Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekologia nad jeziorem

 

Czas czytania: ~2 min


Projekt architektoniczny obiektu

 

9iyLGtyVH2UMd6cds3NSKl2EfoJVrx7XTdjq35XEHAtOJTImgEeqwvW97Brl_szczecinek-2.jpg

To będzie jedna z największych inwestycji, jakie powstały w Szczecinku w ostatnich latach. Tuż nad brzegiem jeziora, w miejscu starego hangaru powstaną dwa budynki, siedziba wielofunkcyjnej placówki o nazwie Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej Ponadregionalnego Ośrodka Rewitalizacji Jezior.

Inwestorem w tym przedsięwzięciu są władze Powiatu Szczecineckiego, które postanowiły stworzyć ośrodek, służący rozwojowi wiedzy na temat ochrony środowiska, ekologii, zrównoważonego rozwoju, a także uprawianych w poszanowaniu natury sportów wodnych. Umowę na realizację obiektu podpisano w połowie grudnia 2013 roku; budowa kompleksu ma się rozpocząć wkrótce. Obiekt powstanie w dogodnej lokalizacji, nie tylko nad wodą, ale też w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich.

wceYyr1G3VnMZXaRxDYNB1KNG1T6Ij2khcZKkdlILWYsJwUWj91vn3OGMChw_szczecinek-1.jpg

Projekt architektoniczny obiektu powstał w Biurze Projektowym Architraw Tomasza Wolanina. Architekt Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej ulokował w dwóch dwukondygnacyjnych budynkach, połączonych ze sobą na wysokości parteru. Nowe obiekty powstaną w miejscu przeznaczonego do rozbiórki hangaru, zostaną też połączone pasażem z istniejącym obok gmachem dawnego magazynu. Dwukondygnacyjny nowy budynek zwieńczony będzie zadaszonym tarasem, z którego będzie się rozciągał piękny widok na jezioro. Dach tarasu ma być wykonany z płótna żaglowego.

Do zespołu Centrum przynależeć będzie też teren rekreacyjny, służący prowadzeniu zajęć na wolnym powietrzu; zieleń wokół ośrodka zostanie uporządkowana, powstanie m.in. miejsce na ognisko. Wewnątrz kompleksu użytkownicy dostaną do dyspozycji otwarte audytorium, sale dydaktyczne, sale multimedialne, wewnątrz budynku przewidziano miejsce na duże akwarium. Ważną częścią RCEE będzie laboratorium, w którym, jak opisuje to inwestor, „uczestnicy zajęć będą mogli w sposób praktyczny poznać procesy zachodzące w środowisku oraz zbadać stan środowiska naturalnego poprzez analizę wcześniej zebranych w terenie próbek. Laboratorium wyposażone będzie w mikroskopy, miernik natężenia dźwięku, GPS, echosondę, zestawy ekologiczne do badania wody i powietrza, testy do pobierania próbek glebowych oraz inny sprzęt badawczy”. Ośrodek będzie też oferował noclegi.

5vKsvKvGdBvEiflCbhKhVjdyxEINs1lm59qOuCUxFe2c3fnYi1Mpdk8yOOGH_szczecinek-3.jpg

Mimo nowatorskiego programu i nowoczesnego wyposażenia forma architektoniczna obiektu nawiązywać będzie do tradycyjnej zabudowy rekreacyjnej, jaką spotyka się nad jeziorami. Pomosty i tarasy uzupełnią proste bryły budynków, zachowujących kameralną, nieprzytłaczająca naturalnego otoczenia skalę.

Centrum Edukacji Ekologicznej
Lokalizacja: Szczecinek, nad jeziorem Trzesiecko
Inwestor: Starostwo Powiatowe w Szczecinku
Projektanci: Biuro Projektowe Architraw, Tomasz Wolanin
Wykonawca: Skanska
Powierzchnia zabudowy: 1443 m2
Powierzchnia terenów zewnętrznych: 2430 m2
Realizacja: 2013-2014
Wartość inwestycji: 6,6 mln zł
Źródło ilustracji: powiat.szczecinek.pl, skanska.pl, iszczecinek.plPodepnij swój artykuł

tagi

Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny
Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny

Pracownia SLAS zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt nowego gmachu Akade ...

Casa E – prosty dom w słońcu
Casa E – prosty dom w słońcu

Architekt Gabriel Montañés podzielił się z nami swoim projektem architektonicznym, zrealizowanym nie ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera