Kryształ wśród bloków - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kryształ wśród bloków

 

Czas czytania: ~3 min


Vn6D7vG2Slh2pX9QNYOCCBGSgObw7e2LE4Ip7l6wBFKVwCUac8UqrWXwuCb4_q22-kurylowicz01.jpg

Warszawska ulica Jana Pawła II, położona niedaleko Dworca Centralnego, w samym sercu stolicy, ruchliwa i szeroka jak na wielkie miasto przystało – to zarazem przestrzeń niezwykła. Kiedyś jej część należała to getta; w czasach PRL-u powstała tu jedna z najbardziej widowiskowych inwestycji mieszkaniowych tamtego okresu – Osiedle za Żelazną Bramą; po 1989 roku wzdłuż ulicy zaczęto budować biurowce – nowoczesne jak na tamte czasy, dziś nieco przestarzałe. Wśród owych biurowców w latach 90. stanął też hotel. Choć jego architektura nigdy nie była interesująca, oferowanym komfortem i usługami odbiegał on od przeciętnego polskiego hotelu. Z czasem jednak ten uznawany za elegancki obiekt przestał się wyróżniać na tle dziesiątków innych, nowszych tego typu budowli. Uznano, że jego czas minął.

yU4LWFJs2ccPkORBBQIQIl0t4mH3e9AMhWZlJ42nWxCVEjPsSvF9iv8fAA4w_q22-kurylowicz02.jpg

Teraz w jego miejscu rozpoczyna się budowa biurowca o nazwie Q22. Złożony z trzech części szklany gmach w najwyższym miejscu sięgnie 155 metrów.

Co ciekawe, wszystkie materiały uzyskane podczas rozbiórki hotelu zostały poddane recyklingowi – zostaną użyte ponownie. Dzięki temu zabiegowi pozyskano 1500 ton stali i 25000 ton betonowego kruszywa.

PnHja8ndr0nJptdpD4W5SWFdfORFL9cyJL7lIUno5QrffR4rsOJ6UUWMwWri_q22-kurylowicz03.jpg

Ewa Kuryłowicz z biura Kuryłowicz & Associates tak mówi o projekcie: „Wysokie budynki w centrach światowych miast są miarą ich ambicji i papierkiem lakmusowym stopnia technicznej maestrii ich budowniczych. Wzniesienie wieżowca w centrum Warszawy było marzeniem Stefana. Rozpoczęty przez niego projekt rozwinęliśmy tak, by nosił znamiona architektury wyrazistej, charakterystycznej i widocznej nie tylko w sylwecie miasta i jego historycznych wedutach, ale i w perspektywach warszawskich alei i ulic coraz mocniej zarysowującego się city. Q22 choć ze szczytem w chmurach, ziemi dotyka lekko, otwierając się na ulicę przyjaznym parterem. Oferuje przestrzenie wygodne do pracy, spotkań i rekreacji w komforcie, a jednocześnie w duchu innowacji, która od początku towarzyszyła temu projektowi”.

VdV7DVUFDzQMiAy2XHrykLfUGurWYY5AZ4ihWAFzVaYHeqe5QQlJWkOSCReh_q22-kurylowicz04.jpg

Choć na razie gmach można zobaczyć tylko na wizualizacjach, wiele osób już zaczęło nazywać go „kryształem”. To skojarzenie budzi nie tylko w całości przeszklona elewacja potężnej budowli, ale też załamania oraz wrażenie rozwarstwiania się ścian – gdy nagle spod wierzchniej warstwy szkła wydostaje się inna, jakby cieńsza i jaśniejsza.

8fQLPcOJc44bcITzYpvhgL2120veZvBhJNn83y6iDKaY4iclK2OMogaDL58e_q22-kurylowicz05.jpg

Q22 będzie górował nad okolicą – mimo że w sąsiedztwie znajdują się wysokościowce, żaden nie sięga 155m. Szklany biurowiec stanie naprzeciwko kompleksu Atrium – biurowców reprezentujących „poprzednią epokę”, a także obok wielkich „szaf” mieszkalnych, czyli bloków Osiedla za Żelazną Bramą. W tej stylistycznie chaotycznej, ale wielkogabarytowej, wielkomiejskiej zabudowie nie będzie raził. Czy jego załamujące światło elewacje wniosą tu nową jakość – okaże się w pierwszym kwartale 2016 roku, kiedy to ma zakończyć się jego budowa.

Certyfikat BREEM na poziomie Excellent ma zaświadczać o tym, że biurowiec będzie przyjazny i środowisku, i użytkownikom. Poza przestrzeniami stricte biurowymi znajdą się tu także gabinety i sale konferencyjne wykończone w najwyższym standardzie. Z myślą o użytkownikach w gmachu przewidziano miejsce na restauracje, sale fitness, gabinety odnowy. Na podziemnym parkingu pomieści się kilkaset aut (w tym 10 rowerów).

SpxkRAhI5nHViOlRGt9sHBQCpIAQdSrN02VWKHL47JCE9Naj6K4pXUyKdyFp_q22-kurylowicz06.jpg

Rafał Mazurczak, dyrektor Działu Biur i Hoteli Echo Investment tak opisuje nowe przedsięwzięcie swojej firmy: „Q to Quality - czyli jakość projektu i jego wykonania. Q to także ładunek, z jakim ten biurowiec będzie oddziaływać na miasto. Wreszcie, Q to także quartz, czyli kryształ o przejrzystej i doskonałej strukturze”.

Y17C8kKLIspONPsRcVhE6LnSx2Cyd6DrSnMpQlNx2GrxskZbFNBLpiPYM2ZE_q22-kurylowicz07.jpg

Q22
Lokalizacja: Warszawa, ul. Jana Pawła/Grzybowska
Inwestor: Echo Investment
Projektanci: APA Kuryłowicz&Associates: Jacek Świderski, Ewa Kuryłowicz, Max Dobkowski, Julita Jaskulska, Magdalena Pawlak, Marcin Szubski, Michał Tęskny; Współpraca: Piotr Pietruczak, Ewa Stankiewicz, Dominika Wojciechowska, Magdalena Krześniak
Współpraca projektowa: Buro Happold Polska
Projekt: 2013
Planowana realizacja: 2016
Powierzchnia użytkowa: 91164 m2
Powierzchnia zabudowy: 53886 m2
Koszt inwestycji: 500 mln zł
Ilustracje: apaka.com.pl, echo.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom z czapką z pracowni IFAgroup
Dom z czapką z pracowni IFAgroup

W pracowni IFAgroup powstał projekt domu jednorodzinnego w jednej z dzielnic Gdańska. Ta okolica jes ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera