Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Za kamienną kratą

 

Czas czytania: ~2 min


pblUmFgGxdBEempitD9pMswV1b7ykRlEzestwq9pxwXxugfqA0dXAEJnsgFm_centrum-nanotechnologii-gdansk01.jpg

Gmach CNMiKnO stanie wzdłuż ulicy Siedlickiej, która docelowo ma się stać jedną z głównych arterii wciąż rozbudowującego się kampusu. Ma mieć charakter nowoczesnej, tętniącej życiem ulicy. Jedną z budowli, która ma wspomóc tę przemianę jest właśnie Centrum Nanotechnologii oraz Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość.
Na projekt budynku odbył się konkurs architektoniczny, wygrany przez zespół projektantów z Przedsiębiorstwa Projektowo-Wdrożeniowego Fort. Zaproponowali oni czterokondygnacyjną bryłę (wysokość 15,5m) z wewnętrznym dziedzińcem. On to, wyposażony w wygodne meble i zieleń będzie służył studentom w chwilach przerw między zajęciami. Strefy relaksu z roślinnością i fotelami przewidziano też na każdej kondygnacji wewnątrz budynku.
Gmach ma jednak przede wszystkim pełnić funkcje naukowe. W pierwszym etapie inwestycji powstanie gmach Nanotechnologii z jedenastoma laboratoriami m.in. mikroskopii elektronowej, preparatyki metali, obróbki laserowej oraz badań mechanicznym i procesów degradacji.

QMLR5wLlcK2ESsMrbkE4dp8mSZbWdea1NrorWyhjbQ0UyalufblXpUMDU2MX_centrum-nanotechnologii-gdansk02.jpg
huQUXB7GSm1n1gkuzZgaTdxIfX8bZtH5KunurdAPGysncY5KVuMBEsbvqHwU_centrum-nanotechnologii-gdansk03.jpg

Budynek ma powstać ze szlachetnych materiałów: choć pierwotnie planowany czerwony kamień elewacyjny zostanie zastąpiony cegłą, ewentualną monotonię jej powierzchni przełamią poziome pasy z jasnego kamienia, dzielące elewację i będące nawiązaniem do estetyki neorenesansu niderlandzkiego, dominującego w historycznej części kampusu. Fasada od strony ulicy otrzyma formę kamiennej kraty, kryjącej naukowe przestrzenie. Aluminium i stal pojawią się w elementach wykończeniowych gmachu, płyty kamienno-betonowe pokryją dziedziniec. Ma się na nim pojawić nawet fontanna.

BT0N6Op10IpGcgwYrEPNBMfY6HIsbhuMmVsMEA2hv10NkxDLakC3mUjwJNaY_centrum-nanotechnologii-gdansk04.jpg

Prof. Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni FORT i współautor projektu po odebraniu pierwszej nagrody w konkursie mówił: „Nie stać nas na tandetną zabudowę. Zaprojektowaliśmy obiekt na wskroś nowoczesny, nawiązujący poprzez swą skalę, artykulację fasady oraz koloryt zastosowanych materiałów do najwyraźniejszych wartości reprezentowanych w architekturze historycznych budynków politechniki. Zależało nam również na tym, aby wprowadzić do kompleksu wyraźny element rekreacyjny – na wewnętrznym dziedzińcu zaprojektowaliśmy obszerny plac wyposażony w zieleń oraz elementy małej architektury. Również na każdej kondygnacji budynku zaprojektowaliśmy przestrzenie rekreacyjne z zielenią, fotelami, stolikami oraz wolnym dostępem do internetu”.

jSk7LfWqZU5vX1cCOrLTgxnMWZy7PlIFe42rBqtwsV71wWdMw4YHcyISTziQ_centrum-nanotechnologii-gdansk05.jpg

Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej oraz Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość
Lokalizacja: ul. Siedlicka, Gdańsk
Inwestor: Politechnika Gdańska
Projektanci: Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe Fort (I nagroda w konkursie SARP): Antoni Taraszkiewicz, Piotr Mazur, Wojciech Targowski, Karolina Taraszkiewicz, Agnieszka Malinowska, Paweł Podwojewski, Agnieszka Gruda, Roksana Czartopolska-Bętlejewska
Wykonawca: Mirbud SA
Szacowany koszt inwestycji: 29,4 mln zł (współfinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko)
Ilustracje: fort-architekci.pl, pg.gda.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Medusa Group na Nowym Rynku
Medusa Group na Nowym Rynku

„Inwestycja Nowy Rynek to wielofazowy projekt, który będzie się składał z 5 budynków o różnej funkcj ...

Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP
Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP, którego temat ...

Muzeum Warszawy wśród laureatów konkursu Zabytek Zadbany 2020
Muzeum Warszawy wśród laureatów konkursu Zabytek Zadbany 2020

Konkurs „Zabytek Zadbany” organizuje co roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generaln ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera