Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szklana podkowa

 

Czas czytania: ~3 min


Projekt stadionu miejskiego

 

wbjdT8TY5AFOQMEv8J7XYbwaqrOtIptd9JzCvB99JdrccYqLfaMI4A3FWiq5_stadion-szczecin-konkurs-1-miejsce.JPG

Fot. I miejsce

Organizatorem konkursu były władze Miasta Szczecin, bo to one mają w swoim zarządzaniu stadion im. im. Floriana Krygiera. Prace, związane z dostosowaniem istniejącego obiektu do wymogów współczesnego sportu planowane są w trzech etapach. Pierwszy obejmie: „przebudowę trybun północnych wraz z budową obiektu wielofunkcyjnego, budowę pawilonów gastronomicznych oraz toalet, wykonanie zadaszenia trybun wraz z oświetleniem stadionu, budowę parkingów terenowych dla: kibiców, gości VIP, klubów, sędziów i działaczy, dla przedstawicieli środków przekazu, wozów transmisyjnych, służb specjalnych”. W drugim etapie prac powstaną nowe szatnie dla zawodników, zbudowane zostaną obiekty techniczne, wyburzony zostanie natomiast budynek klubowy MKS Pogoń Szczecin (swoją siedzibę będzie miał w innej lokalizacji). W trzecim, ostatnim etapie prac zaplanowano budowę parkingu podziemnego oraz docelowe zagospodarowanie terenu.

IkwSkGlQKwex5JeEsSnQCB4H0G4mCDI2QNnYJzK2j2RDdAYjF359McGZZJvk_stadion-szczecin-konkurs-2-miejsce.JPG

Fot. II miejsce

Jak można się dowiedzieć z wydanego przez władze miasta komunikatu, podsumowującego konkurs: „komisja konkursowa wyróżniła cztery prace, podkreślając ich walory architektoniczne, funkcjonalne, ale też "realność" w kontekście finansowym”. Cztery nagrodzone wizje wybrano spośród dziewiętnastu nadesłanych.

Za najciekawszą jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa uznało pracę pracowni projektowej Janusza Pachowskiego z Izabelina. Jak można przeczytać w uzasadnieniu sądu konkursowego: „Jury przyznało 1-szą nagrodę za najlepszy jej zdaniem balans pomiędzy uzyskaną jakością architektoniczną, a ekonomiką rozwiązań. Przy racjonalnych budżetowo decyzjach, autorom udało się wykreować wyjątkową formę przestrzenną nawiązującą w swym genotypie do oryginalnego zamierzenia projektowego, a jednocześnie nadającemu Stadionowi Miejskiemu nową jakość.

xULDHTbTuRtbB1mcs3vsI2bes8Pt2wgnZFrMygABX181I2EwPWmYJ70ZAkQm_stadion-szczecin-konkurs-3-miejsce.JPG

Fot. III miejsce

Przy budzącym uznanie umiarkowaniu środków wyrazu i skromności, zbudowano architekturę, która może stanowić zalążek przyszłej przestrzeni publicznej o wysokich walorach estetycznych. Zastosowane elementy tworzące formę, nadają obiektowi odpowiednią do jego funkcji rangę i budują z prostego stadionu nową tożsamość i rozpoznawalny znak przestrzenny dla miasta.

Jednocześnie doceniono trafność decyzji w zakresie zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych”.

Docelowo na stadionie zmieści się prawie 20 tysięcy widzów. Usiądą oni na wysokich trybunach, nakrytych szklanym dachem. Stadion zachowa kształt podkowy, zaś jego konstrukcja będzie lekka i „przewiewna” (jak tłumaczy architekt, takie rozwiązanie wymusił bardzo ograniczony budżet na inwestycję).

AUgJqKLoO1mfTW710Y2Bt0C3j9dk6w3i7YcWNeC0lImk9i9CzjOpkZBMHbZ5_stadion-szczecin-konkurs-wyroznienie.JPG

Fot. Wyróżnienie

II nagroda w konkursie powędrowała do Rybnika, do pracowni Bauren Piotra Renke. On przykrył trybuny stadionu-podkowy dachem białym, łamanym niczym harmonijka, pod którym ukryte też zostały niektóre zabudowania towarzyszące. Trzecią nagrodę otrzymało konsorcjum Urbicon Sp. z o.o. i PG Projekt za minimalistyczną wizję areny, nakrytej płaskim, rozpiętym na stalowym rusztowaniu dachem. Lekko falujący, jakby organiczny kształt zadaszenia wymyślili wyróżnieni w konkursie architekci z konsorcjum Magma Architecture GmbH i Hoppold Ingenieurbüro GmbH.

Jeśli konsultacje z laureatem pierwszej nagrody pójdą dobrze, już w 2014 roku powinien on rozpocząć prace nad projektem budowlanym przebudowy miejskiej areny w Szczecinie.

Źródło ilustracji: szczecin.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera