Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Poprzemysłowy potencjał

 

Czas czytania: ~3 min


uoVJFPM0bInO7w3T7nVXOzn8BGO7h65l3RTNQN5EdvDeSSL4rBlaIvSyl77i_stocznia-gdynia-mlynski05.jpg

Stocznia Gdynia została zamknięta w 2008 roku. Teren, który niegdyś stanowił serce miasta, niezwykle ważną jego część stoi pusty. Stanisław Młyński, przygotowując projekt dyplomowy na Politechnice Poznańskiej postanowił poszukać sposobu na przywrócenie życia tej przestrzeni. „Projekt jest próbą ożywienia i rewitalizacji dawnej Stoczni Gdynia, przy pełnym zrozumieniu potencjału istniejącej infrastruktury, sytuacji ekonomicznej i aspektów społecznych, które były nierozerwalnie związane z funkcjonowaniem tego obszaru. Program wykorzystuje dostępną materię w celu dokonania pozytywnej ewolucji miejsca” – można przeczytać w opisie autorskim.

xor7ShdgRZYFdb2OWFlOq7ry7ZQleajWCxnhU3WCujY8hzl8tZzXW5B3uW8G_stocznia-gdynia-mlynski10.jpg
4hXlEnyieYNerUHG0Ei1sjXfmploQ7CvXEge0sGUy3Cx6OhdCYb8pU2KuLz6_stocznia-gdynia-mlynski02.jpg

Opracowana przez niego wizja zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym studenckim konkursie DAF (Designing Adaptable Futures). Co ważne i co podkreśla autor: „Do analizy urbanistyki, zagęszczenia zabudowy i rozmieszczenie przestrzeni publicznych zostały wykorzystane narzędzia parametryczne”.

FFZZ1wqHFylZXXEnGAnwAbifDSgYSUT9B6QMWpFRTQ9VYfB5IRdBkvihwmsK_stocznia-gdynia-mlynski01.jpg
Vb2H0H0GfT0uMqoC6Bbj6KMpa1nV4HCvIqD6jgNt9PHeHWTzWv0v4o7Rj1Jh_stocznia-gdynia-mlynski03.jpg

Stanisław Młyński opracował swój projekt bardzo rzetelnie: nie jest to tylko zrodzona w wyobraźni architekta wizja, ale opracowanie, uwzględniające wszystkie aspekty tematu, a przede wszystkim potrzeby jego przyszłych użytkowników. Niezwykle ważnym etapem procesu projektowego było wydarzenie, zorganizowane dla mieszkańców miasta, podczas którego autor poznał ich potrzeby i poglądy na temat przyszłości tego obszaru. Konsultacje z mieszkańcami – co podkreśla architekt – były nie tylko potrzebne, by potencjalni użytkownicy mogli zidentyfikować się z planowanymi zmianami, nie czuli się wykluczeni; okazały się również niezwykle inspirujące dla samego projektanta, ułatwiając zrozumienie faktu, że „że rysując linie mające tworzyć w przyszłości przestrzeń kreujemy miejsce egzystencji i po części styl życia konkretnej osoby”.

5nrddOdpnswZqUnAPWbTJ91uZfh5fWCloRZHdMOn2dbrZG1UqH6wYwxdkPur_stocznia-gdynia-mlynski04.jpg
KdDsACBttcbvDtI1HmwcI3x8nByZHPOfSczfgEIeqfdPMFMYuVzjmVaAljqV_stocznia-gdynia-mlynski06.jpg

„Przywrócenie do życia Stoczni ma być impulsem do dynamicznego rozwoju nauki i działań kreatywnych. Na każdym etapie projektowania starałem się analizować wpływ zastosowanych rozwiązań na miasto oraz mieć na uwadze problemy, z jakimi obecnie boryka się Gdynia. Ważnym elementem koncepcji jest propozycja wyprodukowania zabudowy przy użyciu linii montażowych Stoczni” – pisze Stanisław Młyński.

VrgGdrqVojixYv1GHzdmkVPEJgdLecTT2FqmFfBwc5prNJaVLhddhx0AGvDx_stocznia-gdynia-mlynski07.jpg
BWJRsh8IjfgkubQRdYqxTvaG0StCMZ1EakJCPHKpIhURLP8CCfmsGAmkbpsE_stocznia-gdynia-mlynski08.jpg

Ostateczną inspiracją dla propozycji architektoniczno-urbanistycznych była Natura. Architekt postanowił na terenie Stoczni wznieść struktury modułowe, powielane i powiększane w zależności od potrzeb. Bazą dla urbanistyki modernizowanego obszaru jest liniowy układ dawnych torowisk; w oparciu o niego oraz z użyciem istniejących wciąż urządzeń stoczniowych Młyński chce tworzyć dynamiczne, łatwe do modyfikacji zespoły zabudowy, konstruowane na podobnych zasadach ja w przypadku wielokomórkowych organizmów: „ich możliwości skalowania, rozrostu i adaptacji są procesami, które poprzez przetłumaczenie na język geometrii, stanowiły przyczynek do zastosowania systemu modułowego. Projekt opisuje każdą pojedynczą "komórkę", mającego rozwinąć się urb(org)anizmu, nadając jej indywidualne cechy”, pisze projektant.

eaQnXY5X8IlQ9gQjhJT67zTkfPk3IQhVG6t8K9M6P5yQAvkxUyUvheh3wkln_stocznia-gdynia-mlynski09.jpg

Ta koncepcja zagęszczęnia i modernizacji zabudowy na terenie Stoczni Gdynia nie jest tylko teoretyczna. Architekt nadał jej funkcje: „Proponuję, aby zakład tworzył zaawansowane technologicznie konstrukcje morskie, np. farmy wiatrowe (szacuje się, że ten sektor przemysłu pozwoliłby stworzyć ponad 8000 nowych miejsc pracy). Przedsięwzięcie to będzie wiązało się z wykreowaniem obszernego zaplecza serwisowego, laboratoryjnego i bazy badawczej, które mogłyby się rozwinąć na porzuconych obszarach zlokalizowanych wokół Stoczni. Dodatkowo mogłoby powstać w tym miejscu centrum edukacyjne oraz bardzo pożądane w Gdyni przestrzenie biurowe”.


Przy współudziale mieszkańców wokół zabudowań miałaby powstać przestrzeń publiczna. Wszystkie nowe obiekty budowane by były w poszanowaniu środowiska.

Więcej o projekcie i jego autorze:
https://vimeo.com/43742781
https://vimeo.com/28888971
http://cargocollective.com/stanislawmlynski


Podepnij swój artykuł

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera