Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miasto to przyszłość

 

Czas czytania: ~4 min


Książki dla architektów

 

CwbJAjO2KHRpwBbv1JPLDZQC9gqnHrEVUHKcvpG7jTAMRoonHxlo5yQ5NIlO_okladka2.jpg

W 2050 roku 80% mieszkańców kuli ziemskiej ma mieszkać w miastach. Nie jest to puste hasło ani dziennikarski slogan – niespotykana dotąd w dziejach urbanizacja niesie ze sobą mnóstwo problemów i przemian, których powinniśmy być świadomi. Dlatego warto zapoznawać się z publikacjami na temat miast – bo one mogą pomóc nam przygotować się na nieuchronne zmiany, jakie nastąpią razem z rozrostem metropolii, dadzą też wskazówki, jakie reformy można wprowadzić, by życie w zatłoczonych miastach nie było koszmarem.

X18qQpWSuVaUUi4Jprl1JiLGUYco68f3ijlZ3sEUwrXZgGQ6Bvj7Z7DNu1HP_pokusa-miejsca-foto1.jpg

Joseph Rykwert, historyk i krytyk architektury, wieloletni wykładowca uniwersytecki (był profesorem w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA) książkę „Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast” napisał trzydzieści lat temu. A jednak tezy w niej zawarte zupełnie się nie zestarzały – może dlatego, że urodzony w Warszawie Brytyjczyk patrzy na miasto jako wytwór cywilizacji, narodzony tysiące lat temu i rozwijający się razem z homo sapiens. Ta publikacja nie jest krytyką współczesnych metropolii, nie jest zbiorem rad, jak należy rozwiązywać problemy komunikacyjne, nie dotyczy wad i zalet wieżowców. To głęboka analiza dziejów miasta jako takiego, jako miejsca do życia.

3xTA7aYu0iEW2pRA8uK5ekyM0zchPHC2ys8kPrWxlID1upCpoSa8iJk1tS9b_pokusa-miejsca-foto2.jpg

Są tu rozdziały na temat zakładania miast w starożytności oraz przemian, wywołanych rewolucją przemysłową; o gotyckich kościołach i osiedlach mieszkaniowych; o różnych systemach transportu publicznego i roli dworców w tkance miasta; o narodzinach przemieść i wyścigu na budowę wieżowców. Każdy rozdział książki Josepha Rykwerta jest jak fascynująca opowieść, wiodąca czytelnika przez różne zagadnienia, dotyczące miast i tego, jak zmieniały się na przestrzeni wieków.

nng5lubxaPWgIN5C4eAeRWFf7YIuiR53Y7TLRLIE2KdzXCPnpPF7llddRacs_pokusa-miejsca-foto3.jpg

Dziś w debacie publicznej na temat problemów urbanistycznych mówi się o sprawach komunikacyjnych, korkach i obwodnicach, krytykuje gęstą zabudowę lub brak ułatwiającej życie infrastruktury. Na nasze miasta patrzymy najczęściej przez pryzmat drobnych spraw, problemów nierzadko ważnych, ale punktowych, dotyczących niewielkiej społeczności. Tom „Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast” daje szansę spojrzeć szerzej na miasto jako wytwór cywilizacji, społeczny fenomen, a nie tylko zbiór ulic i budynków. Ksiązka Rykwerta daje impuls do pogłębienia refleksji na temat miasta – a ta jest niezbędna, by móc te coraz większe skupiska ludzi reformować. Widocznym szczególnie w Polsce problemem w naszej debacie o miastach jest ograniczanie swojego spojrzenia do działki, przeznaczonej pod inwestycję. Tymczasem miast – co udowadnia autor książki – to twór skomponowany tak, że wszystko jest w nim ze sobą powiązane, każdy ruch, nowy budynek, zmiana przebiegu ulicy oddziałuje na teren znacznie większy niż by się to mogło wydawać. „Marzę, by architekci myśleli o potencjalnych konsekwencjach swoich wyborów, a nie tylko o swojej działce i inwestycji”, mówił Rykwert w jednym z wywiadów. W tym jednym zdaniu autor diagnozuje jeden z podstawowych problemów przestrzeni także polskich miast. Tom „Pokusa miejsca” można uznać za próbę wyjścia poza to wąskie spojrzenie.

0qSAU1y3lzEzfqovSpnJosZzKPZYt505juFluKR3uOjOnK2PIjlGcp9fpgjP_rykwert-joseph.jpg

Jak pisze wydawca książki, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: „W `Pokusie miejsca` autor zabiera czytelnika w historyczną wyprawę – od starogreckich „polis”, przez XIX-wieczne miasta industrialne, jak Londyn, aż do współczesnych multikulturowych metropolii, jak jego ukochany Nowy Jork. Zasady popularnych gier – planszowego „Monopolu” i komputerowego „Sim-city”, służą Rykwertowi do wyjaśnienia reguł, które współcześnie rządzą sposobami kształtowania miast. Wygrywa bogatszy i sprytniejszy. Efektem tej rozgrywki są niefunkcjonalne i źle zaprojektowane przestrzenie. Profesor Rykwert przypomina, że ośrodki miejskie są żywymi organizmami, współtworzonymi przez mieszkańców, turystów czy osoby poszukujące jedynie możliwości zarobku. Plastyczna struktura przestrzeni miejskiej jest dla Rykwerta scenografią ich codziennej aktywności. Autor pokazuje też, jak nieprzewidywalne, tragiczne wydarzenia zmieniają przestrzeń miasta na zawsze, czego jednym z najlepszych przykładów jest Nowy Jork po ataku terrorystycznym i zniszczeniu wież WTC.”

Joseph Rykwert
Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast - zapraszamy do księgarni KSA 24
Przełożył: Tomasz Biroń
Opracowała: Dorota Lesniak-Rychlak
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków 2013
mck.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera