Centrum nowej nauki - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum nowej nauki

 

Czas czytania: ~3 min


Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej

 

rb86QTrf8wVzUXktjxGVaoc0SsYgpXugFL3We0R1oH8kfstcLmihLGHftsAY_cezamat-warszawa05.jpg

Pierwotnie gmach Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii „Cezamat” miał stanąć na warszawskim Mokotowie, przy ulicy Narbutta, inwestycję oprotestowali jednak okoliczni mieszkańcy. Nie do końca zasadnie obawiali się, że w budynku będą przechowywane toksyczne materiały i odpady, że z gmachu na sąsiednie domy będą się wydostawać szkodliwe gazy. Budynek został przeniesiony w znacznie mniej gęsto zabudowaną okolicę, niedaleko stołecznego lotniska i Toru Wyścigów Konnych. W związku z tą „przeprowadzką” zmienił się projekt budynku (każda z działek miała inne warunki zabudowy, parametry czy wielkość). Od początku przy projektowaniu obiektu pracuje biuro Dedeco, mające na koncie już bardzo udany gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, powstały w 2012 roku na terenie kampusu Politechniki.

VN2cIYzIK6IrDm3HvHHoQuXsVdD1zCbftHfQL2cPEBgKWNMKAoJ1W0ToGDzI_cezamat-warszawa01.jpg

„Jeden z najnowocześniejszych budynków badawczo-rozwojowych w Europie, którego inicjatorem jest konsorcjum ośmiu warszawskich ośrodków naukowych, powstanie w Warszawie przy ulicy Poleczki 19. Finansowany ze środków unijnych projekt CEZAMAT obejmuje kompleks laboratoriów wyposażonych w unikatowy w skali światowej specjalistyczny sprzęt badawczy” – piszą o swoim przedsięwzięciu władze Politechniki Warszawskiej.

DLtrwcCkdbpEqaGrAPfCi0pzUfX9UJLKwoRB8Dz4kZUTcKu01Zm6IEVwgj6g_cezamat-warszawa02.jpg

W sumie na potrzeby Cezamat mają powstać trzy budynki: budynek technologiczny (w którym znajdować się będą m.in. pomieszczenia o podwyższonej czystości i najnowocześniejsze laboratoria), budynek administracyjny, połączony z budynkiem technologicznym przeszkloną kładką oraz otwarty parking naziemny. Ten ostatni musi powstać osobno, gdyż w tym projekcie nie można było uwzględnić podziemnych miejsc parkingowych. Laboratorium, w którym bada się materię na poziomie atomów musi być doskonale wyizolowane od wszelkich bodźców zewnętrznych. Drgania, wywołane wjeżdżaniem aut do podziemnego garażu mogłyby zakłócać precyzyjność badań.

T8el8uWzZA42iaNrlEMMhZ86KBmz3mOaIJ5zWa2JGKKdk61xbpSobxQ1b7G3_cezamat-warszawa03.jpg

Sercem kompleksu jest oczywiście gmach laboratorium. To prosta bryła bez okien, osłonięta stalową siatką, pod którą ukryte będą wyloty wentylacji i filtry powietrza. Wnętrza laboratorium muszą mieć bowiem nieustannie oczyszczane powietrze. Parametry czystości, jakie trzeba zachować w tego typu obiektach są skrajnie restrykcyjne.

Sąsiadujący z laboratorium budynek administracyjny będzie miał nie mniej surową formę, ale jego elewacje zostaną już w „tradycyjny” sposób przeszklone. Oba gmachy połączy biegnący nad ziemią łącznik.

tak jak w przypadku wszystkich tego typu obiektów badawczych wymogi techniczne dominują nad formą architektoniczną. Cezamat - będzie to kompleks prostych gmachów o minimalistycznych bryłach, których innowacyjność i wyjątkowość będą niejako ukryte wewnątrz.

bmixuyYco7Wl8X4RGeU4gFB9J2ngW6nqkc1UzaspkUvYrg9D2sbSn0lX3PUq_cezamat-warszawa04.jpg

Bo - jak to opisuje inwestor: „W wyniku realizacji projektu powstanie wyjątkowy kompleks badawczy służący prowadzeniu interdyscyplinarnych badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami. Centrum wyposażone będzie w zaawansowane linie technologiczne oraz platformy projektowania, symulacji, diagnostyki i charakteryzacji. CEZAMAT oferować będzie dostęp do ultranowoczesnych narzędzi nie tylko poszczególnym Konsorcjantom, ale również innym wiodącym zespołom badawczym z Polski i zagranicy. Bezpośrednim beneficjantem projektu jest Politechnika Warszawska. Ze względu na wymiar finansowy i organizacyjny projektu, jak i jego interdyscyplinarny charakter, jest on realizowany przez Konsorcjum złożone w ośmiu uznanych warszawskich jednostek naukowych”.

Cezamat - Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej
Lokalizacja: Warszawa, ul. Poleczki
Inwestor: Politechnika Warszawska
Projektanci: Dedeco
Wykonawca: konsorcjum firm Ids-Bud z Warszawy oraz Altis-Holding z Kijowa
Realizacja: 2014-2015
Powierzchnia działki: 19 561 m2
Powierzchnia całkowita budynków: 32 545 m2
Kubatura budynków: ~ 146 560,20 m3
Wartość inwestycji: ok. 372 mln zł brutto
Źródło ilustracji: cezamat.eu, dedeco.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci
Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci

Dom Cedrowy zaprojektowany w pracowni Wrzeszcz Architekci stanął w spokojnej, willowej dzielnicy mie ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera