Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najpiękniejsi na Śląsku

 

Czas czytania: ~5 min


Wwyniki konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

 

0wf5CezBfnZc5nWEHZNTx8B9crdYNTHUImxioriMKdp5x3CQzccxuxwUTYJX_nagroda-internautow-i.jpg

Fot. Rozbudowa Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu

Coroczny konkurs „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego” organizuje Zarząd Województwa Śląskiego pod patronatem Marszałka. W tym roku odbyła się już 14. edycja plebiscytu, w którym realizacje z terenu województwa ocenia zarówno profesjonalne jury, jak i internauci.

ZaBWoCZXLSocHeXv7BnpxzsvZg37zjFcD21ALq5YxlPe6uGYF50a78UhpdAI_specjalne-wyroznienie-jury-dom-opieki.jpg

Fot. Dom opieki społecznej całodobowej dla osób starszych w Bielsku - Białej

W tym roku na konkurs nadesłano 36 zgłoszeń z 27 gmin. Tak podsumowała konkurs Aleksandra Gajewska, wicemarszałek Województwa Śląskiego: „Z roku na rok wybór najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych jest coraz trudniejszy, poprzeczka jest ustawiana coraz wyżej. Dzięki wysiłkowi architektów województwo jest piękniejsze, miejsca bardziej funkcjonalne.

wCwjNvj5mMaydmpC3MwzYMONHr7qYZDK7NRTgcaANVI7raZBqih67CN5cJBt_wyroznienie-przestrzen-bedzinska-strefa.jpg

Fot. Będzińska Strefa Aktywności Rodzinnej

Nagrody przyznano w czterech kategoriach: „Przestrzeń publiczna, „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna, „Obiekt użyteczności publicznej oraz „Zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej”. Swoja nagrodę przyznali też internauci oni za najciekawszą realizację w województwie uznali rozbudowę Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu przy ul. Jedności 8 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jury zdecydowało się także przyznać poza kategoriami jeszcze wyróżnienie specjalne dla rozbudowy domu opieki społecznej całodobowej dla osób starszych" w Bielsku – Białej. Nagrodę przyznano „Za osobiste zaangażowanie i działania prospołeczne inwestora, projektanta i zarządcy na rzecz stworzenia wyjątkowej przestrzeni publicznej przeciwdziałającej zjawisku wykluczenia społecznego osób starszych i dzieci z rodzin dysfunkcyjnych”.

SkH0uZFjzAA0FTau0yWweaPFRdw7eDQY5OYKZcMlyo412znArAhbAvmqTG9H_wyroznienie-przestrzen-park-etnograficzny.jpg

Fot. Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej

W kategorii „Przestrzeń publiczna” nie przyznano Nagrody Marszałka, wręczono zaś dwa wyróżnienia. Jedno otrzymała Będzińska Strefa Aktywności Rodzinnej (nowoczesny plac zabaw, siłownia pod gołym niebem, miasteczko ruchu drogowego, skatepark, boiska do piłki siatkowej, lodowisko) „za pomysłowo i niewielkim kosztem pozyskane nowe tereny zieleni, rekreacji i różnych aktywności sportowych dla mieszkańców Będzina”. Drugie powędrowało do Ślemienia, gdzie działa Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej. To nagroda za „skuteczną próbę ocalenia autentycznych wartości regionu Ziemi Żywieckiej”.

90lYxMaQ7URe0tDfD2ccLke5HGFqmL2tBQ2FaKjuI7z7Do0RnWGbltendgzn_nagroda-marszalka-szyb-prezydent-chorzow.jpg

Fot. Szyb Prezydent w Chorzowie

W kategorii „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna” Marszałek Województwa Ślaskiego swoją nagrodę przyznał rewitalizacji przyrodniczo - krajobrazowej otoczenia wieży wyciągowej szybu Prezydent w Chorzowie. Realizację opisano tak: „udany przykład rewitalizacji terenu poprzemysłowego w obszarze śródmieścia Chorzowa, na atrakcyjne miejsce rekreacyjne, z wykorzystaniem zabytkowej wieży wyciągowej, jako dominanty przy właściwym rozwiązaniu detali i zieleni”.

WDkE6GHnj7lJbuTPaf2zckmg27kZWEz4DNhYOJrWGh4jug1oJlrHYtRliQS8_wyroznienie-zrewitalizowana-sportpark-cieszyn.jpg

Fot. Park Sportowy w Cieszynie

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał SportPark - Park Sportowy w Cieszynie, powstały w efekcie współpracy w ramach projektu transgranicznego „Ogród dwóch brzegówh. Laur wręczono za „właściwe wykorzystanie potencjału terenów leżących wzdłuż Olzy, z korzyścią dla mieszkańców zarówno polskiego, jak i czeskiego Cieszyna.

CUsVd2W4fxBh1ehu435ZWdTd5IMVcak2xvkJLOJIIdIogWvIuGCvB9OchuRq_nagroda-marszalka-slaskie-miedzyuczelniane.jpg

Fot. Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie

Najlepszym „Obiektem użyteczności publicznejh okazało się Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. Obiekt otrzymał Nagrodę Marszałka za „świetnie zaprojektowany i zrealizowany kompleks nowoczesnych laboratoriów z salami wykładowymi oraz standardy przestrzenne, estetyczne i technologiczne na europejskim poziomie.

aQ9jNCVMlniZaVvSWkZTz6ReX5M65iDHJ9jtUYHpjCMPsxuqD9ToHeqmG4dM_wyroznienie-obiekt-j-bazantowo-sport-katowice.jpg

Fot. Bażantowo Sporth w Katowicach

Wyróżnienie wręczono zespołowi obiektów sportowych „Bażantowo Sporth w Katowicach, jako „udanemu przykładowi dzielnicowego centrum sportu i rekreacji, połączonego z usługą hotelarską, charakteryzującemu się trafioną architekturą, powściągliwym detalem, eleganckimi wnętrzami.

qnjycsjm5ZfLMZXR5sVUnmhBmdFUU1bF6W3jEA2JjO3iro33IEvbGtf08zAq_wyroznienie-obiekt-aquadorm-ruda-slaska.jpg

Fot. Aquadorm

Drugie wyróżnienie otrzymał Aquadorm - pływacki kompleks sportowo - rekreacyjny w Rudzie Śląskiej „za kolejny w naszej aglomeracji kryty basen pływacki, z bogatym zespołem atrakcji wodnych. Poprawną architekturą z dobrze rozwiązaną funkcją.

ke3HIj8pj0CrhUud9p0yNfDaTpds6inAjtV9J7ahJP47igeGOxkofq1aVJX4_nagroda-marszalka-budynku-huty-zabrze.jpg

Fot. Budynek po dyrekcji Huty Zabrze

W kategorii „Zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznejh przyznano dwie Nagrody Marszałka. Pierwszą otrzymał projekt modernizacji budynku po dyrekcji Huty Zabrze dla potrzeb administracji samorządowej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zabrzu za „bardzo interesujący przykład wykorzystania potencjału zabytkowego obiektu Donnersmarcków na potrzeby administracji samorządowej Miasta Zabrze, a także za przeprowadzenie realizacji obiektu od projektu po prace wykończeniowe profesjonalnie i z dużą starannością.

Fot. Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich

Kolejną nagrodę dostał Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich. Wręczono ją „Za świetnie przeprowadzoną adaptację pokopalnianego budynku maszyny wyciągowej i wieży kopalni Michał, trafne decyzje projektowe od zbudowania programu, poprzez ułożenie funkcji, aż po detal architektoniczny oraz konsekwentne działanie Inwestora, Projektantów i Wykonawcy, które dało w efekcie nowy jakościowo obiekt będący w pełni tego znaczenia Siemianowickim Centrum Kulturyh.


Fot. Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim

W tej kategorii wyróżnienie pojechało do Raciborza. Tam bowiem utworzono Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim, które jury doceniło za „konsekwentnie i z sukcesem przeprowadzoną rewitalizację z częściową rekonstrukcją zamku, która dała mieszkańcom Raciborza kultowe miejsce spotkań i najważniejszych wydarzeń kulturalnych, przywracając do nowego życia zabytek o piastowskich korzeniachh.

Źródło informacji: slaskie.pl/npp


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera