Bardzo tani dom - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bardzo tani dom

 

Czas czytania: ~3 min


maLtGgnuxzEfnX0BylPvKotfYVYrNC68llduPc54eFLtvSmxfRShf9ibTH8V_osiedle-pasywne01.jpg

W Niemczech czy krajach skandynawskich domy pasywne są już codziennością – nie tylko inwestorzy sami chcą takie budować, ale też państwo sprzyja tego typu przedsięwzięciom. W Polsce rynek budownictwa pasywnego dopiero się rozwija, choć bez wątpienia to trend, który niedługo stanie się i u nas czymś naturalnym i oczywistym.

Elx7ImAmPIRWwar2sXPFwzU9LbRQc3epRLTkWieKW9eky96cYcvnF50KugRn_osiedle-pasywne02.jpg

„Naszą cechą narodową jest, że robimy wiele rzeczy na ostatnią chwilę i mobilizujemy się dopiero w obliczu bezpośredniego zagrożenia. Dlatego prognozuję, że będziemy świadkami urodzaju osiedli pasywnych w perspektywie 5-6 lat” – mówi właściciel firmy, która chcąc nieco wyprzedzić trendy buduje na obrzeżach Poznania osiedle niezwykle tanich w utrzymaniu domów jednorodzinnych.

QLJTUWHaR3M2QF7CAm0Qb4ATWK8PcLWWsA0qyY6YZACwpf11xy7vv6JArQPh_osiedle-pasywne03.jpg

„Przewaga domu pasywnego w stosunku do budynku konwencjonalnego jest podobna do przewagi nowego auta, które wchodziłoby obecnie na rynek i zamiast 12 litrów benzyny zużywałoby tylko 1,5 litra na 100 km”, obrazowo pokazuje zalety domu pasywnego szef firmy Neo-Bud, inwestora osiedla.

pZY7Jw4f00GNN2CFrDYpZ4dA8kGUrQcuAPNExGssuQmyHho7Hc6plkwSDpGK_osiedle-pasywne04.jpg

Osiedle „Passivia” – będą to trzy budynki, mieszczące po cztery mieszkania każde. Lokale mają mieć metraż od 69 do 76m2. Wnętrza budynków zaplanowano tak, aby łatwo można było połączyć ze sobą dwa mieszkania (gdyby klient chciał mieć większy metraż). Do każdego mieszkania przyporządkowany został ogródek, na piętrze lokale wyposażono także w balkon. Projektująca osiedle pracownia BUILDgreen Design nadała im przyjazne formy prostych brył, przekrytych dwuspadowymi dachami. Sylwetki domów urozmaicają charakterystyczne klatki schodowe zwieńczone skośnymi daszkami.

jZGXzVItQyORfEq9HvuBlnHEhtSJpeP4BKgjDHNosZCodIFnitubpo0YA4Cc_osiedle-pasywne05.jpg

Sekret sukcesu każdego budynku pasywnego tkwi w jakości użytych materiałów oraz szczelności konstrukcji budynku. Jak można się dowiedzieć z opisu technicznego osiedla: „Wszystkie elementy zewnętrznych przegród budynku są izolowane termicznie w takim stopniu, aby współczynnik U całej bryły budynku ze wszystkimi przegrodami zewnętrznymi nie przekraczał wartości 0,15 W/(m2K)”. Okna, dachy, materiały izolacyjne – każdy najdrobniejszy element konstrukcji budynku jest dobrany precyzyjnie i zamontowany tak, aby zminimalizować straty energii. Zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych wynosi około 120 kWh/(m2/rok). Domy w osiedlu „Passivia” dzięki szczelnej konstrukcji i odpowiednim materiałom budowlanym i systemom wentylacji będą go potrzebowały poniżej 15 kWh/(m2/rok), a więc ośmiokrotnie mniej.

SxdjFw019oMA1m2ibk7IRF51bDhq4vQawl5wrOpNEPTvPNHx8SXJDOOTELpH_osiedle-pasywne06.jpg

Oszczędność energii oraz jej optymalne wykorzystania wspomaga nie tylko odpowiednie ustawienie budynków względem stron światła, ale też odpowiednio dobrane urządzenia, niezbędne w każdym domu. Na bilans energetyczny każdego gospodarstwa ma przecież wpływ rodzaj i sposób używania pralki, lodówki, lamp czy sprzętów rtv.

Osiedle Passivia
Lokalizacja: Kotowo, obrzeża Poznania
Inwestor: Neo-Bud
Projektant: BUILDgreen Design, Tomasz Mielczyński
Planowane rozpoczęcie budowy: 2013
Planowane zakończenie budowy: 2014
Ilustracje: passivia.pl, blog.buildgreen.pl, buildgreen.pl, facebook.com/BUILDgreenDESIGN


Podepnij swój artykuł

tagi

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera