Drewno dla zmotoryzowanych - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewno dla zmotoryzowanych

 

Czas czytania: ~3 min


nwpOt58N72Ls09PbVC4AtOsyl0PZJVNFS7smFYxOCsQQsWgQTh38wEFEkvk0_pomorskie-muzeum-motoryzacji01.jpg

8 maja został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na projekt siedziby nowopowstającego Pomorskiego Muzeum Motoryzacji. Placówka ma być zbudowana w kaszubskiej miejscowości Karczemki, a jej pomysłodawcą jest pasjonat motoryzacji, który chciałby popularyzować wiedzę o tej dziedzinie techniki: „Muzeum będzie nie tylko miejscem gdzie można naocznie podziwiać historyczne egzemplarze, unikalne modele aut, jest jednostką utworzoną w celu popularyzowania historii motoryzacji i techniki na terenie naszego kraju i na arenie międzynarodowej” – tak opisuje swoją koncepcję.

3Erx2a4tOOEnzV77iK3HqZepfVrpN20qxg1HPEUgWuCQX5uVcIYtq9KSme6X_pomorskie-muzeum-motoryzacji02.jpg
E8KmoKpQ4029YB3XfDJ1RYBoIb6Wqj6fgp6bWFB2f57XhiXYfU2CSEmPFCR5_pomorskie-muzeum-motoryzacji03.jpg

W ogłoszonym przez twórców PMM konkursie architektonicznym oceniano dwanaście zakwalifikowanych prac. Przyznano trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia. II nagrodę w konkursie otrzymała propozycja katowickiego biura Jk-a, czyli Marcina Jagiełły i Jarosława Krysiaka, III – wizja zespołu z Krakowa Vostok Design (autor projektu: Wojciech Gawinowski). Wyróżnienia powędrowały do Krakowa, do pracowni Atelier Loegler oraz do Gdańska, gdzie ma swoją siedzibę biuro Zapp Architekci.

5vyyCfzPRywyQMleON1isi7cKYzPO1PKHglW3H5BQujH0uvK3IlLKNpFltsq_pomorskie-muzeum-motoryzacji04.jpg

Najlepszą zgłoszoną propozycją okazał się jednak projekt pracowni MUS Architekci z Katowic. Adam Zwierzyński i Anna Porębska tak opisują swój projekt: „Bazując na szeregu wytycznych do projektu przyjęto koncepcję stworzenia budynku w konstrukcji drewnianej. Istotne dla projektowanej przestrzeni jest piękno drewna, zarówno w postaci eksponowanych elementów konstrukcyjnych, płaszczyzn okładzinowych jak i elementów wykończeniowych oraz form małej architektury. Budynek muzeum jest klarowną przestrzenią ekspozycyjną –opakowaniem i tłem dla eksponatów, ale jednocześnie bryła tego typu budynku powinna być ikoną architektury. Powinna być intrygująca, przyciągająca uwagę ludzi i mediów. Powinna stanowić znak w przestrzeni”.

j9CkOmB8DuuwVs7QUNQ3XhjMR0KsTNNuOaX2DsxCU8UtdJYcIjJACVVwzj5l_pomorskie-muzeum-motoryzacji05.jpg

Kształt budynku architekci opracowali, analizując topografię terenu, aby jak najlepiej nowy obiekt wkomponować w naturalne otocznie. Cytat z autorskiego opisu: „zarys formy budynku jest wynikiem myślenia o przestrzeni jako całości, stąd bryła zdaje się wyrastać z płaszczyzny terenu, unosząc się przeistacza się ze skarpy w rodzaj ekranu fasady frontowej”.

7FE1lVhX6NOcXHRugqKWVu2mwDhMVXwSaeL4BIgMrU5DLbT3OfXSd2ZlLvCj_pomorskie-muzeum-motoryzacji06.jpg

Zgeometryzowana, dość prosta, ale nieregularna bryła budynku ma być w całości wzniesiona z drewna. Architekci piszą: „Pod względem formalnym niezwykle istotna jest struktura szkieletu konstrukcji drewnianej. Rytmiczne podziały i trójwymiarowa sieć powiązań drewnianych elementów konstrukcji w zależności od pory dnia i stopnia nasłonecznienia ożywa w zmiennym światłocieniu. Dodatkowo sam rodzaj materiału – drewno zastosowane ze zdecydowaniem i ciągłością na elewacjach budynku będzie wpływało niezwykle pozytywnie na odbiorcę i stopień wpisania sporej kubatury w krajobraz zastany”.

Rd1tyYjf5bDkJ4JpjP7tvNn7cqJ7swlcayMCZmoMZm32VsDlCldRSocHFKOH_pomorskie-muzeum-motoryzacji07.jpg

Jak w każdym muzeum wnętrza zaplanowano jako tło dla eksponatów. Dlatego będzie oszczędna, purystyczna, jej siłę wyrazu stanowić będzie rytmiczny układ desek na ścianach oraz drewnianych elementów konstrukcyjnych. Jednym odstępstwem od tej minimalistycznej formy będzie spiralna platforma, wijąca się wewnątrz głównej sali: „W otwartej hali muzeum zaprojektowano „kręgosłup ekspozycji” – taśmę ekspozycyjną inspirowaną torami wyścigowymi, dającą możliwości interesującej prezentacji samochodów”.

t6CmZvJxybCuI3sqwO6jwKPunjx4Vk0s7slQOMmozEs81fbPdTKMwIdNSGLc_pomorskie-muzeum-motoryzacji08.jpg

Zdjęcia nagrodzonego projektu pochodzą ze strony facebook.com/pages/Pomorskie-Muzeum-Motoryzacji/452547024800653.
Więcej o samym Muzeum można dowiedzieć się z pomorskie-muzeum-motoryzacji.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera