Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum energii

 

Czas czytania: ~3 min


rkFc3kIn7xHK6ZxdrlMkVcNJSmGVyFtMuSSRp4wZa0EUoyct6Q9Vua3Y8QO6_centrum-nauki-i-techniki-energia-10.jpg

„Nadzieje pokładane w karlińskiej ropie były duże, ale złoża okazały się niezbyt wielkie, z czasem wydobywana ropa skończyła się. Od tamtego wydarzenia minęło już prawie trzydzieści lat, ale Karlino ciągle kojarzone jest z ropą. Fakt ten postanowiliśmy wykorzystać w promocji Karlina i regionu. I tak narodził się pomysł budowy Centrum Nauki i Techniki Energia”, tłumaczył w 2012 roku przedstawiciel karlińskiego samorządu decyzję o budowie niezwykłego centrum nauki o energii. Wiosną 2012 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowej placówki. Pierwszą nagrodę otrzymała propozycja zgłoszona przez pracownię JAZ+Architekci (opracowana we współpracy z biurem Fabryka Dekoracji). Obecnie trwają prace nad tym projektem – ma być on realizowany. W lutym 2013 roku gmina Karlino podpisała też umowę z Politechniką Koszalińskiej, która ma wspomóc merytorycznie budowę i rozwój Centrum „Energia”, z uczelni mają się rekrutować specjaliści, którzy opracują program naukowy i edukacyjny.

8UeRpXr5zuUTyUOqA2uUocVAgM6HF8CQTspXu93glg8asoxpMdKyV1DVooIy_centrum-nauki-i-techniki-energia-15.jpg
yJbm9eDHVjmvJIxfMiuOVpGnImoKnuURuZ64SJlxBONTeQgnU0mQT0QDsPqp_centrum-nauki-i-techniki-energia-01.jpg
XF0nVOmsvw45gaYfsoDWv0PhILwWSt0K9xP2AWCWXfTX9V53GN93ub7oXXdP_centrum-nauki-i-techniki-energia-02.jpg

Bo – jak piszą architekci – „Centrum Nauki i Techniki ENERGIA to obiekt o wielofunkcyjnym charakterze, łączący zadania edukacyjne, muzealne i naukowo–badawcze”. Istnienie obiektu będzie oczywiście wiązało się z tradycją wydobycia ropy w tej okolicy, jednak nie ma być to jedyny wątek, poruszany na ekspozycji. Centrum „Energia” ma bowiem edukować, prowadzić badania i pobudzać dyskusję na temat różnych źródeł energii, także tych „zielonych”, ekologicznych, odnawialnych. Aż pięć hektarów ma zająć Park Laboratorium, obszar, na który poznać będzie można wiele różnych metod pozyskiwania energii; tego tematu dotyczyć będzie również interaktywny plac zabaw dla dzieci.

2i2NztDqRtDnpLJW3eVfOYOmMqcmUeQH7Mgv2WtkoiUDSy7HPrWDJv8RKNL9_centrum-nauki-i-techniki-energia-03.jpg
yb5uAE3tfTQi3JQidFnrVPp1W4SVHLd9ghQrZVZEGCfio8dvhP4usvIAMAN8_centrum-nauki-i-techniki-energia-04.jpg
eBqCyF4sp3XKeETwPRRhUuhEo3OClbRTDXkAkpHWtMEgmySserWpROB0RA40_centrum-nauki-i-techniki-energia-05.jpg

”Energia” być nowoczesnym obiektem, w którym będą pracowali naukowcy, ale jednocześnie grupy turystów czy rodziny z dziećmi otrzymają porcję i wiedzy, i rozrywki. Głównej ekspozycji towarzyszyć będą dodatkowe funkcje: powstaną sale konferencyjne, kawiarnie, sala kinowa. Główną atrakcją ma być rekonstrukcja gaszenia płonącego szybu naftowego – powtórzenie sytuacji z 1980 roku. Aby widzowie mogli wygodnie oglądać ten spektakl na dziedzińcu Centrum powstanie specjalny amfiteatr.

zxMZ7gM2lr2wW7tph8SgOFUKsGrgne5SEcScrY0gDQam07AR9mBESAgfWwQS_centrum-nauki-i-techniki-energia-06.jpg
NKQib71l7Bj2iEhdnYGA0Idgy6QcXKOh7AJtUCZN2vGB8GZLk0T2wzl4eD0J_centrum-nauki-i-techniki-energia-07.jpg
6NnzY0iJ0TC4UC56N5bmfN4oB3azBroDZEwwd7wm6ZkGCIrn8hQpN35pnaSv_centrum-nauki-i-techniki-energia-08.jpg

Projekt architektoniczny, jaki zaproponowała w konkursie pracownia JAZ+Architekci powstał z inspiracji formą słupa bazaltowego, skały wulkanicznej o bardzo charakterystycznym kształcie sześcioboku. Ta forma przypadła do gustu jury. Jak można było przeczytać w uzasadnieniu wyników konkursu: „Projekt, który okazał się najlepszy został przede wszystkim doceniony za: nowatorski kształt oraz ukształtowanie powierzchni terenu wokół Centrum, zainspirowane słupami bazaltowymi; zaproponowanie logicznego merytorycznie ciągu zwiedzania dla odbiorców w różnym wieku; propozycję realizacji Parku Laboratorium, będącego miejscem lokalizacji przykładowych obiektów obrazujących pozyskiwania tzw. zielonej energii; możliwość budowy etapami”.Projekt biura JAZ+Architekci wykracza poza czystą architekturę – architekci zaplanowali ukształtowanie całego terenu, układ tarasowy jego poszczególnych części. Jak opisał to portal Karlino.pl: „Autorzy zwycięskiego projektu na Centrum Nauki i Techniki ENERGIA w Karlinie zaproponowali architekturę obiektu oraz terenu o niezwykle nowoczesnej stylistyce z zachowaniem naturalnego, geologicznego ukształtowania terenu. Dodatkowo założono, że część obiektu zostanie zarezerwowana dla przedsięwzięć komercyjnych, np. restauracji, sklepów, księgarni”.


Władze miasta Karlino prace na budowie Centrum „Energia” chciałyby rozpocząć w 2014 roku i zakończyć po dwóch-trzech latach.

Centrum Nauki i Techniki „Energia”
Lokalizacja: Karlino, okolice skrzyżowania drogi krajowej nr 6 Szczecin - Gdańsk i drogi wojewódzkiej nr 163 Kołobrzeg- Wałcz
Inwestor: gmina Karlino
Projektanci: JAZ+Architekci, oraz Fabryka Dekoracji: Julian Żmijewski, Andrzej Jaworski, Marcin Pietuch (FD), Piotr Giemborek (FD), Nikodem Kursa (FD), Justyna Zamulińska (FD), Dominika Pietuch (FD)
Projekt: 2012
Ilustracje: jazplus.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera