Trójkątna czytelnia - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trójkątna czytelnia

 

Czas czytania: ~3 min


konkurs architektoniczny na projekt gmachu Mediateki w Płocku

 

4yWKZR5SNBli9rdujuR1LCCQxBV8FoPSrmWaQ3J0p4EPcWAtPAf2AXpAMXgV_mediateka-plock-konkurs04.jpg

Na zorganizowany przez Książnicę Płocką konkurs zgłoszenia nadesłało 50 pracowni, ostatecznie jury oceniało 20 przysłanych przez architektów projektów. W ramach konkursu miała zostać wyłoniona najlepsza propozycja gmachu Mediateki – multimedialnej biblioteki, która ma stanąć w Płocku przy ulicy Miodowej.

Sąd konkursowy przyjął następujące kryteria oceny nadesłanych projektów: jakość funkcjonalno-użytkowa programowych rozwiązań (30% oceny), jakość i atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych (30%), cena dokumentacji projektowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego (20%), walory eksploatacyjne proponowanych rozwiązań (20%). Warto zauważyć, że kryterium ceny nie było tu najważniejsze (jak to często bywa), łatwo zauważyć, że inwestorowi zależało na architekturze wartościowej formalnie i funkcjonalnej.

T0WryKR4D2u8igbp1Q7Yc3szDlPgKEyAsmsyzhMRG2qy676G6x6mlMomkATO_mediateka-plock-konkurs03.jpg

„Przeniesiemy tam nasze zbiory audiowizualne i wypożyczalnię filmów. Mamy dużą kolekcję płyt analogowych, które chcielibyśmy wyeksponować i których będzie można posłuchać na odpowiednim sprzęcie. Znajdą się tam stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, miejsca odsłuchowe ze słuchawkami bezprzewodowymi, będzie wolny dostęp do książek oraz przeszklone miejsca cichej pracy” – mówiła płockiemu wydaniu „Gazety Wyborczej” dyrektorka Książnicy Płockiej, Joanna Banasiak.

Poza wspomnianymi salami w budynku Mediateki ma zmieścić się także kącik prasowy, sala z kserografami i skanerami, a także – co bardzo ważne - duża sala konferencyjna, przystosowana także do organizacji koncertów. W Mediatece mają być organizowane zajęcia i dla seniorów, i dla młodzieży, misją placówki jest to, aby świadczyła usługi każdemu mieszkańcowi miasta.

DgKrfHUorUkYTv5ylUIXZcvT2otk9WQOimtiqJY9gGB9ZZIqG9hBKZnY8dln_mediateka-plock-konkurs01.jpg

Według konkursowego jury wszystkie te wymogi najlepiej spełniła propozycja, nadesłana przez zespół Marcina Bratańca jego krakowskiej pracowni EM4 Pracownia Architektury Brataniec. Jak można przeczytać w uzasadnieniu decyzji jury: „Nagrodę przyznano za spójne i systemowe podejście do tematu mediateki. Założona przez Autorów spójna wizja przyjmuje formę trójkąta, zapisując w symboliczny sposób działanie sił - historii, natury, technologii. Odnalezienie się autorów w miejscu na styku tych trzech sił w naturalny sposób wymusiło, kształt obiektu jakim jest trójkąt. Konsekwencja rozwiązań na bazie trójkąta przenika i scala obiekt jakim jest nowocześnie zaprojektowany budynek oraz przestrzenie publiczne wokół niego”.

AQXKq17D5tMP9gchQa8J83Ayu5RpFN5O9N0hygl8v6N52P51m8AtSfBeTmvN_mediateka-plock-konkurs02.jpg

Architekci zaproponowali budowę dwukondygnacyjnego gmachu na planie trójkąta, w którym z rozległego holu można się dostać do większość pomieszczeń, np. głównej wypożyczalni, zaplanowanej jako otwarta, przeszklona przestrzeń ciągnąca się przez wysokość obu kondygnacji.

Z prawej strony holu projektanci umieścili salę koncertowo-konferencyjną, z lewej – wydzielone mniejsze pomieszczenia, w tym kącik cichej pracy, salę dla dzieci, dział komputerowy itp.

Gmach ma mieć nowoczesną formę z dużą ilością przeszkleń i otwartych przestrzeni, aby jednak nie budził wrażenia zimnej twierdzy architekci wprowadzili do niego elementy „ocieplające” – np. drewniane stropy. Bardzo duży nacisk położono tu na przyjazność tej przestrzeni, na to, aby kojarzyła się ona z miejscem spotkań, spędzania czasu owocnie, ale też po prostu miło.

Źródło informacji i ilustracji: bibl.plock.pl, em4.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Ceglana szachownica, czyli kreatywne wykorzystanie elewacji w Ekwadorze
Ceglana szachownica, czyli kreatywne wykorzystanie elewacji w Ekwadorze

W niewielkim ekwadorskim mieście Babahoyo leżącym w prowincji Los Ríos powstał interesujący projekt ...

Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad
Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad

Strefa aktywności została zaprojektowana na terenie powstałym po wyburzeniu jednego z budynków garni ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera