Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski Pritzker jedzie do Gdańska

 

Czas czytania: ~3 min


Polski Pritzker jedzie do Gdańska

 

cASS1INEMJSDKba50on73dFfQcoQlsKHhE8fgwIc9N8Hqa0cwnEF6OZwDOtI_gdansk-biurowiec-lotos.jpg

Fot. Biurowiec LOTOS

Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest od 1966 roku i dziś uważana jest za najbardziej prestiżową, jaką w Polsce może otrzymać architekt. Przyznawana jest za całokształt twórczości architektom przez innych architektów – co roku laureatów wybiera SARP. W 1966 roku pierwszym zdobywca tego lauru został Romuald Gutt; lista laureatów tej nagrody – to właściwie historia polskiej architektury nowoczesnej.

zINWttqm0jO8qpj5sGvEBuh7BKUamnxk4YKpeWABTfSEb7saGVaFof6mqaMM_gdansk-biurowiec-lotos3.jpg

Fot. Biurowiec LOTOS

cEJ7BeKmicT4UwffzoK75L3EHPkgjknn2BnwdNfZd1jLx0ALmc7SydQ5XJWi_gdansk-uniwersytecki-szpital-kliniczny.jpg

Fot. Uniwersytecki szpital kliniczny

W tym roku do tego szacownego grona dołączyli Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka, od 1989 roku prowadzący w Gdańsku pracownię Arch-Deco. Dziś to największe biuro architektoniczne w północnej części Polski, zatrudniające blisko 30 osób. Ma na koncie realizacje z wszystkich dziedzin – od domów jednorodzinnych, przez gmachy urzędów czy uczelni i biurowce po obiekty przemysłowe.

TKYzQEPDu8KStVK9gGeY8cSvIpIQXBWkBKGlAyTTwGoO4U0J9fGogKWka6m7_gdansk-uniwersytecki-szpital-kliniczny2.jpg

Fot. Uniwersytecki szpital kliniczny

FiXKYLk4DSjjNs2zT9sFUT0Ks8GlJWd8dCW9Ygkv1iIUFRSVZOXVdO4EnQB7_gdynia-ratusz-konkurs.jpg

Fot. Urząd Miasta Gdyni

Do dziś wysoko oceniana jest realizacja Arch-Deco z Juraty (Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka są członkami Towarzystwa Przyjaciół Juraty). Tuż nad morzem, 100 metrów od głównej promenady i mola architekci zaprojektowali w 2003 roku zespół pięciu willi, których formy są bezpośrednim nawiązaniem do modnego przed wojną w Juracie modernizmu, ale zarazem nie kryją swoich współczesnych cech. Nowoczesne formy, zaawansowane technicznie rozwiązania, nowatorskie materiały – to wszystko znalazło się w tej realizacji, te same cechy charakteryzują do dziś budynki, projektowane przez Arch-Deco.

VYC5ovZYH5TGz6TgArTuHJJEcrkncDrTfvILXUPmk52KfxtK8zBtvti5TZV2_gdynia-ratusz-konkurs9.jpg

Fot. Urząd Miasta Gdyni

xzjpNOQ6o5W8pYwFD0NXpofPoImP5b6heo4A6m8UypIOXe0Z1K8lcc9Xx0wO_gdynia-szkola-filmowa-konkurs.jpg

Fot. Szkoła filmowa

W 2006 roku przy trasie wjazdowej do Gdańska od strony Warszawy stanął budynek siedziby głównej Grupy LOTOS S.A. Obły, futurystyczny kształt gmachu oraz jego zmieniająca kolory, podświetlana, szklana elewacja powodują, że jest to jeden z najbardziej znanych przykładów nowej architektury w Gdańsku. W tym samym roku w Gdyni powstała siedziba Wydziału Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Przy głównej ulicy modernistycznego miasta powstał budynek szanujący specyficzną stylistykę sąsiednich zabudowań, odnoszący się do niej, czerpiący z niej, jednak współczesny, lekki, szklany, nie udaje przedwojennego.
W 2011 roku zakończyła się budowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku; ogromny gmach został podzielony na mniejsze skrzydła, dzięki czemu nie przytłacza i doskonale wpisuje się w pagórkowaty teren dzielnicy Wrzeszcz. Choć wzniesiony z użyciem najnowszych technologii i rozwiązań, dzięki subtelnie opracowanym wnętrzom, wykończonym m.in. drewnem oraz ogromnej ilości światła dziennego, wpadającego przez duże okna szpital wydaje się miejscem przyjaznym i bezpiecznym.

oaGHKEy6cgXysB08B7nSYQr363XHpWYrB8o8cZStCjo7Kr6Wvyu3Lipkv1Rj_gdynia-wydzial-oceanografii.jpg

Fot. Wydział oceanografii

lGKKhIg7lHLLLeJq6SqoVW2C97vp82aho95wqtipp4MRzD4e03uSQarbVJkm_gdynia-wydzial-oceanografii2.jpg

Fot. Wydział oceanografii

Arch-Deco ma na koncie wiele wygranych konkursów na gmachy użyteczności publicznej. W 2008 roku I nagrodę architekci otrzymali, projektując Urząd Miasta Gdyni; w 2012 projekt Arch-Deco okazał się najlepszy w konkursie na budynek Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

IsnZs213QBSc0xU28GXisGxwmm8pF4sMALFVSANFdi622wbJpkjFxRb4zDOe_jurata-wille.jpg

Fot. Willa w Juracie

„Przy nieustającym wyścigu technologicznym zadaniem biura jest wykorzystywanie najnowszych osiągnięć dla kreowania współczesnych rozwiązań architektonicznych z należytym szacunkiem dla lokalizacji i charakteru projektowanego obiektu. Zamierzony rezultat to współcześnie funkcjonalny obiekt o zdecydowanej indywidualności, zrealizowany do maksimum w ramach założonego budżetu i terminu realizacji. Cel nadrzędny to satysfakcja klienta, iż jego pieniądze inwestycyjne zostały zagospodarowane w sposób maksymalnie efektywny, a budynek spełnia z zapasem zarówno jego oczekiwania jak i wymogi czasów” – tak na swojej stronie internetowej formułują swoje cele Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka. Architektom udaje się od wielu lat łączyć zaawansowanie techniczne, staranność projektu i doskonałość wykonania z formami, które współgrają z otoczeniem, ze zrozumieniem kontekstu i historii okolicy. Jak widać czerpanie dobrych wzorców z przeszłości i kreowanie na wskroś nowoczesnej architektury nie muszą stać w sprzeczności.

Źródło zdjęć: archdeco.pl, sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera