Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kryształ wśród bloków

 

Czas czytania: ~3 min


Vn6D7vG2Slh2pX9QNYOCCBGSgObw7e2LE4Ip7l6wBFKVwCUac8UqrWXwuCb4_q22-kurylowicz01.jpg

Warszawska ulica Jana Pawła II, położona niedaleko Dworca Centralnego, w samym sercu stolicy, ruchliwa i szeroka jak na wielkie miasto przystało – to zarazem przestrzeń niezwykła. Kiedyś jej część należała to getta; w czasach PRL-u powstała tu jedna z najbardziej widowiskowych inwestycji mieszkaniowych tamtego okresu – Osiedle za Żelazną Bramą; po 1989 roku wzdłuż ulicy zaczęto budować biurowce – nowoczesne jak na tamte czasy, dziś nieco przestarzałe. Wśród owych biurowców w latach 90. stanął też hotel. Choć jego architektura nigdy nie była interesująca, oferowanym komfortem i usługami odbiegał on od przeciętnego polskiego hotelu. Z czasem jednak ten uznawany za elegancki obiekt przestał się wyróżniać na tle dziesiątków innych, nowszych tego typu budowli. Uznano, że jego czas minął.

yU4LWFJs2ccPkORBBQIQIl0t4mH3e9AMhWZlJ42nWxCVEjPsSvF9iv8fAA4w_q22-kurylowicz02.jpg

Teraz w jego miejscu rozpoczyna się budowa biurowca o nazwie Q22. Złożony z trzech części szklany gmach w najwyższym miejscu sięgnie 155 metrów.

Co ciekawe, wszystkie materiały uzyskane podczas rozbiórki hotelu zostały poddane recyklingowi – zostaną użyte ponownie. Dzięki temu zabiegowi pozyskano 1500 ton stali i 25000 ton betonowego kruszywa.

PnHja8ndr0nJptdpD4W5SWFdfORFL9cyJL7lIUno5QrffR4rsOJ6UUWMwWri_q22-kurylowicz03.jpg

Ewa Kuryłowicz z biura Kuryłowicz & Associates tak mówi o projekcie: „Wysokie budynki w centrach światowych miast są miarą ich ambicji i papierkiem lakmusowym stopnia technicznej maestrii ich budowniczych. Wzniesienie wieżowca w centrum Warszawy było marzeniem Stefana. Rozpoczęty przez niego projekt rozwinęliśmy tak, by nosił znamiona architektury wyrazistej, charakterystycznej i widocznej nie tylko w sylwecie miasta i jego historycznych wedutach, ale i w perspektywach warszawskich alei i ulic coraz mocniej zarysowującego się city. Q22 choć ze szczytem w chmurach, ziemi dotyka lekko, otwierając się na ulicę przyjaznym parterem. Oferuje przestrzenie wygodne do pracy, spotkań i rekreacji w komforcie, a jednocześnie w duchu innowacji, która od początku towarzyszyła temu projektowi”.

VdV7DVUFDzQMiAy2XHrykLfUGurWYY5AZ4ihWAFzVaYHeqe5QQlJWkOSCReh_q22-kurylowicz04.jpg

Choć na razie gmach można zobaczyć tylko na wizualizacjach, wiele osób już zaczęło nazywać go „kryształem”. To skojarzenie budzi nie tylko w całości przeszklona elewacja potężnej budowli, ale też załamania oraz wrażenie rozwarstwiania się ścian – gdy nagle spod wierzchniej warstwy szkła wydostaje się inna, jakby cieńsza i jaśniejsza.

8fQLPcOJc44bcITzYpvhgL2120veZvBhJNn83y6iDKaY4iclK2OMogaDL58e_q22-kurylowicz05.jpg

Q22 będzie górował nad okolicą – mimo że w sąsiedztwie znajdują się wysokościowce, żaden nie sięga 155m. Szklany biurowiec stanie naprzeciwko kompleksu Atrium – biurowców reprezentujących „poprzednią epokę”, a także obok wielkich „szaf” mieszkalnych, czyli bloków Osiedla za Żelazną Bramą. W tej stylistycznie chaotycznej, ale wielkogabarytowej, wielkomiejskiej zabudowie nie będzie raził. Czy jego załamujące światło elewacje wniosą tu nową jakość – okaże się w pierwszym kwartale 2016 roku, kiedy to ma zakończyć się jego budowa.

Certyfikat BREEM na poziomie Excellent ma zaświadczać o tym, że biurowiec będzie przyjazny i środowisku, i użytkownikom. Poza przestrzeniami stricte biurowymi znajdą się tu także gabinety i sale konferencyjne wykończone w najwyższym standardzie. Z myślą o użytkownikach w gmachu przewidziano miejsce na restauracje, sale fitness, gabinety odnowy. Na podziemnym parkingu pomieści się kilkaset aut (w tym 10 rowerów).

SpxkRAhI5nHViOlRGt9sHBQCpIAQdSrN02VWKHL47JCE9Naj6K4pXUyKdyFp_q22-kurylowicz06.jpg

Rafał Mazurczak, dyrektor Działu Biur i Hoteli Echo Investment tak opisuje nowe przedsięwzięcie swojej firmy: „Q to Quality - czyli jakość projektu i jego wykonania. Q to także ładunek, z jakim ten biurowiec będzie oddziaływać na miasto. Wreszcie, Q to także quartz, czyli kryształ o przejrzystej i doskonałej strukturze”.

Y17C8kKLIspONPsRcVhE6LnSx2Cyd6DrSnMpQlNx2GrxskZbFNBLpiPYM2ZE_q22-kurylowicz07.jpg

Q22
Lokalizacja: Warszawa, ul. Jana Pawła/Grzybowska
Inwestor: Echo Investment
Projektanci: APA Kuryłowicz&Associates: Jacek Świderski, Ewa Kuryłowicz, Max Dobkowski, Julita Jaskulska, Magdalena Pawlak, Marcin Szubski, Michał Tęskny; Współpraca: Piotr Pietruczak, Ewa Stankiewicz, Dominika Wojciechowska, Magdalena Krześniak
Współpraca projektowa: Buro Happold Polska
Projekt: 2013
Planowana realizacja: 2016
Powierzchnia użytkowa: 91164 m2
Powierzchnia zabudowy: 53886 m2
Koszt inwestycji: 500 mln zł
Ilustracje: apaka.com.pl, echo.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera