTJoy53WAPERsumk2l3V6xqpHsEtX5mxUvQVUfMEAv4zVmbKKRrDKztanL_muzeum-emigracji-gdynia07.jpg
F8JJXByeW8yvuRmEnWHNThKN3W27kwpwSMnJWX0CfaBDE2ZalBBRBG23KAfG_muzeum-emigracji-gdynia01.jpg
Muzeum, które ma za zadanie pokazać historię emigracji Polaków, powstanie w zbudowanym w 1933 roku gmachu Dworca Morskiego, przez lata obsługującego wyjeżdżających z Polski obywateli. Lokalizacja nie jest wiec przypadkowa. Aby w Muzeum mogły pomieścić się wszystkie zaplanowane funkcje na jego potrzeby zaadaptowany będzie również sąsiedni Magazyn Tranzytowy. Oba obiekty znajdują się na liście zabytków, więc ich przebudowa odbywała się w ścisłej współpracy z konserwatorem.
ovzQZGjn5Mlm13vy2hofStevb7U84iSk8o2Pd4GeOgDRtaA8EHExn5F7dOdr_muzeum-emigracji-gdynia02.jpg
Muzeum poza przestrzenią ekspozycyjną pomieści także kino studyjne, przestrzeń do działań teatralno-koncertowych oraz konferencji, czytelnię oraz restaurację i kawiarnię z widokiem na morze i statki.
3mzFP9jvad2DZF3cw1ATl6nDqfyOH3Py4oIgWeJMD3aUz7dj8IRZNQNcJNWt_muzeum-emigracji-gdynia03.jpg
Y2F0FWzWA3AKGURMYbexBolGK7hH4psF8KwbVod4ajwyyFi0LOfU0CDju69c_muzeum-emigracji-gdynia04.jpg
Gmach Dworca w dużym stopniu zachowa swój pierwotny wygląd – zmianie ulegnie jedynie elewacja od strony Nabrzeża Francuskiego, zostanie bowiem całkowicie przeszklona. Znajdzie się tu też specjalny balkon, który zwiedzającym będzie nasuwał skojarzenia z trapem, po którym emigranci wchodzili na statki. Odtworzony zostanie w przedwojennym kształcie zniszczony w czasie wojennych bombardowań narożnik, przywrócone zostaną oryginalne formy wnętrz. „Zrekonstruowane zostaną także zewnętrzne detale, takie jak płaskorzeźby orłów na froncie budynku, zerwane podczas wojny przez okupantów. Powrócą posadzki, schody, galerie, balustrady oraz elementy jego wystroju, czyli tablice pamiątkowe, kinkiety” – mówiła serwisowi Trójmiasto.pl Joanna Dąbrowska z Muzeum Emigracji.
tWhlzjA1AYjxUk9UmAWO0avkFfcOvB3B0mtUAEghoQxBZgdldVLk4ZhReArx_muzeum-emigracji-gdynia05.jpg
„Historia emigracji z ziem polskich to opowieść o milionach ludzi, którzy opuszczali kraj w poszukiwaniu lepszego życia, marzeń, wolności. To historia pełna emocji, wzruszeń, dramatycznych i niezwykłych losów; jest to też opowieść o nadziei, wyzwaniu, odwadze” – piszą pomysłodawcy Muzeum. Zabytkowy, przedwojenny gmach, który od początku istnienia był związany z polskimi emigrantami zyska nowoczesny charakter, by jak najlepiej turystom opowiedzieć, dlaczego, gdzie, kiedy Polacy zmuszani byli do opuszczania swojej ojczyzny.
RDMlr8qmU9WxTmnN8wkM9udqBv3sysM9TGHwzDUcZyl6j98ZWPR6gCGbhK5Q_muzeum-emigracji-gdynia08.jpg
Muzeum Emigracji w Gdyni Lokalizacja: ul. Polska 1, Nabrzeże Francuskie, Port Gdynia, Polska Inwestor: Gmina Miasta Gdynia, Prezydent Miasta Gdyni Projektanci: ae fusion Studio sp. z o.o., Alicja Kiszczuk, Dirk Pfeifer Projekt: 2012 Planowane zakończenie budowy: 2014 Powierzchnia użytkowa: 6 100 m2 Koszt budowy: ok. 50 mln zł (z czego prawie 24 mln zł to wsparcie z unijnego programu Jessica) Ilustracje: muzeumemigracji.pl, aefusion.com

Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera