Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rem Koolhaas wzywa

 

Czas czytania: ~3 min


0AMUaPJBye6NzOFmvcRFv4Vqe4CVy3y7gnkZW94BTDJP6zIVetgnKR3yEbUv_biennale2-rem-koolhaas.jpg

7 czerwca 2014 roku w Wenecji rozpocznie się 14. Międzynarodowa Wystawa Architektury, potocznie nazywana Biennale Architektury (obywa się na przemian z Biennale Sztuki). Zarządzająca polskim udziałem w tych imprezach galeria Zachęta zaprasza wszystkich do udziału w konkursie na projekt ekspozycji w polskim pawilonie. Termin nadsyłania projektów upływa 15. września 2013 roku.

f9ZaXD5DU63dBQPIT4L7QyqAXyxa3NMC0E8XqnapndNFhwXsqrhMmV0geWns_biennale1.jpg

Jak za każdym razem, impreza ma swojego głównego kuratora, który wymyśla jej hasło przewodnie, problem lub zagadnienie, do którego powinny nawiązywać wystawy w pawilonach narodowych. „Szefem” Biennale w 2014 roku został Rem Koolhaas, laureat Pritzkera z 2000 roku oraz nagrody na osiągnięcia życia Biennale Architektury w 2010 roku. Zaproponowane przez niego hasło: „Fundamentals” odnosi się do upływającej w 2014 roku właśnie setnej rocznicy narodzin dwóch ważnych zjawisk: modernizmu i globalizacji. Tekst Koolhaasa, w którym wyjaśnia on swoją interpretację tego hasła można znaleźć na stronie internetowej galerii Zachęta (zacheta.art.pl).

zcUaglWq3axirEvmboFkcsq7TK8pDLm2dBJPDGEuXgg9FbWsChO6YDbkYak2_biennale3.jpg

Polska znajduje się w elitarnym gronie zaledwie trzydziestu kilku krajów, które w weneckim Gardini posiadają własny pawilon. Tym samym prezentacja naszego kraju odbywa się w najważniejszym miejscu każdego Biennale, w jego centrum, w sąsiedztwie pawilonów Francji, Niemiec, Rosji, USA itd. Kraje, które nie posiadają własnych pawilonów swoje wystawy lokują w wynajętych na terenie miasta lokalach (galeriach, sklepach, mieszkaniach) – a do tych znacznie trudniej dotrzeć, znaleźć je.

5IrpElFQQm4zP3TqL1bWrcegKuM9FZfcfIJYpNbnPqSBK5b0Zo3jTZezJ3Nc_biennale4-plan-polskiego-pawilonu.jpg

O ile w weneckim Biennale Sztuki Polska bierze udział od lat (bez sukcesów, ale i bez większych kontrowersji), o tyle uczestnictwo w Biennale Architektury wielokrotnie wiązało się z awanturami, dyskusjami, nawet skandalami (gigantyczną kompromitacją była polska wystawa podczas Biennale w 1996 roku - po niej na osiem lat polskie władze w ogóle wycofały się z uczestnictwa w imprezie). Jednocześnie to na Biennale Architektury właśnie Polska odniosła ogromny sukces - zdobyła najważniejszą nagrodę: ekspozycja w polskim pawilonie w 2008 roku została nagrodzona Złotym Lwem.

7DtyQDp2WJezLEetSm2xwVZBuMTjwiF27iqfgRLoyDNMzEhJOQbZ2tSZY84o_biennale5-polski-pawilon-w-2010-roku.jpg

Aby wreszcie oczyścić atmosferę wokół konkursów na ekspozycję oraz udziału naszego kraju w tej bardzo przecież ważnej, międzynarodowej imprezie dyrekcja galerii Zachęta postanowiła zmodyfikować zasady organizacji naszego udziału oraz regulamin konkursu na wystawę. Teraz wszystko ma być transparentne, jasne, dostosowane do wymogu czasów oraz możliwości polskich kuratorów.

Treść nowego regulaminu – który choć dłuższy niż w ubiegłych edycjach, jest bardziej precyzyjny i klarowny – można znaleźć na stronie internetowej Zachęty (zacheta.art.pl) oraz na założonym specjalnie na potrzeby konkursu blogu architektura2014.weebly.com. Tu mają być na bieżąco publikowane aktualności, związane z konkursem, tu będzie można też znaleźć odpowiedzi na część pytań związanych z imprezą.

sFRpVB58e642KZZ1NINgfaV8pfyQSb7WnN5BPJ2ovTd7RFKUl1ZnRa8A2srC_biennale6-polski-pawilon-w-2012-roku.jpg

Opracowanie projektu polskiej wystawy na Biennale w Wenecji – to zadanie prestiżowe, cenne w dorobku każdego kuratora. Dlatego tym bardziej warto zgłosić swoją propozycję. Szczególnie że wbrew pozorom owa ekspozycja nie ma być pokazem architektonicznych realizacji czy projektów. Ma być raczej refleksją na temat postawionego przez głównego kuratora problemu. A to daje ogromne pole do popisu.

Więcej informacji na:
zacheta.art.pl/article/view/1404/konkurs-la-biennale-di-venezia-2014
architektura2014.weebly.com
labiennale.org/en/architecture


Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera