Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miejsce dla kreatywnych

 

Czas czytania: ~3 min


Projekt architektoniczny

 

6t9Tc47Oe7dEwmpSQfR8xAAq1Pt9BMwjADwnoxUc9siRgIyg3rZlyH6jXdSu_centrum-kreatywnosci-warszawa03.jpg

Projekt architektoniczny przebudowy i rewitalizacji jednej z kamienic w warszawskiej dzielnicy Praga opracowała Pracownia AKM. Architekci mieli za zadanie dostosowanie zrujnowanego budynku do potrzeb Centrum Kreatywności. To miejska inwestycja, kolejny obiekt tworzony w ramach Warszawskiej Przestrzeni Technologicznej.

NUTm5cYjvlaR0CycedEcG5RvAWVavZlGLMY4h94tiMTX9zwxjgwHqdmCfQs4_centrum-kreatywnosci-warszawa02.jpg
SB8NlgPkpHO0zLdWMPeSWXdWSJKmMH9InPgj7LrDp51FyX4g4nhpQxaqIP7u_centrum-kreatywnosci-warszawa01.jpg

Warszawskie Centrum Kreatywności powstaje dla tych, którzy mają zamiar rozwinąć działalność w tzw. przemysłach kreatywnych, które – jak mówi definicja – oparte są na kreatywnych, innowacyjnych i wynikających z talentu działaniach twórców szeroko pojętej sztuki, mediów i projektowania. Budynek pełnić będzie wiele funkcji: znajdą się tu biura dla początkujących przedsiębiorców, ale i pracownie czy przestrzenie wystawowe. Jak można przeczytać w opisie inwestorskim: „Zadaniem Centrum Kreatywności przy Targowej 56, będzie współpraca z instytucjami otoczenia biznesu, przedstawicielami środowisk kreatywnych, wsparcie twórczych i innowacyjnych projektów oraz przedsiębiorstw sektora kreatywnego. W budynku Centrum znajdą się zróżnicowane pod względem funkcji pomieszczenia: pracownie twórcze, pomieszczenia konferencyjne, powierzchnie wystawiennicze, tzw. strefa wypoczynku, kawiarnia, pomieszczenia usługowe, socjalne, komunikacyjne, strefa zabaw dla dzieci, zaplecze magazynowe, pomieszczenia techniczne”.

7RabpDIYpylupEARIAim7y52xELDYkN0rgt6hzC6RyuBLpubQFOhkG53k4BO_centrum-kreatywnosci-warszawa04.jpg

Według ekonomistów przemysły kreatywne przynoszą obecnie więcej korzyści gospodarce niż np. przemysł motoryzacyjny. To jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin – nic więc dziwnego, że władze Warszawy postanowiły stworzyć miejsce, wspomagające rozwój związanych z nią ludzi.

W7IsVBhgaoDPnRaKSXHxwcRZrvI8mGbqMtKqRJtUjZtqoGzWfZpJ2ZqrjGNf_centrum-kreatywnosci-warszawa05.jpg
yV19b8W8jaIThQt0KPuhkN8GkXJYk8sZ30eZKO6nU9JowXyAq1kiNwJ1gqR6_centrum-kreatywnosci-warszawa06.jpg

Centrum Kreatywności powstaje we wciąż zaniedbanej, zdegradowanej dzielnicy Praga. Będzie miało swoją siedzibę tuż obok legendarnego Bazaru Różyckiego, przy ruchliwej, tłocznej ulicy Targowej, niedaleko drugiej linii metra. Dzięki remontowi starej kamienicy ma tu powstać przestrzeń, przyciągająca nie tylko przedsiębiorców. Poza biurami będą tu działać sale wystawowe, kawiarnia, sklep.

1c5bVnHhvhk2RSTQx7j8SUyjYqrfEJeacBB1Hzn4aSParebvAp9Ro6RwHmyX_centrum-kreatywnosci-warszawa07.jpg

Jak można się dowiedzieć z opisu inwestycji: „Projektowane założenie ma na celu stworzenie zwartego kwartału zabudowy z dziedzińcem wewnętrznym, w nawiązaniu do istniejących elementów. Projekt przewiduje adaptację na cele biurowo-usługowe istniejącego budynku frontowego oraz oficyny północnej pięciokondygnacyjnej oraz rozbiórkę oficyny południowej dwukondygnacyjnej i wybudowanie od nowa trzykondygnacyjnego skrzydła oraz zadaszenie dziedzińca”.

GBILcPhfyGNZHLGbzu5UvXmHxvyOq6P0sQTFA3284orHKBBBSYrMafzky1JY_centrum-kreatywnosci-warszawa08.jpg

 

Na parterze przewidziano dwie sale wystawowe oraz miejsce na punkty informacyjne; od strony ulicy parter oficyny ma zająć kawiarnia. Pierwsze i drugie piętro – to sale konferencyjne, pracownie, pomieszczenia socjalne. Sale spotkań i konferencji będą otwierały się na zadaszony dziedziniec. Na cele wystaw oraz jako pracownia fotograficzna mają być użytkowane piwnice budowli. Część elewacji od strony podwórka zajmie tzw. wertykalny ogród – ściana będzie porośnięta zielenią.

Warszawska Przestrzeń Technologiczna - Centrum Kreatywności Targowa 56
Lokalizacja: Warszawa, ul. Targowa 56
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Projektanci: Pracownia AKM, arch. Grzegorz Kaczor, arch. Tomasz Michalak
Generalny Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego i Konserwacji Zabytków „ARCUS” Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie
Realizacja: 2013-2015
Szacowany koszt inwestycji: 30 mln zł, inwestycja dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Zadanie inwestycyjne pn. „Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Kreatywności Targowa 56”, realizowane jest w systemie „Projektuj i Buduj”.
Foto: um.warszawa.pl, facebook.com/KreatywnaWarszawa, facebook.com/pages/Pracownia-AKM/396337917119487, szrm.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera