Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe centrum miejskiego życia

 

Czas czytania: ~3 min


Projekt "Nowego Centrum Usługowego" w Tczewie

 

5PyG6MZKR9zIDa9Kdj1XhlvehArPE1rQeK7x8BaRVNcJIXbv7sQwWesx7CHB_tczew-i-miejsce04.jpg

Nagroda I: Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA z Gliwic.

Przedmiotem konkursu uczyniono działkę po dawnych kosztach, teren o powierzchni 19 hektarów, położony w centrum miasta. Nowa zabudowa tego terenu ma odmienić oblicze Tczewa, nadać mu miejskiego charakteru i być elementem procesu rozwoju miasta, które stało się integralną częścią Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Dominującą w nowej zabudowie miała być funkcja handlowa. „Celem konkursu jest przeprowadzenie możliwie szerokiej konfrontacji pomysłów dotyczących wizji zagospodarowania terenu i wyłonienie najlepszego rozwiązania programowego i przestrzennego, które pozwoli wykreować współczesną, atrakcyjną przestrzeń miejską. Przestrzeń ta powinna wzmocnić rolę i wizerunek Tczewa w regionie” – pisano w założeniach konkursowych.

tMeVGnnuZquJSDqp1AVfCTOEx9aorcreq1VvFFg2MGduMUMFplgx3tEm4qpc_tczew-i-miejsce01.jpg

Nagroda I: Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA z Gliwic.

QM3CJTVj86p6NX3xlXezOqLcpU1R9Rao9Pm2l2CJ5pHehZdScGLyM97mHO4h_tczew-i-miejsce02.jpg

Nagroda I: Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA z Gliwic.

Konkurs od uczestników wymagał stworzenia dużego opracowania, w którym poza układem i forma nowej zabudowy musiały zostać rozwiązane m.in. kwestie zieleni, przestrzeni publicznych czy komunikacji (także powiązania jej z tą już istniejącą); wymogiem było też uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju. „Nowe Centrum zapewni miastu ośrodek usługowy integrujący i kształtujący tożsamość jego przestrzeni śródmiejskiej. Miejsce po dawnych koszarach rekomenduje się do restrukturyzacji miejsc o najwyższej randze położenia jako miejsce prestiżowe przyszłych działań inwestycyjnych. Na terenie przywróconym miastu istnieje szansa dla rozwoju podstawowych sfer życia w zakresie mieszkania, pracy, obsługi i wypoczynku, uwzględniająca procesy samoczynne wynikające z gospodarki rynkowej” – pisali w regulaminie organizatorzy konkursu.

mi1hVYsECwzjk4f6AtBgGxItbWd9kMPY9kRJhsIHAbhbrBI9FoDir0TRmIQx_tczew-i-miejsce03.jpg

Nagroda I: Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA z Gliwic.

Jury konkursu zorganizowanego przez Gminę Miejską Tczew wybrało trzy najlepsze projekty. Pierwsze miejsce zajęła propozycja, nadesłana przez Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA z Gliwic. Drugą nagrodę otrzymało gdyńskie Studio 4m Architekci, trzecią - Atelier Loegler z Krakowa.

toGvkmmh3rCJTI2ChWZD125MEgU19acjooePbGGtrb7TkuE1FDQpk88p6mfL_tczew-ii-miejsce01.jpg

Nagroda II: Gdyńskie Studio 4m Architekci

Michał Stangel z Biura Projektów Urbanistyki i Architektury Arca podkreśla, że jego wizja nie skupiała się na formach architektury, a na stworzeniu spójnej i funkcjonalnej koncepcji urbanistycznej. Projekt przewiduje ulokowanie na terenie nowej zabudowy bardzo zróżnicowanych funkcji, tylko taka różnorodność bowiem zapewni dynamikę temu miejscu. Dlatego pojawią się tu zarówno sklepy i punkty usługowe, jak i biura czy mieszkania.

CafMHGoRO2jxEHXZGLl0DMBVB8lqEBXb2J9ksUNEIDCoDLu3KQfDU11B5KHB_tczew-ii-miejsce02.jpg

Nagroda II: Gdyńskie Studio 4m Architekci

„Nowe Centrum to miejsce, gdzie realizowane będą zarówno nowe pomysły i innowacje biznesowe jak i usługi dla mieszkańców; biura, rzemiosło, a także lekki przemysł nieuciążliwy. Jako dużą funkcję wiodącą zaproponowano – Transporter Innowacji – obiekt łączący funkcje inkubatora przedsiębiorczości, ośrodka edukacyjno-szkoleniowego i centrum aktywizacji mieszkańców. Przedsiębiorstwa mogłyby zaczynać w inkubatorze, następnie wynajmować powierzchnię biurową, a docelowo budować siedziby w parku przemysłowym.

gERYpJYseplFjezDuUViGXlV6p930T2MoPotK3iEUkzvAu1IpXRl4qvqLo9J_tczew-ii-miejsce03.jpg

Nagroda II: Gdyńskie Studio 4m Architekci

Dla wytworzenia kompletnej, żyjącej dzielnicy niezbędnym uzupełnieniem są mieszkania – na wyższych piętrach współczesnych kamienic w pierzejach ulic i placów, mieszkania na wynajem, małe domy wielorodzinne (wille miejskie) w tym realizowania przez małe spółdzielnie (ang. cohousing) oraz np. zespoły mieszkaniowo-usługowe dla seniorów (ang. assisted living)” – można przeczytać w opisie projektu.

s4YPiT4X9VEdOvFCHo850FLHatA9bWjAFqn4nLFxOwGdHlY8NhvXwpVRQ5lo_tczew-iii-nagroda1.jpg

Nagroda III: Atelier Loegler z Krakowa

lrItpPdyG1HK9XHbmzCXYn6QRuyCyYyuxlEDmQTeCX2uQ3AAoQYzU8RGVSmK_plansza-wlasciwa.jpg

Nagroda III: Atelier Loegler z Krakowa

Warto zaznaczyć, ze autor tej koncepcji przez wiele lat pracował w Wielkiej Brytanii, także przy projektach urbanistycznych, związanych z organizacją letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Jest doświadczonym i wielokrotnie nagradzanym urbanista i architektem.

kAEWXbj3dkh8Yb2hQqFZGXshBw2SERZWeWIY1LwN4Xq4WPSbcGP7fvidxlxy_tczew-iii-nagroda3.jpg

Nagroda III: Atelier Loegler z Krakowa

Projekt budowy „Nowego Centrum Usługowego” w Tczewie współfinansowane jest z funduszu na rzecz rozwoju Trójmiejskiego Obszaru Metropolitalnego, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Źródło informacji: um.wrotatczewa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera