Trójkątna czytelnia - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trójkątna czytelnia

 

Czas czytania: ~3 min


konkurs architektoniczny na projekt gmachu Mediateki w Płocku

 

4yWKZR5SNBli9rdujuR1LCCQxBV8FoPSrmWaQ3J0p4EPcWAtPAf2AXpAMXgV_mediateka-plock-konkurs04.jpg

Na zorganizowany przez Książnicę Płocką konkurs zgłoszenia nadesłało 50 pracowni, ostatecznie jury oceniało 20 przysłanych przez architektów projektów. W ramach konkursu miała zostać wyłoniona najlepsza propozycja gmachu Mediateki – multimedialnej biblioteki, która ma stanąć w Płocku przy ulicy Miodowej.

Sąd konkursowy przyjął następujące kryteria oceny nadesłanych projektów: jakość funkcjonalno-użytkowa programowych rozwiązań (30% oceny), jakość i atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych (30%), cena dokumentacji projektowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego (20%), walory eksploatacyjne proponowanych rozwiązań (20%). Warto zauważyć, że kryterium ceny nie było tu najważniejsze (jak to często bywa), łatwo zauważyć, że inwestorowi zależało na architekturze wartościowej formalnie i funkcjonalnej.

T0WryKR4D2u8igbp1Q7Yc3szDlPgKEyAsmsyzhMRG2qy676G6x6mlMomkATO_mediateka-plock-konkurs03.jpg

„Przeniesiemy tam nasze zbiory audiowizualne i wypożyczalnię filmów. Mamy dużą kolekcję płyt analogowych, które chcielibyśmy wyeksponować i których będzie można posłuchać na odpowiednim sprzęcie. Znajdą się tam stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, miejsca odsłuchowe ze słuchawkami bezprzewodowymi, będzie wolny dostęp do książek oraz przeszklone miejsca cichej pracy” – mówiła płockiemu wydaniu „Gazety Wyborczej” dyrektorka Książnicy Płockiej, Joanna Banasiak.

Poza wspomnianymi salami w budynku Mediateki ma zmieścić się także kącik prasowy, sala z kserografami i skanerami, a także – co bardzo ważne - duża sala konferencyjna, przystosowana także do organizacji koncertów. W Mediatece mają być organizowane zajęcia i dla seniorów, i dla młodzieży, misją placówki jest to, aby świadczyła usługi każdemu mieszkańcowi miasta.

DgKrfHUorUkYTv5ylUIXZcvT2otk9WQOimtiqJY9gGB9ZZIqG9hBKZnY8dln_mediateka-plock-konkurs01.jpg

Według konkursowego jury wszystkie te wymogi najlepiej spełniła propozycja, nadesłana przez zespół Marcina Bratańca jego krakowskiej pracowni EM4 Pracownia Architektury Brataniec. Jak można przeczytać w uzasadnieniu decyzji jury: „Nagrodę przyznano za spójne i systemowe podejście do tematu mediateki. Założona przez Autorów spójna wizja przyjmuje formę trójkąta, zapisując w symboliczny sposób działanie sił - historii, natury, technologii. Odnalezienie się autorów w miejscu na styku tych trzech sił w naturalny sposób wymusiło, kształt obiektu jakim jest trójkąt. Konsekwencja rozwiązań na bazie trójkąta przenika i scala obiekt jakim jest nowocześnie zaprojektowany budynek oraz przestrzenie publiczne wokół niego”.

AQXKq17D5tMP9gchQa8J83Ayu5RpFN5O9N0hygl8v6N52P51m8AtSfBeTmvN_mediateka-plock-konkurs02.jpg

Architekci zaproponowali budowę dwukondygnacyjnego gmachu na planie trójkąta, w którym z rozległego holu można się dostać do większość pomieszczeń, np. głównej wypożyczalni, zaplanowanej jako otwarta, przeszklona przestrzeń ciągnąca się przez wysokość obu kondygnacji.

Z prawej strony holu projektanci umieścili salę koncertowo-konferencyjną, z lewej – wydzielone mniejsze pomieszczenia, w tym kącik cichej pracy, salę dla dzieci, dział komputerowy itp.

Gmach ma mieć nowoczesną formę z dużą ilością przeszkleń i otwartych przestrzeni, aby jednak nie budził wrażenia zimnej twierdzy architekci wprowadzili do niego elementy „ocieplające” – np. drewniane stropy. Bardzo duży nacisk położono tu na przyjazność tej przestrzeni, na to, aby kojarzyła się ona z miejscem spotkań, spędzania czasu owocnie, ale też po prostu miło.

Źródło informacji i ilustracji: bibl.plock.pl, em4.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Macieja Siudy wzorem dobrej szkoły
Projekt Macieja Siudy wzorem dobrej szkoły

Władze Warszawy wprowadzają obowiązkowe standardy architektoniczne dla nowych i modernizowanych wars ...

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera