Dom jak skocznia - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom jak skocznia

 

Czas czytania: ~3 min


Dom jednorodzinny ja skocznia

 

hR4qFx8c9U3kcyGbh6MtRLYEThEV8qUPEv2k6E3NzJ6alPLhy1hSRUbjizu7_dom-skocznia-04-81wawpl.jpg

Architekci z pracowni 81.waw.pl postanowili przełamać stereotyp. Tenże mówi bowiem o tym, że w polskich górach powinno budować się domy o tradycyjnych formach, najlepiej drewniane, kryte dwuspadowym dachem, o bryłach i detalach historyzujących, nawiązujących do cech regionalnych. Szacunek do tradycji jest ważną sprawą, w XXI wieku można jednak próbować budować bryły nowoczesne, pozostające w związku z regionalnymi tradycjami, ale jednak nie udające budowli z dawnych czasów.

eAxiAUWVYTd2apBZKvBhX1uFl2U2aih1unie9apFCIKJfxkuNID6NRnzVIjM_dom-skocznia-03-81wawpl.jpg

Tak właśnie uznali architekci z biura 81.waw.pl i dla działki, położonej w górach zaprojektowali dom w stylu minimalistycznym. Jego bryła, choć surowa, powstała z myślą o górskim krajobrazie i ma z nim współgrać.

7GfmJ9iGjR39i4VerRugwW4ISSpYHKAxkE3eoA32Fnl188INM2pEX8wF9rIx_dom-skocznia-05-81wawpl.jpg

Z myślą o mieszkańcach dom wyposażono w liczne przeszklenia, zapewniające piękne widoki. Jak podkreślają architekci: „Wykonany z materiałów w stonowanych, naturalnych barwach, dodatkowo wtapia się w otoczenie, jednocześnie odcinając się od zwyczajowej zabudowy góralskiej”. Dom ma prostą bryłę, wyposażoną jednak w podcienia od strony ulicy – one to zapewniają budowli lekkość. Podcięte przyziemie o ciemnych elewacjach („ta część zabudowy została podkreślona czarnym tynkiem położonym na płyty ze spieku szklanego, tworząc tym samym idealnie gładką powierzchnię” – opisują autorzy) zdaje się dźwigać jasną, przeszkloną część mieszkalną. W owym uskoku bryły ukryto też wejście do domu i schody.

gAT6xPT6dpxE8KieMx1axcIVdivkLcrytqWu54aGQNxQI0ouAtpeGuZnPzOp_dom-skocznia-07-81wawpl.jpg

Po przeciwnej stronie bryła schodzi ukośnie ku ziemi; „od strony zachodniej mamy skośne podkreślenie elewacji, które pojawiło się dzięki lokalizacji schodów. Duże przeszklenia od południa doskonale doświetlają wnętrze i łączą budynek z otoczeniem” – można przeczytać w autorskim opisie. Północna elewacja domu została właściwie pozbawiona okien, dzięki czemu zmniejszono straty ciepła (od tej strony i tak dociera do domu mało światła), za to południowa posiada praktycznie w całości przeszklone elewacje. Parter domu zajmuje część dzienna – salon, jadalnia, kuchnia. Na parterze znalazł się też gabinet (jako jedyny otwarty na stronę północną). Na piętrze znalazły się pomieszczenia prywatne domowników, czyli ich sypialnie. „Część dzienna to najbardziej doświetlona strefa domu - przeszklenia na całą wysokość wychodzą na taras i ogród. Z salonu prowadzi przejście na klatkę schodową, którą dojdziemy na piętro. Tam z kolei znajdują się dwie sypialnie dziecięce z wyjściem na niewielki taras oraz łazienka w korytarzu. Jest także sypialnia główna z własną łazienką oraz niezależna garderoba” – brzmi opis aranżacji wnętrz.

Według projektu dom liczy 230 m2 powierzchni; dodatkowo udało się w nim wygospodarować miejsce na garaż.

Dom jednorodzinny
Inwestor: prywatny
Projektanci: 81.waw.pl
Powierzchnia domu: 230m2
Projekt: 2013
Źródło ilustracji: 81.waw.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego
Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego

Pracownia Mateusz Tański & Associates (MTA Architekci) podjęła się niełatwego zadania przebudowy i r ...

Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy
Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy

Kengo Kuma swój projekt architektoniczny stacji metra i dworca kolejowego Saint-Denis Pleyel w Pary ...

Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy
Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy

Działająca w branży finansowej firma EXG zdecydowała się swoją siedzibę wznieść nie wśród innych biu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera