Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lotnisko wśród szuwarów

 

Czas czytania: ~2 min


899SgKaPizX4CEDe21FQSuAGkP0jazfUmQr2nBakJHMzaL75fzxmCVczZtbv_lotnisko-szymany02.jpg

Aż 65 biur architektonicznych wzięło udział w konkursie, na opracowanie architektury lotniska w Szymanach na Mazurach. W rywalizacji brały udział również pracownie zagraniczne. Wśród zapisanych w regulaminie wymagań wobec potencjalnych projektantów znalazły się nie tylko „funkcjonalność i komfort dla użytkowników”, ale też niskie koszty eksploatacji, możliwość ewentualnej rozbudowy, dobre wpisanie obiektu w krajobraz oraz nawiązanie do architektury regionu.

gFuadgUHhZTXEQzRyE7ZYESDrh1iRNsgPQZ6GwVpFDJ4vvXJF4sq8MWTQq9V_lotnisko-szymany01.jpg

Jury pierwszą nagrodę przyznało propozycji Studia Form Architektonicznych architekta Tomasza Lelli. Jak mówili po odebraniu nagrody członkowie i członkinie zespołu projektowego, bardzo cenne przy pracy było ich pochodzenie i mieszkanie w Olsztynie. Architekci znają specyfikę regionu, jego tradycję budowlaną, styl. Dzięki temu mogli wszystko to uwzględnić w projekcie. Tomasz Lella jest dość powszechnie znany jako popularyzator budownictwa regionalnego Warmii i Mazur, promuje budownictwo tradycyjne, inspirowane zabudową regionalną. Napisał nawet na ten temat książki: „Tożsamość regionu - współczesna architektura Warmii i Mazur” i „Spoglądając wstecz - współczesna architektura Warmii i Mazur” oraz „Piękno ocalone”.

17BvBDQsJz4cxKh1G5wHegn89NRBqdSqvO7kQ9g6UQQRj5ZBeNQHIlj3XwSS_lotnisko-szymany03.jpg

Zespół Tomasza Lelli zaproponował dość prosty, pawilonowy obiekt o lekko falującym dachu, w którego architekturze i otoczeniu pojawią się motywy trzciny i wody (np. oczko wodne przed budynkiem).

A32BfIpbtoUwirLAZObgEg7qpITD07JnM8XSpnTRPsvbIK1s2yaALVK6iYmM_lotnisko-szymany04.jpg

O ile do samego zwycięskiego projektu nikt nie zgłaszał zastrzeżeń – rzeczywiście bardzo dobrze wypełnił on konkursowe wymogi, odnosząc się do lokalnej tradycji budowlanej, o tyle wiele zastrzeżeń zgłoszono do składu jury. Znalazło się w nim zaledwie dwóch architektów (inni projektanci uznali, że to za mało, że projektu oceniały osoby niekompetentne pod względem czytania chociażby rysunków architektonicznych), ponadto jeden z członków jury znał i był niegdyś współpracownikiem Tomasza Lelli. Zastrzeżeń było zresztą więcej. Protest wobec działania jury złożył już jeden z uczestników konkursu, sprawą zajął się też olsztyński oddział SARP. Jeśli komplikacje, związane z tymi kontrowersjami się przedłużą, może to uniemożliwić realizację obiektu w planowanym terminie – a jest nim otwarcie lotniska w 2015 roku.

IG7LmVjP2ovc5Lt6pw0xewjUFKjsou0HEFPxBszo8CbTSmowlOzoUe0asCC3_lotnisko-szymany05.jpg

W konkursie na projekt lotniska w Szymanach przyznano też kolejne nagrody. Drugą otrzymała pracownia A Martinez-J LL Sisternas z Barcelony, trzecią – warszawskie biuro +48 Grupa Projektowa. Przyznano też czwartą (S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy z Warszawy) i piątą nagrodę (grupa architektów Łukasza Pity, Piotra Paczkowskiego, Marka Paczkowskiego oraz Martiny Melegari z Olsztyna i Sopotu).

Plansze konkursowe za: szymanyairport.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowe wcielenie białej kostki
Nowe wcielenie białej kostki

Historia miasta zapisana jest w jego architekturze i ci, którzy współcześnie w tę przestrzeń chcą wp ...

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera