Muzeum energii - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum energii

 

Czas czytania: ~3 min


rkFc3kIn7xHK6ZxdrlMkVcNJSmGVyFtMuSSRp4wZa0EUoyct6Q9Vua3Y8QO6_centrum-nauki-i-techniki-energia-10.jpg

„Nadzieje pokładane w karlińskiej ropie były duże, ale złoża okazały się niezbyt wielkie, z czasem wydobywana ropa skończyła się. Od tamtego wydarzenia minęło już prawie trzydzieści lat, ale Karlino ciągle kojarzone jest z ropą. Fakt ten postanowiliśmy wykorzystać w promocji Karlina i regionu. I tak narodził się pomysł budowy Centrum Nauki i Techniki Energia”, tłumaczył w 2012 roku przedstawiciel karlińskiego samorządu decyzję o budowie niezwykłego centrum nauki o energii. Wiosną 2012 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowej placówki. Pierwszą nagrodę otrzymała propozycja zgłoszona przez pracownię JAZ+Architekci (opracowana we współpracy z biurem Fabryka Dekoracji). Obecnie trwają prace nad tym projektem – ma być on realizowany. W lutym 2013 roku gmina Karlino podpisała też umowę z Politechniką Koszalińskiej, która ma wspomóc merytorycznie budowę i rozwój Centrum „Energia”, z uczelni mają się rekrutować specjaliści, którzy opracują program naukowy i edukacyjny.

8UeRpXr5zuUTyUOqA2uUocVAgM6HF8CQTspXu93glg8asoxpMdKyV1DVooIy_centrum-nauki-i-techniki-energia-15.jpg
yJbm9eDHVjmvJIxfMiuOVpGnImoKnuURuZ64SJlxBONTeQgnU0mQT0QDsPqp_centrum-nauki-i-techniki-energia-01.jpg
XF0nVOmsvw45gaYfsoDWv0PhILwWSt0K9xP2AWCWXfTX9V53GN93ub7oXXdP_centrum-nauki-i-techniki-energia-02.jpg

Bo – jak piszą architekci – „Centrum Nauki i Techniki ENERGIA to obiekt o wielofunkcyjnym charakterze, łączący zadania edukacyjne, muzealne i naukowo–badawcze”. Istnienie obiektu będzie oczywiście wiązało się z tradycją wydobycia ropy w tej okolicy, jednak nie ma być to jedyny wątek, poruszany na ekspozycji. Centrum „Energia” ma bowiem edukować, prowadzić badania i pobudzać dyskusję na temat różnych źródeł energii, także tych „zielonych”, ekologicznych, odnawialnych. Aż pięć hektarów ma zająć Park Laboratorium, obszar, na który poznać będzie można wiele różnych metod pozyskiwania energii; tego tematu dotyczyć będzie również interaktywny plac zabaw dla dzieci.

2i2NztDqRtDnpLJW3eVfOYOmMqcmUeQH7Mgv2WtkoiUDSy7HPrWDJv8RKNL9_centrum-nauki-i-techniki-energia-03.jpg
yb5uAE3tfTQi3JQidFnrVPp1W4SVHLd9ghQrZVZEGCfio8dvhP4usvIAMAN8_centrum-nauki-i-techniki-energia-04.jpg
eBqCyF4sp3XKeETwPRRhUuhEo3OClbRTDXkAkpHWtMEgmySserWpROB0RA40_centrum-nauki-i-techniki-energia-05.jpg

”Energia” być nowoczesnym obiektem, w którym będą pracowali naukowcy, ale jednocześnie grupy turystów czy rodziny z dziećmi otrzymają porcję i wiedzy, i rozrywki. Głównej ekspozycji towarzyszyć będą dodatkowe funkcje: powstaną sale konferencyjne, kawiarnie, sala kinowa. Główną atrakcją ma być rekonstrukcja gaszenia płonącego szybu naftowego – powtórzenie sytuacji z 1980 roku. Aby widzowie mogli wygodnie oglądać ten spektakl na dziedzińcu Centrum powstanie specjalny amfiteatr.

zxMZ7gM2lr2wW7tph8SgOFUKsGrgne5SEcScrY0gDQam07AR9mBESAgfWwQS_centrum-nauki-i-techniki-energia-06.jpg
NKQib71l7Bj2iEhdnYGA0Idgy6QcXKOh7AJtUCZN2vGB8GZLk0T2wzl4eD0J_centrum-nauki-i-techniki-energia-07.jpg
6NnzY0iJ0TC4UC56N5bmfN4oB3azBroDZEwwd7wm6ZkGCIrn8hQpN35pnaSv_centrum-nauki-i-techniki-energia-08.jpg

Projekt architektoniczny, jaki zaproponowała w konkursie pracownia JAZ+Architekci powstał z inspiracji formą słupa bazaltowego, skały wulkanicznej o bardzo charakterystycznym kształcie sześcioboku. Ta forma przypadła do gustu jury. Jak można było przeczytać w uzasadnieniu wyników konkursu: „Projekt, który okazał się najlepszy został przede wszystkim doceniony za: nowatorski kształt oraz ukształtowanie powierzchni terenu wokół Centrum, zainspirowane słupami bazaltowymi; zaproponowanie logicznego merytorycznie ciągu zwiedzania dla odbiorców w różnym wieku; propozycję realizacji Parku Laboratorium, będącego miejscem lokalizacji przykładowych obiektów obrazujących pozyskiwania tzw. zielonej energii; możliwość budowy etapami”.Projekt biura JAZ+Architekci wykracza poza czystą architekturę – architekci zaplanowali ukształtowanie całego terenu, układ tarasowy jego poszczególnych części. Jak opisał to portal Karlino.pl: „Autorzy zwycięskiego projektu na Centrum Nauki i Techniki ENERGIA w Karlinie zaproponowali architekturę obiektu oraz terenu o niezwykle nowoczesnej stylistyce z zachowaniem naturalnego, geologicznego ukształtowania terenu. Dodatkowo założono, że część obiektu zostanie zarezerwowana dla przedsięwzięć komercyjnych, np. restauracji, sklepów, księgarni”.


Władze miasta Karlino prace na budowie Centrum „Energia” chciałyby rozpocząć w 2014 roku i zakończyć po dwóch-trzech latach.

Centrum Nauki i Techniki „Energia”
Lokalizacja: Karlino, okolice skrzyżowania drogi krajowej nr 6 Szczecin - Gdańsk i drogi wojewódzkiej nr 163 Kołobrzeg- Wałcz
Inwestor: gmina Karlino
Projektanci: JAZ+Architekci, oraz Fabryka Dekoracji: Julian Żmijewski, Andrzej Jaworski, Marcin Pietuch (FD), Piotr Giemborek (FD), Nikodem Kursa (FD), Justyna Zamulińska (FD), Dominika Pietuch (FD)
Projekt: 2012
Ilustracje: jazplus.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy
Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy

Zespół pracowni Architekci Gadomscy pod kierunkiem Piotra Gadomskiego stworzył dla Państwowego Lice ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera