Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Blok otwarty

 

Czas czytania: ~3 min


ZzcSG5ui3HXYGV1zfuwx4cYwZKwlePshklzynoxQuI4C0rzCOAfQVNg33Wkh_trzonolinowiec09.jpg

Trzonolinowiec – to wśród miłośników architektury jeden z bardziej znanych budynków we Wrocławiu. Modernistyczny gmach ma unikalna konstrukcję, opartą na żelbetowym trzonie, na którym niejako zawieszony został wielopiętrowy obiekt. Dzięki temu zabiegowi można było podciąć cały parter wieżowca tak, że wygląda on jak zawieszony w powietrzu.

eQyrtvzCDBDRu4U8dVLlEmJhwisEUiti5LGKJ5IV2c9iAQxAmkBkK4wtpIWx_trzonolinowiec10.jpg

Tą ideą – wcieloną w życie po raz pierwszy we Wrocławiu w latach 1961-67, kiedy Trzonolinowiec był budowany – zainspirowali się architekci z pracowni KMA, Anna Misiura i Łukasz Kabarowski, projektując budynek mieszkalny dla nowopowstającego osiedla Nowe Żerniki.

eK8mp4DsY7nhVevdaTvjkMtNQXiK7nvkg4SsMjfCJsRW2VXPfUsztIncX8Mj_trzonolinowiec04.jpg
QmSK0YCUmXlaGzUIi0I8iipCkbfAXKOt19gK0Q4683kaFxFBxLdHMdEyBov4_trzonolinowiec05.jpg

Budynek ma być innowacyjny tak samo jak całe osiedle. Ma ono być zaprojektowane tak, aby ułatwiać budowanie społecznych więzi, aby zachęcać do wychodzenia z domu, do budowania poczucia tożsamości z miejscem, w którym się mieszka. Ma dawać poczucie bezpieczeństwa i wolności zarazem, sprzyjać nawiązywaniu kontaktów i po prostu wygodnemu życiu. Projekt urbanistyczny osiedla oraz architektoniczny jego zabudowy mają być odpowiedzią, lekarstwem na zdiagnozowany problem współczesnej architektury mieszkaniowej: „anonimowość i degradacja znaczenia wspólnoty są najczęstszymi zjawiskami, występującymi na nowo powstających, podmiejskich osiedlach. Brak też identyfikacji z przestrzeniami półpublicznymi i publicznymi, z własnym blokiem, podwórkiem czy pobliskim skwerem. Ten stan rzeczy może zmienić zindywidualizowana architektura, której nadrzędnym celem będzie zapewnienie mieszkańcom poczucia przynależności i bezpieczeństwa, stanowiącymi jedną z podstawowych i najważniejszych ludzkich potrzeb”.

maTaQTv24A0dIgSKMNEKqDky1MlfxmjJiSu1bbBbJlDvmMWVv3MDHcjx3MOS_trzonolinowiec02.jpg

Dla osiedla Nowe Żerniki Anna Misiura i Łukasz Kabarowski zaprojektowali Trzonowiec, który – jak piszą – „jest zaproszeniem, otwartą furtką i wyzwaniem, rzuconym zamkniętym i strzeżonym osiedlom. Jego nietypowa konstrukcja umożliwia uwolnienie parteru i połączenie przestrzeni ulicy z wewnętrznym, zielonym podwórkiem, na którym znajduje się plac zabaw, otoczony wysokimi drzewami”.

68OQHmyqSP3Qj3AgvHn7EqTGgg86oLdhsF3hYrBeLCqo57toIOabWQ4FN9Bn_trzonolinowiec03.jpg

Inspirując się „przodkiem” z lat 60. stworzyli projekt architektoniczny domu o konstrukcji opartej na centralnie postawionym trzonie. Dzięki niej układ każdej z kondygnacji można dowolnie kształtować, można przeszklić wszystkie elewacje, można budynek maksymalnie otworzyć na zewnątrz. Otwierać się na okolicę mają i mieszkania ze szklanymi tarasami, i parter domu. Przy czym otwartość tego drugiego ma mieć znaczenie społeczne: „parter to miejsce aktywności mieszkańców, zapewniające wizualną i funkcjonalną integrację pomiędzy wnętrzem kwartału a sąsiednimi parcelami. Sprzyja wygodnej komunikacji, dyskretnie wyznacza granicę między przestrzenią publiczną a półprywatną – bez zbędnych ogrodzeń i ścian” – podkreślają architekci.

q894MgvJoiRluKVI9vpkucE9O7WxJs6oPgr35TxqEtk6Ufo36oRmdQBSzshq_trzonolinowiec06.jpg
x6cSdv7xvPbwBGw1Sx408OdiEwuuB1ZmGnlrUeWx0i9VGDTTYwpK33RKfwD2_trzonolinowiec07.jpg

Trzonowiec ma być nie tylko innowacyjną budowlą pod względem konstrukcji i organizacji przestrzeni. Ma się stać też punktem orientacyjnym i przestrzenną dominantą osiedla. Tym bardziej więc musi być przyjazny, otwarty, zapraszający – bo takie ma być całe osiedle Nowe Żerniki. Anna Misiura i Łukasz Kabarowski piszą: „Trzonowiec jest więc próbą reaktywacji legendarnego trzonolinowca, odwołuje się do jego konstrukcji i do potencjału urbanistycznego, jaki niesie ze sobą taki typ budynku. To punkt, znak, rdzeń. To zaproszenie”.

YBe3SV3xD70s1ifka1sHfdD2RbJwFnPefFpzEpSdVWWqTIjEJ8Khwa7tnusP_trzonolinowiec08.jpg

Trzonowiec
Lokalizacja: osiedle Nowe Żerniki, Wrocław
Projektanci: KMA Kabarowski Misiura Architekci, Anna Misiura i Łukasz Kabarowski
Wizualizacje: OMI Media Production
Projekt: 2013
Planowana realizacja: 2016
Informacje: nowezerniki.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad
Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad

Parterowy dom w Mławie to przykład tego jak wpisać bryłę w klimat niewielkiej miejscowości, z zachow ...

Przebudowa domu kostki w Koszalinie
Przebudowa domu kostki w Koszalinie

Pracownia AMJ studio przeprojektowała dom jednorodzinny typu kostka z lat 70. w Koszalinie. Nazwa te ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera