Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kolorowa szkoła pod Warszawą

 

Czas czytania: ~3 min


9muwyfzxOhxeDRKh3B2ybtUKUWUvu2LeVgwbhpLPW49VddSNC7YznwKaHkJ0_centrum-edukacji-i-sportu-w-mysiadle01.jpg

Gmina Lesznowola była w 2011 roku trzecią w kolejności najbogatszą gminą na Mazowszu. Realizowanych jest tu wiele inwestycji, których celem jest podniesienie poziomu życia mieszkańców, a także przyciągnięcie nowych. Jedną z najbardziej skutecznych metod zadbania o swoich obywateli jest budowa nowoczesnych obiektów, związanych z edukacją i sportem. Taką będzie bez wątpienia Centrum Edukacji i Sportu, które według inwestora – Urzędu Gminy Lesznowola – będzie najnowocześniejszym gminnym zespołem edukacyjno – kulturalno- sportowym w Polsce.

3nkQLCvpOCVVFMH6SDWoiofHtxPumazoXW5vlp6ystbFMrhWgQBGUwNkZkIF_centrum-edukacji-i-sportu-w-mysiadle02.jpg

Projekt architektoniczny tego obiektu powstał w pracowni Macieja Franty, który chciał stworzyć nie tylko nowoczesny, funkcjonalny obiekt szkolno-sportowy, ale i gmach ekologiczny i innowacyjny. Wg założeń projektantów obiekt ma stać się „gminnym ośrodkiem życia”, sprzyjającym integracji lokalnej, społecznej identyfikacji mieszkańców z miejscem, w którym żyją, ma oferować wiele funkcji „ubranych” w atrakcyjną formę architektoniczną.

vp4C0FtfHn4dZAEgQWGzhsNKZRL3PhDkfjPS6DQiqzXhJc55KLGcso0IYDuN_centrum-edukacji-i-sportu-w-mysiadle03.jpg
JlhLhWN8U5bIyYquTheaXyhvnbmdpVqcSFAKMNM8K6V4pR7cQyN2Jo6asKP0_centrum-edukacji-i-sportu-w-mysiadle04.jpg

Gmach powstaje na terenie otoczonym prze dość niską zabudowę – koniecznością było dopasowanie go do tej skali. Było to o tyle trudne, że na terenie inwestycji zaplanowano wiele funkcji, skierowanych do różnych grup użytkowników – nie tylko dzieci. Powstanie tu bowiem, jak wylicza inwestor: zespół szkół z ogólnodostępną częścią sportowo-rekreacyjną (skate-park, siłownia, kręgielnia, sale do różnych ćwiczeń) oraz salą audiowizualną i salą konferencyjną; zespół sportowo-rekreacyjny zewnętrzny: stadion z trybunami i boiska sportowe zlokalizowane od strony wschodniej obiektu szkolnego; zespół parkingów”. Dużą kubaturę architekt „ukrył”, dzieląc obiekt na mniejsze części, których biało tynkowane bryły połączono ze sobą szklanymi łącznikami; pomiędzy segmentami powstaną zielone patia. Zielony będzie też dach.

XUM3mEoTsqaF6S6LbLHnrKWMsqd7d6hKe0DNWtmzfQQfMmbU0qtuxt1UQRIG_centrum-edukacji-i-sportu-w-mysiadle05.jpg

Gmach nie będzie przytłaczał sąsiedniej zabudowy, będzie miał bowiem wysokość porównywalną ze skalą otoczenia, rozciągnie się jednak na tak dużej powierzchni, że stanie się ważnym wizualnie punktem w przestrzeni. Aby lepiej zaznaczyć jego obecność architekt przewidział dominantę – trójkątnie ściętą bryłę, która oznaczy wejście do budynku, będąc zarazem jedną z najnowocześniejszych ścianek wspinaczkowych w Polsce (będzie miała wysokość 25m).

aVczvjlHGwZoQohpVVDND3hJIYfSeVkQl0MfKjV92kMEPZ5cUYU2MpzHG3OV_centrum-edukacji-i-sportu-w-mysiadle06.jpg
dEh1ErcLfmzSKPqaoxN4F44SjLsOUPh9pDHRhehjZkqm3Tfa2p3MVV1d8v0g_centrum-edukacji-i-sportu-w-mysiadle07.jpg

Ważną rolę w kompleksie będzie pełnił kolor: każda z części (podstawówka, gimnazjum, części sportowe) będzie miała własną identyfikację kolorystyczną, pojawiającą się i na zewnątrz, i w środku. Jedną z największych atrakcji ma być „Park odkrywców”. Jak opisuje to inwestor, zostanie tu zamontowana „instalacja sprzężona z systemem ogrodowego komputera, umożliwiająca dzieciom prowadzenie terenowych gier i zabaw edukacyjnych, w tym między innymi pozwalająca na wizualny kontakt i rozgrywanie w tym samym czasie gier z uczniami z innych szkół z kraju i z zagranicy”.

Ioyqt0w7ERRI7DPgsR6jcI0Zmmdb6eIwW8BjZ3mubPFVud3s7b0o05ped752_centrum-edukacji-i-sportu-w-mysiadle08.jpg

Budynek będzie energooszczędny i ekologiczny. Zielony dach otrzyma system automatycznego nawadniania ze zmagazynowanych w zbiorniku retencyjnym wód opadowych; 24 kolektory słoneczne będą podgrzewały wodę; obiekt wyposażono w wentylację mechaniczną z systemem rekuperacji – odzysku ciepła, przewidziano możliwość instalacji turbin gazowych wytwarzających prąd elektryczny i ciepła do ogrzewania pomieszczeń.

dHh1j3QUVZpCF5jy8VSpQOfjEKKB7gt4ZQ0VBny66zcG0g6g0qKtDGikEf8z_centrum-edukacji-i-sportu-w-mysiadle09.jpg

Centrum Edukacji i Sportu
Lokalizacja: Mysiadło pod Warszawą
Inwestor: Urząd Gminy Lesznowola
Projektant: Maciej Franta (Franta Group, Franta&Franta)
Projekt: 2011
Realizacja: 2014
Powierzchnia zabudowy: 13 723 m2
Powierzchnia użytkowa: 17 803,5 m2
Kubatura brutto: 111 846 m3
Ilustracje: lesznowola.pl, frantagroup.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera