PPP na kolorowo - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


PPP na kolorowo

 

Czas czytania: ~2 min


Dom studencki kompleks sportowo-rekreacyjny

 

UecDOiSLZl9FWuhBSUn377i2FgYCvDzT4AcZ3BnK5oOxMEo3eiXBkGDdQIV6_ppp-akademiki-neo-swiat06.jpg

14 października 2013 roku w obecności minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej podpisano pierwszą w Polsce umowę realizowaną przez uczelnię publiczną w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

DRYKaCT5xM5Z115oEmm7fSNmiRKYXRYsJnqgXtSA4KKRa24Dc2s8oo2QrsuC_ppp-akademiki-neo-swiat03.jpg
L4mLYgHOk18fgiRdtpJ7jPARPp45nQ3Y8raLm4CalglYNEDQZ89e3NDXwvlV_ppp-akademiki-neo-swiat05.jpg

Idea PPP, czyli współpracy podmiotu publicznego z prywatnym inwestorem na zasadach, przynoszących obu korzyści jest powszechnie praktykowana na świecie (szczególnie w krajach rozwiniętych cywilizacji, Europy Zachodniej czy USA). W Polsce nie jest popularna, choć specjaliści uważają ją za doskonałe narzędzie. Zarówno inwestorzy, jak i publiczne instytucje panicznie boją się jednak oskarżeń o korupcję, nepotyzm czy bliżej niesprecyzowane „układy”. Władze Collegium Medicum UJ w Krakowie podjęły jednak ryzyko i podpisały umowę z prywatną firmą Neoświat PPP Projects.

xBHYoxmHL74dRKQWsWNjOUW75LQNWS2V8uAxyGJJ6Nw0pFuILhZ3oCGDG670_ppp-akademiki-neo-swiat01.jpg

Jak można przeczytać w wydanym przez władze Uniwersytetu komunikacie: „Na podstawie zawartej umowy, wyłoniony w wyniku Dialogu Konkurencyjnego wykonawca, posiadający bogate doświadczenie w realizacji projektów PPP dla uniwersytetów na całym świecie, zobowiązał się do całkowitej przebudowy, wyposażenia oraz utrzymania przez okres 25 lat trzech domów studenckich wraz z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. W ten sposób ponad 1000 studentów kierunków medycznych z Polski i ze świata mieszkać będzie w komfortowych nowoczesnych akademikach. Dotychczasowe, pochodzące z lat 70-tych ubiegłego wieku budynki, wymagały pilnej modernizacji, ponieważ nie spełniały już obowiązujących norm technicznych i sanitarnych. Co istotne, przez cały okres obowiązywania umowy, UJ CM będzie nadal samodzielnie prowadzić politykę zakwaterowania, z pełną kontrolą wysokości opłat od studentów”.

UFS2bhsT7FRfmnNDJS90k2RAtUe2de3mC9huFiqtCWcGwbJaQmmjeryswlUt_ppp-akademiki-neo-swiat02.jpg

Dzięki temu przedsięwzięciu znacznie wzrośnie komfort życia we wzniesionych w latach 70. krakowskich akademikach; studenci otrzymają też nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny. Do negocjacji (tzw. dialogu konkurencyjnego) z uczelnią, prowadzonych w 2012 roku stanęły cztery firmy, ostatecznie umowę podpisała należąca do grupy Bouygues firma Neoświat PPP Projects.

uqrNwB2haL99ysNjW89mePIdxPGnsOJ1q7alJxoXmMaoGnCTk99X6JdS8OPP_ppp-akademiki-neo-swiat04.jpg

Jak opisała to opiekująca się prawidłowością umowy kancelaria prawna, partner prywatny będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie, przebudowanie oraz utrzymanie wybranych budynków uczelnianych przez 25 lat. Zadaniem UJCM będzie natomiast bieżące zarządzanie kompleksem oraz zapłata wynagrodzenia partnerowi prywatnemu, w postaci opłaty za dostępność.

zu2n3H5kYHAQ2qb5li3IU6wQpmKeaG5F1VXuF7bgvadwpe34MHaYDiee6rhE_ppp-akademiki-neo-swiat07.jpg

Prace budowlane ruszą wkrótce. Pierwszy wyremontowany akademik ma zostać oddany do użytku na początku 2015 roku; całe przedsięwzięcie ma zakończyć się we wrześniu 2016 roku. Wiemy już, że do podobnej współpracy z prywatnym partnerem przygotowuje się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ilustracje: uj.edu.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego
Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na wykonanie koncepcji kompleksu sportowego z zagospodarowani ...

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera