Lotnisko wśród szuwarów - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lotnisko wśród szuwarów

 

Czas czytania: ~2 min


899SgKaPizX4CEDe21FQSuAGkP0jazfUmQr2nBakJHMzaL75fzxmCVczZtbv_lotnisko-szymany02.jpg

Aż 65 biur architektonicznych wzięło udział w konkursie, na opracowanie architektury lotniska w Szymanach na Mazurach. W rywalizacji brały udział również pracownie zagraniczne. Wśród zapisanych w regulaminie wymagań wobec potencjalnych projektantów znalazły się nie tylko „funkcjonalność i komfort dla użytkowników”, ale też niskie koszty eksploatacji, możliwość ewentualnej rozbudowy, dobre wpisanie obiektu w krajobraz oraz nawiązanie do architektury regionu.

gFuadgUHhZTXEQzRyE7ZYESDrh1iRNsgPQZ6GwVpFDJ4vvXJF4sq8MWTQq9V_lotnisko-szymany01.jpg

Jury pierwszą nagrodę przyznało propozycji Studia Form Architektonicznych architekta Tomasza Lelli. Jak mówili po odebraniu nagrody członkowie i członkinie zespołu projektowego, bardzo cenne przy pracy było ich pochodzenie i mieszkanie w Olsztynie. Architekci znają specyfikę regionu, jego tradycję budowlaną, styl. Dzięki temu mogli wszystko to uwzględnić w projekcie. Tomasz Lella jest dość powszechnie znany jako popularyzator budownictwa regionalnego Warmii i Mazur, promuje budownictwo tradycyjne, inspirowane zabudową regionalną. Napisał nawet na ten temat książki: „Tożsamość regionu - współczesna architektura Warmii i Mazur” i „Spoglądając wstecz - współczesna architektura Warmii i Mazur” oraz „Piękno ocalone”.

17BvBDQsJz4cxKh1G5wHegn89NRBqdSqvO7kQ9g6UQQRj5ZBeNQHIlj3XwSS_lotnisko-szymany03.jpg

Zespół Tomasza Lelli zaproponował dość prosty, pawilonowy obiekt o lekko falującym dachu, w którego architekturze i otoczeniu pojawią się motywy trzciny i wody (np. oczko wodne przed budynkiem).

A32BfIpbtoUwirLAZObgEg7qpITD07JnM8XSpnTRPsvbIK1s2yaALVK6iYmM_lotnisko-szymany04.jpg

O ile do samego zwycięskiego projektu nikt nie zgłaszał zastrzeżeń – rzeczywiście bardzo dobrze wypełnił on konkursowe wymogi, odnosząc się do lokalnej tradycji budowlanej, o tyle wiele zastrzeżeń zgłoszono do składu jury. Znalazło się w nim zaledwie dwóch architektów (inni projektanci uznali, że to za mało, że projektu oceniały osoby niekompetentne pod względem czytania chociażby rysunków architektonicznych), ponadto jeden z członków jury znał i był niegdyś współpracownikiem Tomasza Lelli. Zastrzeżeń było zresztą więcej. Protest wobec działania jury złożył już jeden z uczestników konkursu, sprawą zajął się też olsztyński oddział SARP. Jeśli komplikacje, związane z tymi kontrowersjami się przedłużą, może to uniemożliwić realizację obiektu w planowanym terminie – a jest nim otwarcie lotniska w 2015 roku.

IG7LmVjP2ovc5Lt6pw0xewjUFKjsou0HEFPxBszo8CbTSmowlOzoUe0asCC3_lotnisko-szymany05.jpg

W konkursie na projekt lotniska w Szymanach przyznano też kolejne nagrody. Drugą otrzymała pracownia A Martinez-J LL Sisternas z Barcelony, trzecią – warszawskie biuro +48 Grupa Projektowa. Przyznano też czwartą (S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy z Warszawy) i piątą nagrodę (grupa architektów Łukasza Pity, Piotra Paczkowskiego, Marka Paczkowskiego oraz Martiny Melegari z Olsztyna i Sopotu).

Plansze konkursowe za: szymanyairport.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Znamy wyniki konkursu Koło „Projekt Łazienki 2021”
Znamy wyniki konkursu Koło „Projekt Łazienki 2021”

Kolejna edycja konkursu Koło na projekt toalety publicznej zakończyła się 29 listopada 2021 roku. Pa ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad
Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad

Strefa aktywności została zaprojektowana na terenie powstałym po wyburzeniu jednego z budynków garni ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera