Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zanurkuj w silosie

 

Czas czytania: ~3 min


Gf0R9Xxo41IeEZOihnqMsJWDhAeuTOex8PimXM8tN4eRA9wJTAlHrT5FGOm9_zeran-silosy01.jpg

W położonej 15km od centrum Warszawy poprzemysłowej okolicy Żerania znajdują się obecnie nieużywane magazyny, hale oraz silosy, w których niegdyś przechowywano cement. Przez lata działała bowiem w tym miejscu tzw. fabryka domów, zakład, produkujący elementy prefabrykowane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego. Choć to teren nadal kojarzący się z przemysłem, architekci dostrzegli jego niewątpliwy potencjał rekreacyjny. Płynący tędy Kanał Żerański wraz ze swoimi odnogami, łączący się z Zalewem Zegrzyńskim dają unikalne warunki do rekreacji dla wszystkich, lubiących wodę.

9bqCFist6eycrbkvT2tsQ31U9rWoTs6Hw3zLOdP1M2d11tsKzCqfphH2m2uw_zeran-silosy02.jpg
qQ1m3c8FnYte4riqWpG5bh9PPIBZUE3P6S6x009eLDSLa1qOrf4rkdzWNij4_zeran-silosy03.jpg

„Nasz projekt zakłada stworzenie w starych silosach będących kiedyś magazynem cementu luzem, całorocznego Centrum Nurkowania oraz Indoor Skydivingu. Nazwaliśmy go BS25. Istniejący obiekt znakomicie nadaje się do tej inwestycji, będzie jedynym w Polsce miejscem, gdzie adepci nurkowania będą mogli w pełni bezpieczny i kontrolowany sposób ćwiczyć schodzenie na głębokość 25m” – piszą architekci.

4V709dXqD8DNUiId6qqxA7G8x7sCSd1L93bNfwlTYJ4dyDQ3GamRJupL8YDw_zeran-silosy04.jpg

Architekci chcą bowiem wykorzystać nie tylko akweny wodne z ich infrastrukturą, ale i budynki stricte przemysłowe – czyli ogromne silosy. Nurkowanie w nich bez wątpienia byłoby atrakcją dla wszystkich, uprawiających ten sport. Na tym nie koniec: o ile jeden z silosów zamieniłby się w basen – studnię, drugi stałby się Centrum Indoor Skydivingu: „to miejsce, w którym będą spełniać się odwieczne marzenia ludzi o lataniu. W „tubie” pod wpływem pędu powietrza będzie można bezpiecznie trenować akrobacje w powietrzu”.

bFXyOkiqZidv8nqHwFwbxpe8ETkMnGS1RYzbZByW5qo5CLKOkAEtM8hCISIh_zeran-silosy05.jpg

Obie wieże zostałyby wyposażone w niezbędne funkcje. Wyliczają je architekci w autorskim opisie projektu: „Dodatkowe funkcje służyć będą zarówno ludziom przyjeżdżającym tam na parę godzin z rodzinami, jak i zorganizowanym grupom przyjeżdżającym na kilkudniowe szkolenia. Na parterze znajdują się: przestrzeń holu wejściowego z częścią wystawową, czytelnią prasy fachowej, zewnętrzną letnią kawiarnią oraz warsztat. Na poziomie +1 będą sklepy z wyposażeniem sportowców. Poziom +2,+3 to biura i administracja. Poziom +4 to hostel indoor skydivingowców, a na kondygnacji +5 znajdują się przeznaczone tej samej grupie sportowców salki szkoleniowe, przebieralnie i wejście do przestrzeni gdzie dobywa się trening praktyczny ”indoor skydiving”. Poziom +6 to hostel nurków, na poziomie +7 nurkowie maja miejsce na szkolenia i pokazy, natomiast poziom +8 to jest miejsce gdzie nurkowie przebierają się (z podziałem na część męską i damską). Jest to też strefa buforu, przez który nurkowie dostają się bezpośrednio do miejsca gdzie zaczynają nurkowanie. Na tym samym poziomie znajduje się także sala rozgrzewki. Na poziomie +9 w zachowanej przestrzeni nastawni znajdować się będzie mały bar z widokiem na panoramę miasta. Na wszystkich kondygnacjach są tarasy, gdzie można relaksować się po treningu, kontemplując otaczającą poprzemysłową scenerię poprzecinaną nitkami kanału Żerańskiego”.

kcoQWhsprnJdlfeXNevw3rdtxHK2sAQG8a0AdIIY9dpBxhMmpusiXeSQYnbY_zeran-silosy06.jpg

Pozostałe zabudowania na terenie dawnej fabryki łatwo dla się zaadaptować na hotele, biura czy lofty.

Oczywiście wszystkie obiektu muszą zostać poddane renowacji, z oczywistych powodów celem architektów jest aby zachowały swój surowy, przemysłowy charakter. Jak piszą autorzy tej koncepcji: „Realizacja tego projektu ma wyznaczyć kierunek dla rozwoju dzielnicy i może stać się alternatywnym centrum kultury i sportu w tej części Warszawy”.

jYCVdPTLOxoc39jBpis7cAR6YvAjwyxKbMlr5jfVSfQLUAO3q1i2wHNBjCAO_zeran-silosy07.jpg

Modernizacja istniejących silosów nad kanałem Żerańskim na Całoroczne Centrum Nurkowań i Indoor Skydivingu - BS25
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Inwestor: Błękitne Studnie Sp.z o.o
Projektanci: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Moko Architects / MFRMGR
Współpraca: Kacper Kuczyński, Tomasz Tymiński
Powierzchnia użytkowa obiektu: 2280,8 m2
Wizualizacje: mokoarchitects.pl, mfrmgr.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Muzeum Warszawy wśród laureatów konkursu Zabytek Zadbany 2020
Muzeum Warszawy wśród laureatów konkursu Zabytek Zadbany 2020

Konkurs „Zabytek Zadbany” organizuje co roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generaln ...

Webinarium Schüco: Energooszczędne systemy okien i drzwi przesuwnych Schüco PVC w budownictwie mieszkaniowym.
Webinarium Schüco: Energooszczędne systemy okien i drzwi przesuwnych Schüco PVC w budownictwie mieszkaniowym.

Jakie korzyści zapewniają architektom i użytkownikom nowoczesne systemy Schüco z PVC-U? Odpowiedź na ...

Dom na Dolnym Śląsku od Moomo Architects
Dom na Dolnym Śląsku od Moomo Architects

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego na Dolnym Śląsku Moomoo Architects opracowali dla rodz ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera