Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nadmorski klimat

 

Czas czytania: ~3 min


Projek apartamentu

 

9PpfVKBvSQKDZ3BwrTnyaOpaJeHh7jObO1ZwwzXXZLBTQ8whMI191hS0r90z_nowe-orlowo-arch-deco04.jpg

Inwestor, zamierzając zabudować posiadaną w gdyńskiej dzielnicy Orłowo działkę ogłosił konkurs architektoniczny na projekt mającej tu powstać zabudowy. To dość nietypowe rozwiązanie: zorganizowanie konkursu jest kosztowne, a prawo go od dewelopera nie wymaga, takie działania zdarzają się więc niezmiernie rzadko. W tym przypadku na konkurs nadesłano aż 43 propozycje z Polski i zagranicy; najlepszą okazała się ta, zgłoszona przez biuro Arch-Deco Zbigniewa Reszki i Michała Baryżewskiego.

Z6gcPeioCXuex1ArlV8dw5aCgrD80pDzUXOVrbkV6LzRCmx1Nw1NVq1emaaS_nowe-orlowo-arch-deco01.jpg

Przeznaczona pod zabudowę działka znajdowała się w sąsiedztwie głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta (Al. Zwycięstwa), niedaleko orłowskiego mola i plaży oraz rezerwatów przyrody, w okolicy z dominującą zabudową jednorodzinną. Stojące w tej części miasta wille – to przede wszystkim obiekty modernistyczne, a więc związane z historią Gdyni i najbardziej się z miastem kojarzącą stylistyką. Nic więc dziwnego, że architekci zdecydowali się w swoim projekcie także sięgnąć po formy, inspirowane najlepszymi tradycjami modernizmu.

lJ44CdsVs1hK7hrpoY9kkyygf9uVCBRkTykxME09WUrbDkQkxcVmXk1qDSj3_nowe-orlowo-arch-deco02.jpg

Jak piszą sami architekci: „Główną ideą zwycięskiej pracy Arch-Deco było zaprojektowanie nowoczesnej zabudowy apartamentowej o wysokim standardzie oraz charakterystycznej rozpoznawalnej formy nawiązującej do charakteru zabudowy danej dzielnicy”. Dużo miejsca w osiedlu zajęła zieleń – architekci chcieli, aby teren zabudowany łączył się w obszarem rezerwatu w sąsiedztwie, pragnęli uzyskać wrażenie, że domy „toną wśród zieleni”. Alejki pomiędzy domami obsadzono szpalerami drzew; zieleń pomogła też w stworzeniu poczucia intymności we wentrzach – domy zostały rozdzielone drzewami.

gF7WaSOFWzSGJGcMni7HfcTeISgQGxZV8S9xliEWXeXL0b10dOMQDgWctyC6_nowe-orlowo-arch-deco03.jpg

„Architektura budynków nawiązuje do klimatu nadmorskiego, transparentna elewacja, duże przeszklenia, przestronne tarasy z drewnianymi deckami, każdy apartament ma użytkowy taras o gabarytach pozwalających na pełną funkcję wypoczynkową. Tarasy z drewnianymi deckami okalają budynki ze wszystkich stron stanowiąc dodatkowe powierzchnie wypoczynkowe” – opisują swój projekt architekci. duże przeszklenia i drewno – to nie wszystko. Na elewacjach dominuje bil, silnie kojarząca się z modernizmem, ale też z zabudową nadmorską. Proste kształty domów oraz ich kameralny, dopasowany do okolicznej zabudowy rozmiar tworzą bezpretensjonalną przestrzeń korespondującą z charakterem okolicy.

aQHChlIzRnC8V5obtM8rv5WLkBmThj4Vk6hnt9lRyeMlixZ9izOWPepaPdkH_nowe-orlowo-arch-deco05.jpg

Osiedle od strony ulicy osłaniają budynki biurowe; same domy mieszkalne zaś odznaczają się zróżnicowanym poziomem standardu, skierowanym do różnych klientów.

Inwestycja realizowana jest etapami – pierwsze domy oddano już do użytku, kolejne mają być gotowe do końca 2014 roku.

Kompleks mieszkaniowo-biurowy Nowe Orłowo
Lokalizacja: ul. Orłowska, Gdynia
Inwestor: Invest Komfort
Projektanci: Arch-Deco, Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Barbara Jawień, Paulina Czurak, Robert Mielniczek; współpraca: Jakub Bladowski, Maria Mądry-Moczorat, Patrycja Rożek, Anna Lip, Piotr Rodziewicz, Marek Kruk, Łukasz Piankowski, Marta Kos, Oskar Berent, Magdalena Kupis-Bojakowska, Joanna Wójcik-Ryłko, Michalina Giżycka, Monika Rogozik-Romanowska
Wykonawca: Invest Komfort
Powierzchnia terenu: 41 725 m2
Powierzchnia zabudowy: 3288 m2
Powierzchnia użytkowa: 7637 m2
Powierzchnia całkowita: 9242 m2
Kubatura: 44 596 m3
Projekt: 2011
Realizacja: 2014
Źródło ilustracji: archdeco.pl , noweorlowo.pl/Podepnij swój artykuł

tagi

Dom ze schodami
Dom ze schodami

Japońska pracownia Nendo podjęła się stworzenia projektu architektonicznego domu jednorodzinnego dla ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera