Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przegląd młodej polskiej architektury - projekty, wywiady

 

Czas czytania: ~2 min


pNL96y1N42ZoUJIo9VXJrGtu0yIExOkS3cAevmR74aT5kzIwFM0yOMoCwTw8_awangarda-jaroslaw-mazurek-small.jpg

Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi wydało bezpłatny przewodnik po młodej polskiej architekturze: Awangarda jutra? /Mapa|013. Można go znaleźć w całej Polsce w ośrodkach związanych z kulturą, sztuką, architekturą i designem, klubokawiarniach oraz w wybranych europejskich centrach architektury. Publikacja jest również dostępna w wersji internetowej na stronie projektu: awangardajutra.pl

Przewodnik w formie mapy zawiera prezentację szesnastu projektów młodych architektów i wywiady z nimi na temat współczesnych problemów projektowych, architektonicznego światopoglądu czy przyjętego modelu pracy. Celem wydawnictwa jest pogłębienie wiedzy o zjawisku współczesnej polskiej architektury i zachęcenie do samodzielnych poszukiwań i śledzenia jej rozwoju. Z założenia nie jest to kompendium wiedzy, ale kuratorski wybór rodzimych biur i samodzielnie działających architektów, który stanowią znaczący fragment współczesnego architektonicznego obrazu.

Wybór przedstawionych projektantów jest autorski. Punktem wspólnym jest kryterium wieku. Młode pokolenie w tym przypadku rozumiane jest jako grupa projektantów, którzy nie przekroczyli czterdziestego roku życia. W projekcie udział wzięli: +48, 137kilo, Aleksandra Wasilkowska, Bridge, BudCud, Jakub Szczęsny, Jan Strumiłło, Karol Żurawski, Maciej Siuda, Maciej Jakub Zawadzki, Marcin Kwietowicz, Michalewicz Tański, mode:lina, MOOMOO, NarchitekTURA i WWAA.

Koncept Awangarda jutra? został zainicjowany w 2011 r. przez Centrum Architektury i Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi i był do tej pory cyklem wystaw i spotkań. – Każdej z trzech edycji wystawy towarzyszył katalog, od pewnego czasu obserwowaliśmy jednak potrzebę wydania kompaktowej publikacji, będącej rodzajem mapy, która pozwoli na bliższą eksplorację rodzimej architektury we własnym zakresie – mówi Igor Gałązkiewicz, Dyrektor CAiW. – To było punktem wyjścia w myśleniu o tym wydawnictwie – dodaje Gałązkiewicz. Bezpłatna forma publikacji ma ułatwić wprowadzenie jej do szerokiego obiegu i świadomości odbiorców kultury.

Rozszerzona wersja publikacji, również w wersji anglojęzycznej, jest dostępna po zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na mapie i na stronie awangardajutra.pl. Internetowa wersja zawiera obszerniejszą prezentację projektów i pełne wywiady z młodymi twórcami.

Projekt Awangarda jutra? /Mapa|013 został zrealizowany we współpracy z Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania w Łodzi jest oraz Teatrem Wielkim – Operą Narodową/ OperaLab.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera