Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miejsce wody w mieście. Waterfront Forum 2013

 

Czas czytania: ~3 min


konferencja Waterfront Forum

 

RTEZ9ECYzuEafSyjQ4zMExljOgD03BzpoaEmPz1WK9GeLEZqKVkQYNkwrGjA_waterfront-forum5.JPG

Hamburg, Londyn, Rotterdam, Boston – to tylko drobny ułamek przykładów miast, które świadomie i od lat wykorzystują potencjał, jakim jest położenie nad wodą. Realizowane są tam ogromne inwestycje, mające na celu nie tylko uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej, ale i podniesienie ekonomicznej, turystycznej, kulturalnej czy mieszkaniowej atrakcyjności okolicy. Dzięki rewitalizacji i nowej zabudowie londyńskich doków, zaniedbanego terenu przemysłowego, zamienionego w ciągu zaledwie 20 lat w gigantyczną dzielnicę biznesowo-mieszkalną, Londyn przejął ekonomiczne przywództwo w Europie – to na Canary Wharf, nad rzeką i siecią dawnych portowych kanałów bije dziś serce europejskiej gospodarki. Przykłady można mnożyć: rewitalizując dawne tereny portowe w Rotterdamie stworzono nową dzielnicę, w której przemysłowa przeszłość stała się tłem na współczesnego życia – mieszkania, pracy, działań kulturalnych. HafenCity w Hamburgu - to jedna z największych inwestycji urbanistyczno-architektonicznych w Niemczech – nad woda rośnie kolejna nowa dzielnica wraz z ikonicznym gmachem filharmonii projektu duetu Herzog&deMeuron.

bG7e6Jze1PC9Jg5srYkX41DNB6FtBHpOfUEyQr1EwnGQo4t8y53jqG8QeW4f_waterfront-forum4.JPG
qRsahwV37dlWAcKP8BHma28uYP72qdRU19ziwYWKzunNXYT3spWEolL0hOIL_waterfront-forum3.JPG

Nic więc dziwnego, że zorganizowana w Warszawie konferencja Waterfront Forum przyciągnęła tak wielu słuchaczy – urzędników samorządowych, urbanistów, specjalistów w dziedzinie żeglarstwa, architektów, ekonomistów, naukowców, projektantów, architektów krajobrazu czy przyrodników. Podczas dziesięciu paneli tematycznych oraz towarzyszących im dyskusji przez dwa dni trwania konferencji poruszano bardzo wiele zagadnień, związanych z „odwracaniem miast w stronę wody”. Bo przecież rewitalizacja portowych nabrzeży lub budowanie nowych obiektów nad rzekami, zatokami czy kanałami – to nie tylko kwestie finansowe, architektoniczne czy urbanistyczne. Przy tego typu przedsięwzięciach bardzo łatwo zaburzyć nadwodny ekosystem. Ingerencja w naturę, przyrodę, ale przede wszystkim w system wodny może zakończyć się nieszczęściem: wielokrotnie widzieliśmy zalewane przez rzeki domostwa lub wysuszone tereny, cierpiące z powodu „ucieczki” wód gruntowych, spowodowanych bezrozumną urbanizacją.

Mk7TkJxSLItfuExXCFKVHlqBAjeUmd6KBzWcLobk09qwRT5rmN9Efjv5LkbH_bydgoszcz-wenecja-wyspa-mlynska.jpg

Wiele polskich miast ma gigantyczny potencjał, związany z wodą. Bydgoszcz już to rozumie, bo Wyspa Młynówka i tzn. Wenecja Bydgoska przeszły już prawie zakończoną i bardzo udaną rewitalizację (podczas konferencji dzieje tej inwestycji od 1998 roku bardzo ciekawie streścił Stanisław Wroński, przedstawiciel Urzędu marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, współautor projektu, dającego „drugie życie” tej części Bydgoszczy). Gdańska Wyspa Spichrzów wciąż nie może doczekać się nowej zabudowy, straszy wiec ruinami i nieużytkami. W tym samym mieście realizowany jest bardziej rokujący projekt – Młode Miasto, nowa dzielnica, położona na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. Nadmorski potencjał wykorzystuje też Gdynia, która już posiada wiele atrakcyjnych miejsc nad wodą doczeka się wkrótce m.in. nowej zabudowy na terenie pirsu dawnych zakładów rybołówstwa Dalmor.

C3yppYTRWajuE0DP1ShxNYVp9EQ1lIosrYp8q1EuABmWH45gwKG04XDV8Qlj_erasmusbrug-rotterdam.jpg

Z problemami urbanistycznymi zmagają się miasta niegdyś źle zaprojektowane. Paweł Czacharowski, zastępca burmistrza Giżycka podczas konferencji opowiadał o tym, jakie kroki przedsięwzięto by znów zbliżyć miasto do jeziora, od którego kiedyś zostało oddzielone biegnącą wzdłuż brzegu wielopasmową szosą.

2djSXsf8RDXFNXWKngKWD8aLfh9bFM5vVhPRCf8SbjyoJHE1Cyuapf1pgqo3_gdansk-wyspa-spichrzow.jpg

Podczas konferencji Waterfront Forum 2013 mówiono o zagadnieniach przyrodniczych, o zagrożeniu powodziami, ale i o sposobach finansowania podobnych przedsięwzięć; o środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, kulturowych ograniczeniach, barierach, ale i szansach podobnych realizacji; dyskutowano, czy i na ile w takie projekty powinien ingerować i włączać się lokalny samorząd, a ile swobody można pozostawić inwestorom.

Ubn8wxuOoRFgADTkzDmKnbl5ReotKtONXkx7YMfOz4uWSnLatLw1iCwDC7JK_hamburg-hafencity.JPG

Wielu dyskutantów i panelistów powtarzało niezwykle dużą rolę, jaką w kształtowaniu „waterfrontów” polskich miast odgrywają świadomi, patrzący przyszłościowo urzędnicy. Bez ich decyzji większość z nadwodnych realizacji nie miałaby szansy powstać – bez ich ingerencji nadal wiele miast nie będzie umiało wykorzystać niewątpliwego „daru”, jakim jest położenie nad wodą. Spotkania takie jak Waterfront Forum mają szerzyć świadomość na temat zalet bliskości wody w przestrzeni zurbanizowanej.

Zdjęcia: Wikipedia.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera