Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trójkątna czytelnia

 

Czas czytania: ~3 min


konkurs architektoniczny na projekt gmachu Mediateki w Płocku

 

4yWKZR5SNBli9rdujuR1LCCQxBV8FoPSrmWaQ3J0p4EPcWAtPAf2AXpAMXgV_mediateka-plock-konkurs04.jpg

Na zorganizowany przez Książnicę Płocką konkurs zgłoszenia nadesłało 50 pracowni, ostatecznie jury oceniało 20 przysłanych przez architektów projektów. W ramach konkursu miała zostać wyłoniona najlepsza propozycja gmachu Mediateki – multimedialnej biblioteki, która ma stanąć w Płocku przy ulicy Miodowej.

Sąd konkursowy przyjął następujące kryteria oceny nadesłanych projektów: jakość funkcjonalno-użytkowa programowych rozwiązań (30% oceny), jakość i atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych (30%), cena dokumentacji projektowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego (20%), walory eksploatacyjne proponowanych rozwiązań (20%). Warto zauważyć, że kryterium ceny nie było tu najważniejsze (jak to często bywa), łatwo zauważyć, że inwestorowi zależało na architekturze wartościowej formalnie i funkcjonalnej.

T0WryKR4D2u8igbp1Q7Yc3szDlPgKEyAsmsyzhMRG2qy676G6x6mlMomkATO_mediateka-plock-konkurs03.jpg

„Przeniesiemy tam nasze zbiory audiowizualne i wypożyczalnię filmów. Mamy dużą kolekcję płyt analogowych, które chcielibyśmy wyeksponować i których będzie można posłuchać na odpowiednim sprzęcie. Znajdą się tam stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, miejsca odsłuchowe ze słuchawkami bezprzewodowymi, będzie wolny dostęp do książek oraz przeszklone miejsca cichej pracy” – mówiła płockiemu wydaniu „Gazety Wyborczej” dyrektorka Książnicy Płockiej, Joanna Banasiak.

Poza wspomnianymi salami w budynku Mediateki ma zmieścić się także kącik prasowy, sala z kserografami i skanerami, a także – co bardzo ważne - duża sala konferencyjna, przystosowana także do organizacji koncertów. W Mediatece mają być organizowane zajęcia i dla seniorów, i dla młodzieży, misją placówki jest to, aby świadczyła usługi każdemu mieszkańcowi miasta.

DgKrfHUorUkYTv5ylUIXZcvT2otk9WQOimtiqJY9gGB9ZZIqG9hBKZnY8dln_mediateka-plock-konkurs01.jpg

Według konkursowego jury wszystkie te wymogi najlepiej spełniła propozycja, nadesłana przez zespół Marcina Bratańca jego krakowskiej pracowni EM4 Pracownia Architektury Brataniec. Jak można przeczytać w uzasadnieniu decyzji jury: „Nagrodę przyznano za spójne i systemowe podejście do tematu mediateki. Założona przez Autorów spójna wizja przyjmuje formę trójkąta, zapisując w symboliczny sposób działanie sił - historii, natury, technologii. Odnalezienie się autorów w miejscu na styku tych trzech sił w naturalny sposób wymusiło, kształt obiektu jakim jest trójkąt. Konsekwencja rozwiązań na bazie trójkąta przenika i scala obiekt jakim jest nowocześnie zaprojektowany budynek oraz przestrzenie publiczne wokół niego”.

AQXKq17D5tMP9gchQa8J83Ayu5RpFN5O9N0hygl8v6N52P51m8AtSfBeTmvN_mediateka-plock-konkurs02.jpg

Architekci zaproponowali budowę dwukondygnacyjnego gmachu na planie trójkąta, w którym z rozległego holu można się dostać do większość pomieszczeń, np. głównej wypożyczalni, zaplanowanej jako otwarta, przeszklona przestrzeń ciągnąca się przez wysokość obu kondygnacji.

Z prawej strony holu projektanci umieścili salę koncertowo-konferencyjną, z lewej – wydzielone mniejsze pomieszczenia, w tym kącik cichej pracy, salę dla dzieci, dział komputerowy itp.

Gmach ma mieć nowoczesną formę z dużą ilością przeszkleń i otwartych przestrzeni, aby jednak nie budził wrażenia zimnej twierdzy architekci wprowadzili do niego elementy „ocieplające” – np. drewniane stropy. Bardzo duży nacisk położono tu na przyjazność tej przestrzeni, na to, aby kojarzyła się ona z miejscem spotkań, spędzania czasu owocnie, ale też po prostu miło.

Źródło informacji i ilustracji: bibl.plock.pl, em4.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera